Co to jest kastra? Wybierz skrzynię murarską jak fachowiec!

Kastra to skrzynia na zaprawę, używana przez murarzy i tynkarzy. Dawniej była wykonywana z drewna, dziś jej tradycyjny model zastąpiły pojemniki z tworzywa. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kastry budowlanej? Dobierzmy kastrę do zastosowania!

Kastry dawniej

Kastra, zwana też skrzynią murarską, była przed laty wytwarzana z drewna. Zbijana z drewnianych desek miała płaskie dno i kształt skrzyni. Aby łatwiej było ją przenosić, posiadała parzyste uchwyty wykonane z tworzących ją, wystających desek. Niekiedy, dla wzmocnienia, łączenia obijano blaszanymi okuciami. Taką skrzynię murarz stawiał obok stanowiska swojej pracy, aby było mu wygodnie sięgnąć do niej kielnią. Uzupełniało się ją zaprawą przynoszoną wiadrami. Kastry z zaprawą zwykle nie przenoszono – po pierwsze była wtedy zbyt ciężka, po drugie jej konstrukcja mogłaby nie wytrzymać obciążenia. Szeroki wybór solidnych pojemników znajdziemy tu: kastry budowlane.

Czy wiesz, że?

Słowo kastra pochodzi z łaciny. Określenie castra dotyczyło obronnego obozu rzymskiego.

small-wykorzystanie-kastrysmall-wykorzystanie-kastrysmall-wykorzystanie-kastrysmall-wykorzystanie-kastry

Kastry dziś

Dawne drewniane skrzynie zastąpiły dziś wytrzymałe i lżejsze pojemniki z tworzyw sztucznych. Dostępne są prostokątne kastry i wersje okrągłe. Zmiana kształtu jest spowodowana użyciem mechanicznych mieszadeł do zapraw – w pojemniku w kształcie wiadra rozrabianie zaprawy jest łatwiejsze. Jednak przy wyborze wiadra na zaprawę najważniejszy jest materiał produkcji. Zwróćmy uwagę na to, aby był wytrzymały i nie popękał od ciężaru przetrzymywanej w nim zaprawy. Tworzywo sztuczne, takie jak czarny polietylen (w skrócie PE) jest gładkie, dzięki temu łatwo wyczyścimy jego powierzchnię z pozostałości materiału budowlanego. Plastikowe kastry powinny być na tyle wytrzymałe, aby posłużyć przy niejednym remoncie. Przydadzą się też przy innych pracach, np. w ogrodzie.

Skrzynia murarska a skrzynka murarska

Uwaga! Skrzynka murarska służy do czegoś innego niż skrzynia murarska. Pierwsza to narzędzie murarskie zastępujące kielnie. Ma kształt metalowego pudełka bez dna i pełni rolę formy, którą ustawia się na murze i wkłada do niej zaprawę – ułatwia równe nakładanie materiału budowlanego i przyspiesza pracę. Druga służy do rozrabiania i przenoszenia zaprawy.

czarna-prostokatnaczarna-prostokatnaczarna-prostokatnaczarna-prostokatna

Do czego jeszcze może przydać się kastra?

W tradycyjnych skrzyniach rozrabiało się zaprawy murarskie. Dziś plastikowe skrzynki murarskie przydadzą się do szeregu innych zastosowań, np.:

- składowania zalegającego podczas remontu gruzu,

- rozrobienia farby,

- ręcznego przygotowania mieszanki betonowej.

Jak rozrobić zaprawę w kastrze?

Do tego celu możemy użyć albo specjalnej mieszarki do zapraw (tu napisane jest jak wybrać odpowiedni model) lub posłużyć się wiertarką wolnoobrotową z zamocowanym mieszadłem do zapraw. Zaprawy należy wymieszać z wodą – proporcje są różne w zależności od rodzaju spoiwa i stopnia jego modyfikacji. W zależności od przeznaczenia materiału, w trakcie początkowego mieszania możemy nieznacznie korygować jego gęstość, dosypując suchej mieszanki lub dolewając wody.

small-mieszanie-zaprawysmall-mieszanie-zaprawysmall-mieszanie-zaprawysmall-mieszanie-zaprawy