Produkty

Co każdy ogrodnik powinien wiedzieć o filtrach do narzędzi ogrodniczych?

Co każdy ogrodnik powinien wiedzieć o filtrach do narzędzi ogrodniczych?

Każde urządzenie spalinowe – kosiarka, piła czy traktorek – do prawidłowego działania potrzebuje czystego filtra powietrza i paliwa. Często o nich zapominamy, choć są podstawowymi materiałami eksploatacyjnym w maszynie. Jak często je wymieniać? A może lepiej samodzielnie czyścić?

nożyce do żywopłotuDlaczego silnik kosiarki nie uruchamia się?

Jedną z przyczyn, dla których nie da się uruchomić sprzętu ogrodniczego, może być zatkany filtr paliwa lub powietrza. Te niewielkie części w urządzeniach spalinowych zużywają się naturalnie podczas użytkowania maszyny. Jeśli w sezonie częściej kosiliśmy trawę lub intensywnie używaliśmy pilarki do cięcia gałęzi, koniecznie musimy wymienić te części. Dlaczego? 

Filtry powietrza zatrzymują kurz i niewielkie zanieczyszczenia, które mogłyby się dostać do wnętrza komory silnika, a filtry oleju zapewniają jego ciągłą i skuteczną filtrację w pracującym urządzeniu.

Uszkodzony, zatkany, zdeformowany lub silnie zabrudzony filtr obniża sprawność silnika, a tym samym wydajność maszyny. Wzrasta zużycie paliwa i zwiększa się głośność pracy urządzenia, które wydziela też więcej spalin.

filtr do narzędzi ogrodowych W konsekwencji silnik kosiarki, traktorka, nożyc do żywopłotu, pilarki lub innego urządzenia spalinowego pracującego z brudnym lub uszkodzonym filtrem może się uszkodzić – będzie konieczna jego naprawa lub wymiana.

Jak często należy wymienić filtr powietrza?

Serwisanci zalecają sprawdzać stan filtra zawsze przed rozpoczęciem dłuższej pracy lub chociaż kilka razy w sezonie. Filtr powietrza należy wymienić zawsze w przypadku silnych zabrudzeń lub okresowo co 25 h pracy silnika. Dodatkowo stan tego filtra powinniśmy kontrolować minimum co 8 godzin pracy ciągłej pracy. Więcej o konserwacji urządzeń ogrodowych piszemy w artykule: Jak zadbać o silnik kosiarki?

filtr powietrzaCzy filtr w kosiarce lub kosie można samodzielnie czyścić?

Rozróżniamy dwa rodzaje filtrów powietrza w silnikach – gąbkowy lub papierowy. Ten pierwszy możemy wyprać w ciepłej wodzie z dodatkiem szarego mydła. Następnie nasączmy go kilkoma kroplami oleju silnikowego i wyciśnijmy nadmiar wody – element można ponownie zamontować w urządzeniu. Czyścić możemy tylko pod warunkiem, że wkład nie jest uszkodzony lub mocno wyeksploatowany, a wymiana każdego filtra na nowy jest kwestią czasu.

Zakup akcesorium to koszt zaledwie kilkunastu-kilkudziesięciu złotych. Pamiętajmy, aby wybierać elementy idealnie pasujące do danego urządzenia – znajdziemy je w kategorii filtry do narzędzi ogrodniczych.

Uwaga!

Nigdy nie czyśćmy filtra sprężonym powietrzem. To mogłoby spowodować przedostanie się zanieczyszczeń do wnętrza silnika i trwale go uszkodzić! Pamiętajmy też, że zasady czyszczenia i wymiany filtrów mogą się nieco różnić w zależności od modelu sprzętu ogrodniczego, dlatego wszelkie prace wykonujmy zgodnie z instrukcją obsługi maszyny.

Filtr papierowy można spróbować delikatnie oczyścić, opukując delikatnie jego powierzchnię. Natomiast czyszczenie filtra paliwa jest czynnością zdecydowanie bardziej skomplikowaną, którą lepiej powierzyć serwisowi.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak działają filtry powietrza?

Jak działają filtry powietrza?
Jeśli chcemy, aby silnik naszej kosiarki spalinowej działał sprawniej przez dłuższy czas, powinniśmy dbać o jego części składowe. Jedną z nich jest fi...
Czytaj więcej

Konserwacja ogrodowych sprzętów przed zimą

Konserwacja ogrodowych sprzętów przed zimą
Wszelkie ogrodowe maszyny i elektronarzędzia, które służyły nam wielokrotnie podczas sezonu wiosenno-letniego, wymagają po jego zakończeniu odpowiedni...
Czytaj więcej

Konserwacja kosiarki spalinowej krok po kroku

Konserwacja kosiarki spalinowej krok po kroku
Kosiarka to jeden z podstawowych sprzętów, których potrzebujemy w ogrodzie. Bez względu na to, jaki model posiadamy, powinniśmy odpowied...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Co każdy ogrodnik powinien wiedzieć o filtrach do narzędzi ogrodniczych?