Dlaczego silnik kosiarki nie uruchamia się?
Jedną z przyczyn, dla których nie da się uruchomić sprzętu ogrodniczego, może być zatkany filtr paliwa lub powietrza. Te niewielkie części w urządzeniach spalinowych zużywają się naturalnie podczas użytkowania maszyny. Jeśli w sezonie częściej kosiliśmy trawę lub intensywnie używaliśmy pilarki do cięcia gałęzi, koniecznie musimy wymienić te części. Dlaczego?
Filtry powietrza zatrzymują kurz i niewielkie zanieczyszczenia, które mogłyby się dostać do wnętrza komory silnika, a filtry oleju zapewniają jego ciągłą i skuteczną filtrację w pracującym urządzeniu.
Uszkodzony, zatkany, zdeformowany lub silnie zabrudzony filtr obniża sprawność silnika, a tym samym wydajność maszyny. Wzrasta zużycie paliwa i zwiększa się głośność pracy urządzenia, które wydziela też więcej spalin.
W konsekwencji silnik kosiarki, traktorka, nożyc do żywopłotu, pilarki lub innego urządzenia spalinowego pracującego z brudnym lub uszkodzonym filtrem może się uszkodzić – będzie konieczna jego naprawa lub wymiana.
Jak często należy wymienić filtr powietrza?
Serwisanci zalecają sprawdzać stan filtra zawsze przed rozpoczęciem dłuższej pracy lub chociaż kilka razy w sezonie. Filtr powietrza należy wymienić zawsze w przypadku silnych zabrudzeń lub okresowo co 25 h pracy silnika. Dodatkowo stan tego filtra powinniśmy kontrolować minimum co 8 godzin pracy ciągłej pracy. Więcej o konserwacji urządzeń ogrodowych piszemy w artykule: Jak zadbać o silnik kosiarki?
Czy filtr w kosiarce lub kosie można samodzielnie czyścić?
Rozróżniamy dwa rodzaje filtrów powietrza w silnikach – gąbkowy lub papierowy. Ten pierwszy możemy wyprać w ciepłej wodzie z dodatkiem szarego mydła. Następnie nasączmy go kilkoma kroplami oleju silnikowego i wyciśnijmy nadmiar wody – element można ponownie zamontować w urządzeniu. Czyścić możemy tylko pod warunkiem, że wkład nie jest uszkodzony lub mocno wyeksploatowany, a wymiana każdego filtra na nowy jest kwestią czasu.
Zakup akcesorium to koszt zaledwie kilkunastu-kilkudziesięciu złotych. Pamiętajmy, aby wybierać elementy idealnie pasujące do danego urządzenia – znajdziemy je w kategorii filtry do narzędzi ogrodniczych.
Uwaga! Nigdy nie czyśćmy filtra sprężonym powietrzem. To mogłoby spowodować przedostanie się zanieczyszczeń do wnętrza silnika i trwale go uszkodzić! Pamiętajmy też, że zasady czyszczenia i wymiany filtrów mogą się nieco różnić w zależności od modelu sprzętu ogrodniczego, dlatego wszelkie prace wykonujmy zgodnie z instrukcją obsługi maszyny. |
Filtr papierowy można spróbować delikatnie oczyścić, opukując delikatnie jego powierzchnię. Natomiast czyszczenie filtra paliwa jest czynnością zdecydowanie bardziej skomplikowaną, którą lepiej powierzyć serwisowi.