Produkty

Co to jest lutowanie?

Co to jest lutowanie?

Lutownica to praktyczne urządzenie, które należy do gamy podstawowych narzędzi w każdym przydomowym warsztacie. Pozwala na przeprowadzenie wielu drobnych, lecz znaczących napraw, do których nie wystarczą tradycyjne ręczne przybory. Sprawdź, co to jest lutowanie i poznaj najważniejsze informacje o tej metodzie obróbki metali!

Przejdź do następnych akapitów:

Co to jest lutowanie?

Lutowanie to jeden z najpopularniejszych sposobów na połączenie dwóch elementów metalowych. Prawidłowo przeprowadzony proces gwarantuje stabilność, trwałość i estetykę. Jednocześnie wykonanie lutowania jest stosunkowo proste – wystarczy do tego niewielkie i łatwe w obsłudze urządzenie zwane lutownicą oraz garść informacji na temat spektrum jej zastosowania i podstawowych zasad związanych z obróbką metali.

rodzaje lutowania

Na czym właściwie polega lutowanie? To proces, w wyniku którego dwie metalowe części zostają połączone spoiwem, które nazywamy lutem albo lutowiem. Materiał spajający również ma fizykochemiczne właściwości pierwiastków z grupy metali. Dzięki temu po zakończeniu pracy spoina wygląda jednorodnie, choć jest oczywiście widoczna gołym okiem – przypomina bliznowate zgrubienie w miejscu, gdzie złączyły się krawędzie elementów.

W odróżnieniu od spawania, które jest równie popularną techniką obróbki metali, lutowanie nie narusza struktury elementów przeznaczonych do połączenia za pomocą lutu. Proces odbywa się w takiej temperaturze, która nie grozi nadtopieniem lub uszkodzeniem tych części. Jednocześnie temperatura wytwarzana przez lutownicę musi być na tyle duża, by w pełni uplastycznić spoiwo. W kluczowym momencie procesu wszystkie elementy (zarówno lutowie, jak i łączone części) powinny osiągnąć tak zwaną temperaturę lutowania – czyli nieco więcej, niż potrzeba do stopienia lutu, a zarazem wciąż za mało, by naruszyć elementy przeznaczone do połączenia.

Od strony fizykochemicznej proces lutowania opiera się na zjawiskach dyfuzji oraz adhezji. Stopione lutowie wnika w szczelinę pomiędzy łączonymi częściami, a niewielkie cząsteczki dostają się do niewidocznych gołym okiem porów na ich powierzchni. Pomiędzy spoiwem a elementami musi powstać wiązanie metaliczne, dlatego tak ważne jest odpowiednie oczyszczenie części z powierzchniowej warstwy tlenków przed przystąpieniem do lutowania. W tym celu dodatkowo stosuje się specjalny topnik lutowniczy, który powinien być nałożony razem z lutowiem lub bezpośrednio przed nim.

co to jest lutowanie Lutownica LG-160 grzałkowa

Jak już wspomnieliśmy, podstawowym urządzeniem służącym do przeprowadzenia tego procesu jest lutownica, jednak zdarza się również, że doświadczeni majsterkowicze stosują w tym celu palnik. Lutownica zdaje się jednak znacznie bardziej precyzyjna i bezpieczna w użytkowaniu. Niezależnie od tego, na który sprzęt się zdecydujesz, najważniejszą rolę gra możliwość ustawienia optymalnej temperatury – to kluczowy warunek, który pozwoli na osiągnięcie zaplanowanego efektu. O czym jeszcze warto pamiętać? Przeczytaj więcej o zasadach skutecznego lutowania.

Podsumowując, oto uschematyzowany przebieg procesu lutowania:

  • oczyszczenie powierzchni elementów przeznaczonych do połączenia,
  • nagrzewanie elementów do temperatury przekraczającej temperaturę topnienia lutu o 30-50 °C i jednoczesne nałożenie topnika oraz lutu na krawędzie, które mają być połączone,
  • odczekanie, aż zadziała dyfuzja i wzajemna adhezja,
  • ochłodzenie spoiwa do momentu skrzepnięcia.

