Co to jest śrubunek?

Niepozornie wyglądająca złączka między dwiema rurami, którą widzimy częstokroć w naszych mieszkaniach, jest w istocie wielce przydatnym elementem. Dzięki niemu możemy uniknąć kłopotliwego usuwania długiego ciągu przewodów doprowadzających na przykład paliwo gazowe. Jest też wyjściem z sytuacji, kiedy rura straciła szczelność.

Aby zdać sobie sprawę z przydatności śrubunku, wystarczy wyobrazić sobie powyższy przykład – do piecyka odpowiedzialnego za ogrzewanie i podgrzanie ciepłej wody użytkowej doprowadzane jest paliwo gazowe. Oczywiście ciąg rur poprowadzony jest wzdłuż ściany – mówią o tym wyraźnie przepisy budowlane – w przeciwnym razie mogłoby dojść do wybuchu, gdyby przewody były umieszczone w ścianie lub nad podwieszanym sufitem i gdyby w nich gromadził się gaz ulatniający się z nieszczelnej – na przykład z powodu korozji – rury. Utrata szczelności na przewodzie odkrytym, poprowadzonym pionowo lub poziomo wzdłuż ściany, jest natomiast łatwa do wykrycia. Kiedy zlokalizujemy źródło nieszczelności, pozostaje nam możliwość wyboru między dwoma rozwiązaniami:

- odkręcamy ciąg rur i wymieniamy je na nowe, 

- decydujemy się na zainstalowanie śrubunku.

Oczywiście nie decydujemy się na wykonanie żadnej z powyższych czynności samodzielnie. Jeśli nie mamy odpowiedniego doświadczenia w zakresie tego typu pracy, zrobi to za nas fachowiec – instalator. On też powinien nam zaproponować odpowiednie rozwiązanie. Pierwsze z nich będzie bardziej kłopotliwe i czasochłonne w realizacji, drugie – wręcz przeciwnie. Co więcej – śrubunek może służyć nam w przyszłości pomocą, jeśli zdecydujemy się, przykładowo, na modernizację systemu ogrzewania i podłączenie przewodów do grzejników.

Całość śrubunku składa się z trzech mosiężnych części, każda z nich najczęściej jest obustronnie gwintowana (możliwe jest też połączenie elementów za pomocą spawu czy lutu): część lewa i część prawa łączą rury przez zewnętrzny gwint, a nakrętka obustronnie gwintowana wewnątrz trwale spaja obie części, czemu pomagają uszczelki, lepiszcze i taśma oraz pasta uszczelniająca. Dzięki takiemu rozwiązaniu można bez demontażu długiego fragmentu gwintowanych rur dokonać naprawy wadliwej części jednej z nich bądź zamontować dodatkowy element, na przykład licznik mechaniczny.

srubunek-gwint-zewnetrzny-castoramasrubunek-gwint-zewnetrzny-castoramasrubunek-gwint-zewnetrzny-castoramasrubunek-gwint-zewnetrzny-castorama

Śrubunek umożliwia nam również zamocowanie urządzeń, które powinny być poddawane konserwacji na zewnątrz instalacji (na przykład pompy) lub okresowej wymianie – zawory termostatyczne lub zwykłe. Elementy te są przystosowane wcześniej do odpowiedniego zainstalowania i po obu stronach wyposażone są w części pasujące wymiarami do rur.

Minusem zamocowania śrubunku jest jego estetyka. Niestety, użycie preparatów uszczelniających niesie za sobą widok skrawków szczeliwa na łączeniach poszczególnych elementów – jeśli znajdzie się on w wyeksponowanym miejscu, warto zdecydować się na taki jego typ, który jest pozbawiony tego typu wady – śrubunek samouszczelniający. Jego konstrukcja nie uwzględnia użycia dodatkowych szczeliw, a za trwałość całości odpowiadają gumowe uszczelki, które znajdują się we środku.

zawor-kulowy-ze-srubunkiemzawor-kulowy-ze-srubunkiemzawor-kulowy-ze-srubunkiemzawor-kulowy-ze-srubunkiem