Base image W nocy z 23 na 24 maja (z poniedziałku na wtorek) planujemy przeprowadzenie prac serwisowych. Prace rozpoczną się od godziny 21:00 do godziny 6:00. W trakcie ich trwania mogą wystąpić problemy z zakupem naszych produktów, logowaniem do serwisu, dodawaniem komentarzy do produktów, weryfikacją dostępności i cen produktów.
Produkty

Co powinniśmy wiedzieć o ściernicy listkowej?

Co powinniśmy wiedzieć o ściernicy listkowej?

Jeśli chcemy, aby nasza szlifierka pracowała wydajnie i precyzyjnie, wyposażmy ją w odpowiednią ściernicę listkową. Zobaczmy, jak zbudowane jest to narzędzie, do czego służy i jakie zalety niesie za sobą jego wykorzystanie!

ściernicaJak wygląda standardowa ściernica listkowa?

Najbardziej klasyczna tarcza listkowa składa się z dwóch części:

- podstawy – wykonanej z półsztywnego tworzywa sztucznego lub włókna szklanego;

- listków ściernych – ułożonych w wachlarz i przyklejonych do podstawy. Taka budowa zwiększa wydajność akcesorium – starty materiał jest na bieżąco zastępowany nowym.

Czy wiesz, że…?

Ściernica listowa to akcesorium o podwójnym zastosowaniu. Dlaczego? Łączy w sobie zalety tarczy do szlifowania wykonanej z elektrokorundu (idealnej do zgrubnej obróbki) oraz klasycznego krążka z papieru ściernego, który sprawdza się w pracach wykończeniowych.

Tarcze listkowe najczęściej są wykonywane z węglika krzemu, elektrokorundu i innych materiałów o podobnym stopniu twardości. Najtrwalsze ściernice lamelowe to te wykonane z korundu cyrkonowego. Warto zastosować je szczególnie przy obróbce ciągliwych materiałów, takich jak np. stal nierdzewna.

do czego uzyc sciernicyDo czego wykorzystamy tarczę listkową?

Tak uniwersalna budowa sprawia, że ściernice lamelowe sprawdzą się w przypadku wielu prac warsztatowych. Zastosujemy je z powodzeniem podczas oczyszczania powierzchni z pozostałości starej farby czy też z rdzy – w ten sposób przygotujemy podłoże do malowania. Akcesorium świetnie nadaje się również do obróbki spawanych miejsc. Wykorzystując je, wygładzimy spaw tak, by cała powierzchnia wyglądała jednolicie i estetycznie. W zależności od dokładnej gradacji, można nim obrabiać powierzchnie wykonane z aluminium, żeliwa, plastiku oraz najróżniejszych rodzajów stali – od węglowej po nierdzewną i niskostopową.

Konkretne zastosowanie ściernicy listkowej zależy od jej budowy – o różnych rodzajach tego akcesorium przeczytamy w tym artykule.

Stosowanie ściernic listkowych – jakie zalety niesie za sobą?

Z pewnością nie raz zastanawialiśmy się nad tym, czym tarcze listkowe różnią się od innych materiałów ściernych i dlaczego są uważane za najwydajniejsze z nich. Oto najistotniejsze zalety, które niesie za sobą ich stosowanie:

Ściernica trzpieniowa Condor- posiadają warstwową budowę, dzięki czemu jakość szlifowania nie spada wraz z czasem;

- są niezwykle lekkie, dzięki czemu ich użytkowanie nie wiąże się z koniecznością stosowania dużej siły;

- świetnie odprowadzają ciepło na zewnątrz podczas szlifowania i nie wymagają dociskania narzędzia do powierzchni – dzięki temu nie odbarwiają obrabianego podłoża;

- pozwalają na jednoczesne zdzieranie i szlifowanie powierzchni – wykonują zatem dwie czynności jednocześnie i oszczędzają w ten sposób nasz czas;

- nachodzące na siebie lamelki zdzierają się wolniej niż tradycyjny krążek z papieru ściernego, więc będą nam służyć przez dłuższy czas;

- ich specyficzny kształt uniemożliwia przypadkowe zniszczenie materiału – nie ma możliwości zrobienia w nim głębokiego nacięcia.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Rodzaje ściernic listkowych i jak wybrać właściwą?

Rodzaje ściernic listkowych i jak wybrać właściwą?
Funkcjonalność naszej szlifierki kątowej zwiększymy, dobierając do niej właściwe akcesoria. Jednym z nich jest ściernica listkowa. Zobaczmy, jakie jej...
Czytaj więcej

Rodzaje i wybór materiałów ściernych

Rodzaje i wybór materiałów ściernych
Materiały ścierne to takie, które dzięki zawartości ziarna ściernego pozwalają wyrównać wiele rozmaitych powierzchni. Do różnorodnych materiałów powin...
Czytaj więcej

Jak szlifować wklęsłe łuki?

Jak szlifować wklęsłe łuki?
Powierzchnie wszelkiego rodzaju materiałów – od metalu aż po styropian – po wycięciu w nich łuku mogą potrzebować odpowiedniego szlifowani...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Co powinniśmy wiedzieć o ściernicy listkowej?