Co każdy ogrodnik powinien wiedzieć o filtrach do narzędzi ogrodniczych?

Każde urządzenie spalinowe – kosiarka, piła czy traktorek – do prawidłowego działania potrzebują czystego filtra powietrza i paliwa. Często o nich zapominamy, choć są podstawowymi materiałami eksploatacyjnymi w maszynie. Podpowiadamy, jak często samodzielnie czyścić i wymieniać filtry w narzędziach ogrodniczych.

Dlaczego kosiarka nie działa?

 

nożyce do żywopłotu

Jedną z przyczyn, dla których nie udaje się uruchomić sprzętu ogrodniczego, może być zatkany filtr paliwa lub powietrza. Te niewielkie części w urządzeniach spalinowych zużywają się podczas eksploatacji. Jeśli w sezonie wiosenno-letnim częściej kosiliśmy trawę lub intensywnie używaliśmy pilarki do cięcia gałęzi, koniecznie musimy wymienić filtry, ponieważ ma to zasadniczy wpływ na dalszą prawidłową pracę sprzętów.

Filtry powietrza zatrzymują kurz i niewielkie zanieczyszczenia, które mogłyby się dostać do wnętrza komory silnika, a filtry oleju zapewniają jego ciągłą i skuteczną filtrację w pracującym urządzeniu.

Uszkodzony, zatkany, zdeformowany lub silnie zabrudzony filtr obniża sprawność silnika, a tym samym wydajność maszyny. Wzrasta zużycie paliwa i zwiększa się głośność pracy urządzenia, które przy okazji wydziela więcej spalin.

W konsekwencji silnik kosiarki, traktorka, nożyc do żywopłotu, pilarki lub innego urządzenia spalinowego, pracującego z brudnym filtrem może się uszkodzić – będzie konieczna jego naprawa lub wymiana.

Jak często należy wymienić filtr powietrza w sprzętach ogrodniczych?

 

filtr do narzędzi ogrodowych

Serwisanci zalecają sprawdzać stan filtra zawsze przed rozpoczęciem dłuższej pracy lub chociaż kilka razy w sezonie. Filtr powietrza należy zawsze wymienić w przypadku silnych zabrudzeń lub robić to okresowo co 25 h pracy silnika. Dodatkowo stan tego filtra powinniśmy kontrolować minimum co osiem godzin ciągłej pracy. 

Czy filtr w kosiarce lub kosie można samodzielnie czyścić?

 

filtr powietrza

Rozróżniamy dwa rodzaje filtrów powietrza w silnikach – gąbkowy lub papierowy. Ten pierwszy możemy wyprać w ciepłej wodzie z dodatkiem szarego mydła lub delikatnego detergentu. Następnie pozostawiamy go do wyschnięcia, nasączamy kilkoma kroplami oleju silnikowego (suchy wyłapuje bowiem tylko największe zanieczyszczenia), wyciskamy nadmiar wody i ponownie montujemy w urządzeniu. 

Czyścić możemy go jednak tylko pod warunkiem, że wkład nie jest uszkodzony lub mocno wyeksploatowany. Trzeba mieć jednak na względzie, że wymiana każdego filtra na nowy jest i tak tylko kwestią czasu. Zakup akcesorium to jednak koszt zaledwie kilkunastu-kilkudziesięciu złotych. Pamiętajmy, aby wybierać filtry do narzędzi ogrodniczych dedykowane do danego urządzenia.

Uwaga!

Nigdy nie czyśćmy filtra sprężonym powietrzem. To mogłoby spowodować przedostanie się zanieczyszczeń do wnętrza silnika i trwale go uszkodzić! Pamiętajmy też, że zasady czyszczenia i wymiany filtrów mogą się nieco różnić w zależności od modelu sprzętu ogrodniczego, dlatego wszelkie prace wykonujmy zgodnie z instrukcją obsługi maszyny.

Filtr papierowy można oczyścić, opukując delikatnie jego powierzchnię lub odkurzając go. Trzeba jednak robić to ostrożnie, ponieważ łatwo może on ulec uszkodzeniu. Zabrudzone filtry papierowe najlepiej jednak od razu wymienić na nowe. Ich wymiana przewidziana jest po około 25 godzinach pracy, a kontrolę stanu filtra producenci zazwyczaj zalecają po ośmiu godzinach pracy.

Natomiast czyszczenie filtra paliwa jest czynnością zdecydowanie bardziej skomplikowaną, którą lepiej powierzyć serwisowi. Jego wymiana na nowy powinna odbywać się natomiast co sezon.

 

Narzędzia ogrodnicze znacznie ułatwiają i przyśpieszają nam pracę. Jednak aby działały one sprawnie i przez długi czas, muszą być właściwie eksploatowane i konserwowane. Wymiana oraz czyszczenie filtrów powietrza i paliwa należy do stałych punktów w harmonogramie prac każdego ogrodnika. Gdy nie zaniedbamy tej czynności, a będziemy to robili rzetelnie i regularnie, to nasze sprzęty odwdzięczą się dobrą sprawnością i wydajnością.