Co to jest krajzega?

Krajzega to wyposażona w zębate ostrze stołowa pilarka tarczowa. Służy głównie do cięcia drewna. Specjalne modele są przystosowane do pracy z betonem, płytkami ceramicznymi czy aluminium. W tym artykule poznasz rodzaje krajzeg i różnice w ich konstrukcji, a także dowiesz się, gdzie je zastosować.

Przejdź do następnych akapitów:

Co to jest krajzega?
Schemat działania krajzegi
Krajzega – do czego ją wykorzystać?
Krajzega do drewna – budowa
Rodzaje krajzeg
Krajzega – jaką tarczę do drewna wybrać?

Co to jest krajzega?
Co to jest krajzega? Jest to urządzenie służące do cięcia drewna. Jeśli domowy majsterkowicz przymierza się do podziału deski na mniejsze części, przeważnie wybierze piłę ręczną. Do obróbki większych kawałków świetnie nadaje się właśnie krajzega, choć można na niej przeciąć również drobne elementy.

krajzega-do-drewnakrajzega-do-drewnakrajzega-do-drewnakrajzega-do-drewna

Do czego się ją wykorzystuje? Jest użytecznym sprzętem w małym tartaku, w którym dzieli się drewno na deski. W domu przydaje się na przykład, gdy trzeba wyrównać wysokość drewnianego słupka ogrodzeniowego. Firmy zajmujące się montażem kuchni na wymiar bardzo często wykorzystują cyrkularkę do cięcia blatów kuchennych. Możliwości krajzeg są właściwie nieograniczone.

Krajzega stołowa składa się z blatu roboczego oraz okrągłej tarczy z zębami. Wprawione w ruch ostrze, obraca się z dużą prędkością i zapewnia stabilność przy próbie cięcia w linii prostej a nawet pod kątem. Piłę tarczową instaluje się zarówno przy dużych stołach, ale dostępna jest także krajzega w wersji bardziej mobilnej.

schemat-budowy-krajzegischemat-budowy-krajzegischemat-budowy-krajzegischemat-budowy-krajzegi

Obsługa krajzegi stołowej nie jest skomplikowana, ale wymaga doświadczenia. Wówczas praca idzie sprawniej i jest bezpieczniejsza. Ostrożności nigdy za wiele, ale podczas obróbki drewna na krajzedze jest szczególnie wskazana.

Krajzega to bardzo precyzyjne urządzenie. Ustawienie precyzji cięcia zależy w dużej mierze od jakości sprzętu, jakim będziesz się posługiwał. Cena pilarek nie jest sztucznie windowana przez dodatkowe opcje, których nie przewidujesz nigdy używać. Urządzenia z górnej półki są przystosowane do profesjonalnej pracy. Tańsze modele również dobrze się sprawdzają, ale są mniej wytrzymałe.

W marketach budowlanych aż roi się od różnych modeli pilarek tarczowych. Wybór jest zatem trudny. Przy podejmowaniu decyzji ważna jest budowa krajzegi. Dokładna znajomość zastosowania i możliwości konkretnego rodzaju cyrkularki pozwoli Ci dopasować sprzęt do potrzeb.

Schemat działania krajzegi
Jaki jest schemat działania krajzegi? Praca rozpoczyna się od ustawienia grubości cięcia. Należy zwrócić uwagę, czy w obrębie pola cięcia nie znajdują się przedmioty, które mogą zawadzać, na przykład pozostałości z poprzedniego cięcia lub wbity gwóźdź.

Przed włączeniem cyrkularki trzeba także sprawdzić stan tarczy. Uszkodzone i wyszczerbione egzemplarze powodują nierówną linię cięcia lub odpryski. Zanim krajzega do drewna zostanie uruchomiona należy sprawdzić, czy tarcza nadaje się do pracy z tym materiałem. Przed kontaktem z nim musi się obracać. Dopiero wówczas maszyna jest gotowa do pracy.

Gdy miękki materiał już wejdzie w interakcję z piłą, ostrze musi przynajmniej w 75% wystawać poza górną płaszczyznę elementu. Krajzega do drewna opałowego powinna być stale konserwowana i ostrzona. W innym przypadku, będzie haczyć o drewno, a linia nie będzie gładka. To szczególnie ważne przy precyzyjnej obróbce.

