Co powinniśmy wiedzieć o ściernicy listkowej?

Jeśli chcemy, aby nasza szlifierka pracowała wydajnie i precyzyjnie, wyposażmy ją w odpowiednią ściernicę listkową. Zobaczmy, jak zbudowane jest to narzędzie, do czego służy i jakie zalety niesie za sobą jego wykorzystanie!

Ściernica listkowa – niezbędna w Twoim warsztacie. 

Ściernica listkowa to końcówka do elektronarzędzi, której nie powinno zabraknąć w warsztacie, również tym domowym. Z jej pomocą w łatwy sposób obrobisz powierzchnie różnych materiałów, usuwając wszelkie zadziory i powłoki. Szczególnie przydaje się podczas prac na spawach oraz krawędziach przy robotach wykończeniowych. Dzięki ściernicy listkowej wyrównasz powierzchnię, maskując wszelkie niedoskonałości i podnosząc estetykę obrabianego materiału. Ściernica przyda się również przy usuwaniu starej warstwy malarskiej, dzięki czemu z łatwością będziesz mógł pokryć powierzchnię nową farbą lub lakierem, dopasowując ją do wystroju wnętrza. 

Ze względu na swoją listkową budowę ściernica często nazywana jest lamelkową. Dzięki zastosowaniu elastycznych listków ściernica z powodzeniem dopasowuje się do kształtu podłoża. Sprawdzi się więc świetnie do obróbki elementów o nieregularnej formie, ze znacznymi krzywiznami i zaokrągleniami, a także przy wnękach, wąskich zagłębieniach i trudno dostępnych fragmentach konstrukcji. W zależności od potrzeb znajdziesz ściernice przeznaczone do obróbki tworzywa sztucznego, stali zwykłej, szlachetnej, a nawet drewna i innych twardych materiałów. Używane są w szlifierkach kątowych o różnej mocy, a także wiertarkach

Jak wygląda standardowa ściernica listkowa?
ściernica

Najbardziej klasyczna tarcza listkowa składa się z dwóch części:

- talerza – podstawy wykonanej z półsztywnego tworzywa sztucznego lub włókna szklanego;

- listków ściernych – ułożonych w wachlarz i przyklejonych do podstawy. Taka budowa zwiększa wydajność akcesorium – ściernica łatwiej dopasowuje się do obrabianej powierzchni, a starty materiał jest na bieżąco zastępowany nowym.

W zależności od potrzeb możemy dobrać twardość ściernicy. Jeśli zależy Ci na mocnym i wydajnym szlifowaniu na trudnym podłożu, wybierz ściernicę listkową twardą, posiadającą duży talerz oraz gęste, krótkie listki. Dla uzyskania równomiernego efektu szlifowania postaw na ściernice listkowe miękkie, które cechują się niewielką liczbą długich listków oraz małą powierzchnią talerza.

 

Czy wiesz, że…?

Ściernica listkowa to akcesorium o podwójnym zastosowaniu. Dlaczego? Łączy w sobie zalety tarczy do szlifowania wykonanej z elektrokorundu (idealnej do zgrubnej obróbki) oraz klasycznego krążka z papieru ściernego, który sprawdza się w pracach wykończeniowych.

 

Tarcze listkowe najczęściej są wykonywane z węglika krzemu, elektrokorundu i innych materiałów o podobnym stopniu twardości. Najtrwalsze ściernice lamelowe to te wykonane z korundu cyrkonowego. Warto zastosować je szczególnie przy obróbce ciągliwych materiałów, takich jak np. stal nierdzewna.

Do czego wykorzystamy tarczę listkową?
do czego uzyc sciernicy

Tak uniwersalna budowa sprawia, że ściernice lamelowe sprawdzą się w przypadku wielu prac warsztatowych. Zastosujemy je z powodzeniem podczas oczyszczania powierzchni z pozostałości starej farby czy też z rdzy – w ten sposób przygotujemy podłoże do malowania. Akcesorium świetnie nadaje się również do obróbki spawanych miejsc. Wykorzystując je, wygładzimy spaw tak, by cała powierzchnia wyglądała jednolicie i estetycznie. W zależności od dokładnej gradacji można nim obrabiać powierzchnie wykonane z aluminium, żeliwa, plastiku oraz najróżniejszych rodzajów stali – od węglowej po nierdzewną i niskostopową.

- pozwalają na jednoczesne zdzieranie i szlifowanie powierzchni – wykonują zatem dwie czynności jednocześnie i oszczędzają w ten sposób nasz czas;

- nachodzące na siebie lamelki zdzierają się wolniej niż tradycyjny krążek z papieru ściernego, więc będą nam służyć przez dłuższy czas;

- ich specyficzny kształt uniemożliwia przypadkowe zniszczenie materiału – nie ma możliwości zrobienia w nim głębokiego nacięcia.

Stosowanie ściernic listkowych – jakie zalety niesie za sobą?
Ściernica trzpieniowa Condor

Z pewnością nie raz zastanawialiśmy się nad tym, czym tarcze listkowe różnią się od innych materiałów ściernych i dlaczego są uważane za najwydajniejsze z nich. Oto najistotniejsze zalety, które niesie za sobą ich stosowanie:

- posiadają warstwową budowę, dzięki czemu jakość szlifowania nie spada wraz z czasem;

- są niezwykle lekkie, dzięki czemu ich użytkowanie nie wiąże się z koniecznością stosowania dużej siły;

- świetnie odprowadzają ciepło na zewnątrz podczas szlifowania i nie wymagają dociskania narzędzia do powierzchni – dzięki temu nie odbarwiają obrabianego podłoża;

- pozwalają na jednoczesne zdzieranie i szlifowanie powierzchni – wykonują zatem dwie czynności jednocześnie i oszczędzają w ten sposób nasz czas;

- nachodzące na siebie lamelki zdzierają się wolniej niż tradycyjny krążek z papieru ściernego, więc będą nam służyć przez dłuższy czas;

- ich specyficzny kształt uniemożliwia przypadkowe zniszczenie materiału – nie ma możliwości zrobienia w nim głębokiego nacięcia.

Stosowanie ściernicy listkowej niesie ze sobą wiele zalet oraz ułatwia i znacznie skraca pracę nad obróbką. Dzięki niej odświeżysz powierzchnię dowolnego materiału, przygotowując ją do dalszych prac renowacyjnych i dopasowując do swoich potrzeb oraz estetycznych odczuć. Wszystko to sprawia, że ściernica listkowa jest niezbędnym elementem, który powinien znaleźć się w skrzyni narzędziowej każdego majsterkowicza.