Lutowanie – rodzaje

Powyższe informacje z pewnością pomogły Ci zrozumieć, co to jest lutowanie i na czym polega ogólny przebieg tego procesu. Pora wniknąć głębiej w meandry specjalistycznej wiedzy na ten temat! W tej części skoncentrujemy się na tym, jakie są rodzaje lutowania. Wyjaśnimy sobie również to, z czego wynika taki, a nie inny podział.

Na jakie sposoby może przebiegać lutowanie? Rodzaje i warianty tego procesu są liczne, my jednak skupimy się na tych, które są dla nas dostępne i funkcjonalne. Odrzucamy zatem skomplikowane metody lutowania przemysłowego po to, by poświęcić całą uwagę praktycznym sposobom, które można wykorzystać we własnym domu.

lutowanie rodzaje

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje lutowania:

  • lutowanie miękkie – przy temperaturze poniżej 450 °C,
  • lutowanie twarde – w temperaturze wyższej niż 450 °C.

Tak zwane miękkie i twarde metody lutowania nie różnią się zasadniczo pod względem ogólnego przebiegu całego procesu. Różnica opiera się głównie na temperaturze, w której przeprowadzane są prace. Jednak z tym łączy się zagadnienie doboru lutowia.

Jak już wcześniej wspominaliśmy, dobór temperatury lutowania jest ściśle uzależniony od temperatury topnienia spoiwa – dodatkowym warunkiem jest brak zagrożenia dla łączonych części. Optymalna temperatura, która pozwala na prawidłowe przeprowadzenie lutowania, jest o 30-50 °C wyższa od temperatury topnienia lutu.

W ten sposób widoczny jest związek pomiędzy rodzajem lutowania a topliwością lutowia – lutowanie miękkie odbywa się przy zastosowaniu spoiwa o maksymalnej temperaturze topnienia około 400 °C, natomiast do lutowania twardego używa się metali średniotopliwych. Istotna jest także wrażliwość termiczna materiałów przeznaczonych do połączenia – lutowanie miękkie można zastosować do delikatniejszych metali, z kolei lutowanie twarde to dobra opcja dla wytrzymałych części.

Lutowanie miękkie – gdzie się sprawdzi?

Miękka metoda lutowania należy do często wykonywanych prac w gospodarstwie domowym. Prosty przebieg procesu w stosunkowo niskiej temperaturze nie sprawia trudności – to zadanie łatwo wykonasz samodzielnie przy pomocy najprostszej lutownicy.

Z jakich metali składa się lut miękki? Zazwyczaj spoiwo to stop, którego topliwość mieści się w zakresie 183-280 °C. Szczegółowy skład lutowia miękkiego jest ściśle określony przez normę DIN EN 29453. Najczęściej spotykanym podstawowym komponentem stopu jest cyna – wraz z nią występują inne metale o podobnej temperaturze topnienia, na przykład kadm, antymon lub bizmut. W mieszance mogą znajdować się śladowe ilości trujących pierwiastków, takich jak ołów i rtęć, jednak producenci lutów coraz częściej rezygnują z ich dodawania i decydują się na wydawanie produktów przyjaznych dla zdrowia i otoczenia. Gotowe luty miękkie występują w różnych formach, na przykład jako druciki, pałeczki, płytki lub nawet w proszku.

Lut miękki to dobry sposób na połączenie elementów wykonanych ze stali, miedzi, cynku i mosiądzu. Poradzi sobie również z częściami wykonanymi ze stopów wymienionych metali, zapewniając dokładne i jednorodne spojenie.

metody lutowania

Do jakich prac posłuży Ci lutowanie miękkie?

  • łączenie układów elektronicznych,
  • łączenie przewodów elektrycznych,
  • obróbka blacharska i uszczelnianie dachu oraz rynien,
  • naprawa rurociągów.

Lutowanie twarde – gdzie się je stosuje?

W odróżnieniu od miękkiego lutowania metoda twarda może wymagać profesjonalnych narzędzi i doświadczenia w fachu. Praca w bardzo wysokiej temperaturze bywa niebezpieczna. O ile luty nieznacznie przekraczające 450 °C wykonasz samodzielnie, niektóre metale wymagają nawet cztero- lub pięciokrotnie większej temperatury do prawidłowego przeprowadzenia lutowania. W tych skrajnych przypadkach mówimy już o lutowaniu przemysłowym, do którego nie wystarczy zwykła domowa lutownica – zamiast niej specjaliści stosują palnik acetylenowo-tlenowy, lampę lutowniczą lub ognisko kowalskie. Alternatywną możliwością jest lutowanie indukcyjne z wykorzystaniem prądu elektrycznego.