Przygotowując się do pracy, wybierz stronę roboczą. Jeśli konkretny fragment ma wystawać i stanowić np. front mebla, lepiej przyciąć deskę z drugiej strony. Wówczas oszczędzisz sporo czasu na długotrwałym szlifowaniu nieregularnych krawędzi. Po zakończeniu czynności tarcza musi sama przestać się obracać.

Krajzega – do czego ją wykorzystać?
Do czego użyć krajzegi? Oprócz obróbki drewna, przydaje się ona także przy cięciu tworzyw sztucznych. Dobrze służy majsterkowiczom, którzy chcą podzielić kawałek metalu. Do materiału dostosuj odpowiedni rodzaj tarczy i wybierz właściwy napęd, wówczas przecięcie twardego tworzywa nie będzie dla Ciebie problemem. Najmocniejsze silniki potrafią w płynny sposób podzielić twarde, metalowe elementy. Drewno jest stosunkowo miękkie, więc nie trzeba inwestować w cyrkularki o dużej mocy.

Do czego jeszcze nadaje się krajzega? Stolarz powinien po nią sięgnąć, jeśli musi skrócić listwę czy belkę wykonaną z drewna lub płyty drewnopodobnej. Może także zmniejszyć deskę podłogową albo uciąć płytę OSB. Hydraulikom przydaje się, gdy chcą na przykład skrócić plastikową rurę.

krajzega-stolowakrajzega-stolowakrajzega-stolowakrajzega-stolowa

Czym kierować się przy zakupie stołowej piły tarczowej? Jeśli szukasz precyzyjnego narzędzia do cięcia, wybierz ten z laserem. Stanowi on dodatkowe wyposażenie cyrkularki. Jego promień pomaga wyznaczyć prostą linię podczas cięcia. Korzystnym rozwiązaniem jest także przyłącze do odsysania wiórów i pyłu. Obie funkcje nie są standardową funkcją, ale warto w nie zainwestować.

Po raz kolejny warto także wspomnieć o zagrożeniach związanych z użytkowaniem krajzegi. Nie tylko palce mogą ucierpieć w styczności z bardzo ostrą tarczą. Do najczęstszych urazów zalicza się uszkodzenia dłoni, oczu (w wyniku braku okularów zabezpieczających) lub nadwyrężenia przedramion. Warto także zadbać o słuchawki, ponieważ maszyna głośno pracuje.

Krajzega do drewna – budowa
Standardowa pilarka stołowa posiada ostrze umieszczone w blacie roboczym. Nad blatem nie znajduje się żadne zadaszenie. Pozwala to na swobodne przesuwanie kawałków drewna wzdłuż piły. Tarcza jest ustawiona pod kątem 90 stopni względem stołu.

Schemat budowy krajzegi obejmuje najważniejsze części, takie jak blat roboczy oraz dobrze naostrzona tarcza. Za bezpieczeństwo użytkowania odpowiada m.in. klin rozszczepiający, górna osłona piły czy wspornik osłony. Wysokiej jakości cyrkularka powinna być wyposażona także w osłonę piły pod stołem, oraz prowadnicę do cięcia wzdłuż, w poprzek i pod kątem.

Znaczącym parametrem krajzegi jest głębokość cięcia. Jeśli cyrkularka wyposażona jest w mechanizm, którego zadaniem jest utrzymanie określonej prędkości, to tarcza podczas zagłębiania się w drewno nie zwalnia pod naporem materiału. To zależy także od mocy silnika.

co-to-jest-krajzegaco-to-jest-krajzegaco-to-jest-krajzegaco-to-jest-krajzega

Jak już wiesz, wiele modeli pilarek posiada odsysacz pyłu i wiórów. Nie jest on jednak niezbędny. Wystarczy po każdym cięciu oczyścić powierzchnię blatu z większych pozostałości materiału. Na potrzeby bieżącej pracy nie jest wymagane, aby blat był lśniąco czysty. Warto jednak dbać o regularny porządek na stanowisku.

