Produkty

Co to jest śrubunek?

Co to jest śrubunek?

Niepozornie wyglądająca złączka między dwiema rurami, którą widzimy częstokroć w naszych mieszkaniach, jest w istocie wielce przydatnym elementem. Dzięki niemu możemy uniknąć kłopotliwego usuwania długiego ciągu przewodów doprowadzających na przykład paliwo gazowe. Jest też wyjściem z sytuacji, kiedy rura straciła szczelność.


śrubunekAby zdać sobie sprawę z przydatności śrubunku, wystarczy wyobrazić sobie powyższy przykład – do piecyka odpowiedzialnego za ogrzewanie i podgrzanie ciepłej wody użytkowej doprowadzane jest paliwo gazowe. Oczywiście ciąg rur poprowadzony jest wzdłuż ściany – mówią o tym wyraźnie przepisy budowlane – w przeciwnym razie mogłoby dojść do wybuchu, gdyby przewody były umieszczone w ścianie lub nad podwieszanym sufitem i gdyby w nich gromadził się gaz ulatniający się z nieszczelnej – na przykład z powodu korozji – rury. Utrata szczelności na przewodzie odkrytym, poprowadzonym pionowo lub poziomo wzdłuż ściany, jest natomiast łatwa do wykrycia. Kiedy zlokalizujemy źródło nieszczelności, pozostaje nam możliwość wyboru między dwoma rozwiązaniami:

-
odkręcamy ciąg rur i wymieniamy je na nowe,

- decydujemy się na zainstalowanie śrubunku.

Oczywiście nie decydujemy się na wykonanie żadnej z powyższych czynności samodzielnie. Jeśli nie mamy odpowiedniego doświadczenia w zakresie tego typu pracy, zrobi to za nas fachowiec – instalator. On też powinien nam zaproponować odpowiednie rozwiązanie. Pierwsze z nich będzie bardziej kłopotliwe i czasochłonne w realizacji, drugie – wręcz przeciwnie. Co więcej – śrubunek może służyć nam w przyszłości pomocą, jeśli zdecydujemy się, przykładowo, na modernizację systemu ogrzewania i podłączenie przewodów do grzejników.

Całość śrubunku składa się z trzech mosiężnych części, każda z nich najczęściej jest obustronnie gwintowana (możliwe jest też połączenie elementów za pomocą spawu czy lutu): część lewa i część prawa łączą rury przez zewnętrzny gwint, a nakrętka obustronnie gwintowana wewnątrz trwale spaja obie części, czemu pomagają uszczelki, lepiszcze i taśma oraz pasta uszczelniająca. Dzięki takiemu rozwiązaniu można bez demontażu długiego fragmentu gwintowanych rur dokonać naprawy wadliwej części jednej z nich bądź zamontować dodatkowy element, na przykład licznik mechaniczny.śrubunek

Śrubunek umożliwia nam również zamocowanie urządzeń, które powinny być poddawane konserwacji na zewnątrz instalacji (na przykład pompy) lub okresowej wymianie – zawory termostatyczne lub zwykłe. Elementy te są przystosowane wcześniej do odpowiedniego zainstalowania i po obu stronach wyposażone są w części pasujące wymiarami do rur.

Minusem zamocowania śrubunku jest jego estetyka. Niestety, użycie preparatów uszczelniających niesie za sobą widok skrawków szczeliwa na łączeniach poszczególnych elementów – jeśli znajdzie się on w wyeksponowanym miejscu, warto zdecydować się na taki jego typ, który jest pozbawiony tego typu wady – śrubunek samouszczelniający. Jego konstrukcja nie uwzględnia użycia dodatkowych szczeliw, a za trwałość całości odpowiadają gumowe uszczelki, które znajdują się we środku.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Na co zwracać uwagę przy wybieraniu śrubunku?

Na co zwracać uwagę przy wybieraniu śrubunku?
Śrubunek pozwala nam na wykonanie sprawnych instalacji gazowych, wodnych i centralnego ogrzewania. Dzięki niemu bez trudu połączymy ze sobą kilka rur ...
Czytaj więcej

Rodzaje i zastosowanie łączników do drewna

Rodzaje i zastosowanie łączników do drewna
Chcąc wykonać trwałe i stabilne połączenie elementów drewnianych, nie zawsze trzeba używać pracochłonnych połączeń ciesielskich. Do wielu konstrukcji ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
14.12.2016
przydatny artykuł dla samotnej kobiety w dużym domu :) daję 5/5

Ocena i komentarz dla:

Co to jest śrubunek?