Produkty

Co możemy zrobić w ogrodzie za pomocą motyki?

Co możemy zrobić w ogrodzie za pomocą motyki?

Motyka to jedno z tych narzędzi, które stanowi niezbędne minimum w wyposażeniu ogrodnika. Zwykle stoi gdzieś blisko sekatora, łopaty, szpadli oraz grabi. Do czego służy i w jakich czynnościach nam pomaga?

przekopywanie grządek za pomocą motykiMotyka to narzędzie ogrodowe, które służy nam do spulchniania gleby oraz wycinania chwastów. Dzięki niej wykopiemy również dołki i rozbijemy twarde bryły ziemi. Aby motyka działała sprawnie przez długi czas, należy poddawać ją renowacji poprzez systematyczne ostrzenie jej końcówki. Wówczas pielenie oraz ścinanie chwastów nie będzie sprawiać nam żadnego problemu.

Z czego się składa?

Motyka to nieskomplikowane narzędzie, które jest zamocowane na niewielkim trzonku. Końcówka w postaci stalowego ostrza, w zależności od modelu który zakupimy, może być krótsza, szersza, dłuższa, z mniejszą lub większą liczbą zębów. W pierwotnej wersji motyka była narzędziem drewnianym, dopiero później została wyposażona w metalowe ostrze, które obecnie widzimy w sklepach ogrodniczych.

Do czego służy?

Motyki mają za zadanie spulchniać glebę. Pracujemy z nimi zwykle na niewielkich grządkach. Na stosunkowo małym obszarze ręczne usuwanie chwastów nie zajmuje dużo czasu. Przy pomocy motyki skutecznie usuniemy te rośliny, które nie rozpleniły się i nie ma ich zbyt wiele.

Dlaczego systematyczne usuwanie chwastów jest ważne?

Chwasty są ogromnym zagrożeniem dla naszej roślinności. Przede wszystkim odbierają im światło i substancje odżywcze, które są zawarte w glebie, przez co zahamowany zostaje ich rozwój. Efektem tego są rośliny nie tak urodzajne, jak wyrosłe w innym, dużo bardziej sprzyjającym sąsiedztwie.

Oprócz usuwania chwastów, motyki są także pomocne przy kopczykowaniu roślin. Jest to sposób na wegetatywne rozmnażanie krzewów oraz drzew różnego rodzaju. plewienie motykąPrace polegające na kopczykowaniu przeprowadza się wczesną wiosną, tworząc dookoła ściętego tuż przy ziemi drzewka bardzo charakterystyczny kopiec.

Mamy też motyki do zadań specjalnych. Spośród całej gamy rodzajów tych narzędzi można wymienić np. służące wyłącznie do pracy przy ziemniakach.

Kupując motyki nie musimy kierować się specjalnymi wytycznymi. Sprzęt powinien być nad wyraz solidny. W tym zakresie dobrze jest kierować się sprawdzonymi markami, które w swoich kolekcjach oferują duży wybór dobrej jakości narzędzi.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Motyka – jednoramienna, dwustronna czy trójząb?

Motyka – jednoramienna, dwustronna czy trójząb?
Tak jak w budownictwie najbardziej rozpoznawalnym narzędziem jest młotek, tak w ogrodnictwie i rolnictwie najpopularniejszym narzędziem ręcznym jest m...
Czytaj więcej

Psychologia uprawy ogrodu – czym jest hortiterapia?

Psychologia uprawy ogrodu – czym jest hortiterapia?
Uprawa ogrodu to nie tyko przyjemność, ale także doskonała terapia dla ciała i umysłu. Czym jest hortiterapia i w jakich przypadkach może być stosowan...
Czytaj więcej

Narzędzia do zwalczania chwastów

Narzędzia do zwalczania chwastów
Rośliny uprawne nie lubią konkurencji, dlatego musimy usunąć z ziemi wokół nich niechcianych intruzów, zwłaszcza że są znacznie bardziej żywotni. Może...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Co możemy zrobić w ogrodzie za pomocą motyki?