Do najpopularniejszych lutów twardych należą mieszanki srebra, przy pomocy których można połączyć większość metali (oprócz magnezu i aluminium). Z kolei luty miedziano-fosforowe sprawdzają się do łączenia elementów z miedzi, mosiądzu lub brązu. Do lutowania stali nierdzewnej wykorzystasz spoiwo niklowe, natomiast przy pomocy miedzianego połączysz części z różnego rodzaju stali, niklu i stopów mosiądzu z cyną.

Lutowanie twarde znajduje zastosowanie przede wszystkim w łączeniu miedzianych rur, ale również w wielu gałęziach przemysłu – na przykład w chłodnictwie i motoryzacji.

Lutowanie – podsumowanie informacji

Lutowanie jest niezwykle popularną metodą obróbki metali ze względu na swoje liczne zalety. Proces można przeprowadzić w takiej temperaturze, by nie naruszyć zespajanych elementów. Miejsce łączenia jest jednorodne i wygląda estetycznie. Do wyboru masz liczne luty miękkie i twarde o różnych właściwościach – odpowiednio dobrane do obrabianego metalu spoiwo zagwarantuje prawidłowe oraz skuteczne lutowanie. Nowoczesna technologia lutowania jest w stanie obsłużyć niemal wszystkie rodzaje metali czystych i stopów. Wytrzymałość połączenia lutowiem jest bardzo wysoka, zwłaszcza w przypadku metody twardej.

lutowanie miękkie

Do czego lutownica może przydać się akurat w Twoim domu? Do najczęstszych zastosowań należy między innymi spajanie rur. Lutowanie pozwoli Ci uzyskać trwałą instalację, która nie przecieka. W razie awarii wodociągu i ryzyka zalania od razu przystąpisz do wymiany pękniętego lub wadliwego elementu. Lutownica posłuży Ci także do blaszanej obróbki dachu oraz rynien – w ten sposób zadbasz o szczelność pokrycia i wzmocnisz je przed nadejściem letnich ulew i burz. Jeżeli podczas silnej wichury lub gradu rynna doznała uszkodzenia – samodzielnie wymienisz uszkodzoną część w ciągu zaledwie kilku chwil, nie czekając na usługodawcę, który w przypadku szkód masowych może nie mieć czasu na kolejne zlecenie.

Choć przebieg lutowania jest w gruncie rzeczy prosty, wymaga odpowiedniego przygotowania merytorycznego i technicznego. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, byś zdobył tę wiedzę i samodzielnie wykonywał wiele prac naprawczych w swoim domu. Zakup lutownicy to jednorazowa i nieduża inwestycja, dzięki której zabłyśniesz zaradnością, a Twoi domownicy z pewnością docenią oferowaną przez Ciebie pomoc. Zamiast przy każdej drobnej usterce wzywać fachowca, większość drobnych napraw i ulepszeń wykonasz własnoręcznie, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczysz na coś, co sprawi radość Tobie i Twojej rodzinie.

Data publikacji: 08.07.2019
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Lutowanie gazowe

Lutowanie gazowe
Lutowanie gazowe to sposób łączenia stopów za pomocą lutów twardych, w tym przypadku z wykorzystaniem urządzeń emitujących gaz, a więc specjalnych pal...
Czytaj więcej

6 zasad skutecznego lutowania

6 zasad skutecznego lutowania
Lutowanie jest metodą łączenia ze sobą elementów metalowych za pomocą spoiwa (lutu), którego temperatura topnienia jest niższa niż łączonych elementów...
Czytaj więcej

Jak samodzielnie wykonać płytki drukowane

Jak samodzielnie wykonać płytki drukowane
Nie trzeba być technikiem elektronikiem, by pokusić się o własnoręczne wykonanie prostego układu elektronicznego. Z początku będą to obwody stworzone ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Co to jest lutowanie?