Jak wygląda standardowa ściernica listkowa?
Najbardziej klasyczna tarcza listkowa składa się z dwóch części:
- podstawy – wykonanej z półsztywnego tworzywa sztucznego lub włókna szklanego;
- listków ściernych – ułożonych w wachlarz i przyklejonych do podstawy. Taka budowa zwiększa wydajność akcesorium – starty materiał jest na bieżąco zastępowany nowym.
Czy wiesz, że…? Ściernica listowa to akcesorium o podwójnym zastosowaniu. Dlaczego? Łączy w sobie zalety tarczy do szlifowania wykonanej z elektrokorundu (idealnej do zgrubnej obróbki) oraz klasycznego krążka z papieru ściernego, który sprawdza się w pracach wykończeniowych. |
Tarcze listkowe najczęściej są wykonywane z węglika krzemu, elektrokorundu i innych materiałów o podobnym stopniu twardości. Najtrwalsze ściernice lamelowe to te wykonane z korundu cyrkonowego. Warto zastosować je szczególnie przy obróbce ciągliwych materiałów, takich jak np. stal nierdzewna.
Do czego wykorzystamy tarczę listkową?
Tak uniwersalna budowa sprawia, że ściernice lamelowe sprawdzą się w przypadku wielu prac warsztatowych. Zastosujemy je z powodzeniem podczas oczyszczania powierzchni z pozostałości starej farby czy też z rdzy – w ten sposób przygotujemy podłoże do malowania. Akcesorium świetnie nadaje się również do obróbki spawanych miejsc. Wykorzystując je, wygładzimy spaw tak, by cała powierzchnia wyglądała jednolicie i estetycznie. W zależności od dokładnej gradacji, można nim obrabiać powierzchnie wykonane z aluminium, żeliwa, plastiku oraz najróżniejszych rodzajów stali – od węglowej po nierdzewną i niskostopową.
Konkretne zastosowanie ściernicy listkowej zależy od jej budowy – o różnych rodzajach tego akcesorium przeczytamy w tym artykule.
Stosowanie ściernic listkowych – jakie zalety niesie za sobą?
Z pewnością nie raz zastanawialiśmy się nad tym, czym tarcze listkowe różnią się od innych materiałów ściernych i dlaczego są uważane za najwydajniejsze z nich. Oto najistotniejsze zalety, które niesie za sobą ich stosowanie:
- posiadają warstwową budowę, dzięki czemu jakość szlifowania nie spada wraz z czasem;
- są niezwykle lekkie, dzięki czemu ich użytkowanie nie wiąże się z koniecznością stosowania dużej siły;
- świetnie odprowadzają ciepło na zewnątrz podczas szlifowania i nie wymagają dociskania narzędzia do powierzchni – dzięki temu nie odbarwiają obrabianego podłoża;
- pozwalają na jednoczesne zdzieranie i szlifowanie powierzchni – wykonują zatem dwie czynności jednocześnie i oszczędzają w ten sposób nasz czas;
- nachodzące na siebie lamelki zdzierają się wolniej niż tradycyjny krążek z papieru ściernego, więc będą nam służyć przez dłuższy czas;
- ich specyficzny kształt uniemożliwia przypadkowe zniszczenie materiału – nie ma możliwości zrobienia w nim głębokiego nacięcia.