Dla profesjonalistów producenci przygotowują specjalne funkcje. Jedną z nich jest wziernik. Zainstalowany w osłonie tarczy, pozwala na bieżąco sprawdzać, czy linia cięcia jest prosta. Za to odpowiada także laser lub podświetlenie. Pasjonaci stolarstwa oba udogodnienia uważają za niepotrzebne, a prawdziwy mistrz potrafi obyć się bez nich.

Ostatnią sprawą wartą omówienia jest oczywiście bezpieczeństwo użytkowania. Krajzegi z odpowiednimi zabezpieczeniami otrzymują znak bezpieczeństwa „B”. Certyfikat ten oznacza, że pilarka przeszła szereg testów i nadaje się do pracy.

Przed rozpoczęciem pracy na krajzedze, sprawdź, czy każdy pojedynczy element nie jest przypadkiem obluzowany. Cięcie wywołuje drgania, podczas których drobny mankament może zamienić się w spore nieszczęście.

Rodzaje krajzeg
Stołowa piła tarczowa jest powszechnie stosowana w przydomowych warsztatach do wykonywania drobnych cięć. Jednak, gdy prowadzi się duży zakład meblarski, trzeba zainwestować w specjalistyczny sprzęt. Oto kilka najważniejszych rodzajów profesjonalnych pilarek tarczowych.

budowa-krajzegibudowa-krajzegibudowa-krajzegibudowa-krajzegi

Pierwszego podziału należy dokonać ze względu na kryterium rozmiaru prowadzonych prac. Na potrzeby drobnych remontów i nagłych budowlanych interwencji wystarczy ręczna pilarka. Jest małych rozmiarów, dlatego łatwo się nią operuje. Tarcze są niewielkie, a ich średnica wynosi maksymalnie 25 cm.

Krajzega stołowa to znacznie większe urządzenie. Średnica piły jest większa niż 31,5 cm. Napędu cyrkularki należy szukać pod blatem roboczym. Na rynku jest wiele rodzajów pił tarczowych o specjalnym przeznaczeniu, jak np. krajzega do drewna opałowego.

Krajzegi mogą różnić się też ze względu na kąt cięcia materiału:

ukośnica – przeznaczona jest do cięcia pod kątem;
piła wahadłowa – znajduje zastosowanie przy cięciu poprzecznym;
piła ramieniowa – jest również dostosowana do wykonywania poprzecznych cięć.
W profesjonalnych zakładach stolarskich wykorzystuje się większe maszyny. Cechują się one większą dokładnością. Udaje się ją uzyskać poprzez możliwość precyzyjnego ustawienia parametrów. Przykładem takiego urządzenia jest piła panelowa, której mechanizm jest w pełni zautomatyzowany. W minimalnym stopniu potrzebuje ingerencji człowieka przy obsłudze.

Krajzega – jaką tarczę do drewna wybrać?
Szukasz właściwej krajzegi dla siebie? Zwróć uwagę na tarczę. Ich rodzaje są niezwykle zróżnicowane, tak jak budowa krajzegi. Część z nich jest specjalnie przeznaczona do cięcia precyzyjnego. Poszczególne modele świetnie nadają się do szybkiego cięcia określonych materiałów.

Pod uwagę trzeba wziąć także inne parametry. Do drewna miękkiego najlepiej wybrać tarczę z małą liczbą zębów. Krajzega do drewna twardego powinna mieć zamontowaną tarczę z większą liczbą zębów. Co prawda, jej mankamentem jest wolniejsza praca, ale za to tego rodzaju ostrze pozwoli Ci zachować większą precyzję.

krajzega-do-drewna-opalowegokrajzega-do-drewna-opalowegokrajzega-do-drewna-opalowegokrajzega-do-drewna-opalowego

Nie wolno pominąć także kwestii budowy zębów. Nie ma o tym za wiele informacji w schemacie budowy krajzegi, ale to jedna z podstawowych spraw podczas zakupu tarczy. Jeśli jest wykonana z twardego ostrza ze spiekanych węglików, z pewnością wyróżnia się wysoką jakością.

Udało nam się wyjaśnić, co to jest krajzega, jak jest zbudowana oraz do czego warto jej użyć. Amatorów domowej stolarki zachęcamy do zapoznania się z innymi informacjami na temat obróbki drewna. Praca z tym naturalnym materiałem szybko zmienia się w pasję na całe życie, a przy okazji pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Data publikacji: 22.03.2019