Produkty

Co warto wiedzieć o nitownicy na nitonakrętki?

Co warto wiedzieć o nitownicy na nitonakrętki?

Nitonakrętki to niewielkie łączniki, przy pomocy których możemy uzyskać stabilną i mocną spoinę. Do ich prawidłowego zaciśnięcia, konieczne jest skorzystanie z odpowiedniego narzędzia. Jak działa nitownica do nitonakrętek i co możemy zyskać dzięki jej zastosowaniu?

nitownicaJak działa nitownica do nitonakrętek?

Zacznijmy od tego, jak wygląda nitonakrętka. Jest to niewielki nit o rurkowatym kształcie, w środku wykończony gwintem. Dzięki obecności gwintu można nie tylko lepiej dociągnąć ją do powierzchni, lecz także wkręcić śrubę. Istotną kwestię stanowi dopasowanie do niego części roboczej nitownicy, czyli bolca, który może występować w 3 wariantach: M4, M5 lub M6. Bolec wsuwamy w otwór znajdujący się z tyłu narzędzia w taki sposób, aby na wystającej części gwintu zmieściła się cała nitonakrętka. Następnie umieszczamy narzędzie we wcześniej przygotowanym otworze i naciskamy spust – nitonakrętka zostanie zaciśnięta na materiale.

W jakich sytuacjach nitonakrętki sprawdzą się najlepiej? Przede wszystkim wtedy, gdy pracujemy w cienkich materiałach, np. w blasze. Stosując je, możemy wkręcić w blachę śrubę i w ten sposób połączyć ją trwale z innym elementem. Jest to w zasadzie jedyny sposób na uzyskanie gwintowanego otworu w cienkim materiale. Więcej informacji o różnych połączeniach nitowych znajdziemy w tym artykule.

Porada eksperta

Na rynku możemy też spotkać się z uniwersalnymi nitownicami, które są przeznaczone do wbijania zarówno nitonakrętek, jak i nitów zrywalnych. Decydując się na takie rozwiązanie, zyskujemy jedno narzędzie, przy pomocy którego wykonamy różne prace.

nitowanieDlaczego warto ją używać?

Oczywiście możliwe jest zaciskanie nitonakrętek bez nitownicy, jednak wymaga to użycia sporej siły i zajmuje dużo czasu. Stosując narzędzie, możemy wykonać tę czynność znacznie szybciej. Dlatego też najczęściej sięga się po nie w profesjonalnych warsztatach, aby usprawnić procesy produkcyjne. Sięgając po nią, możemy być też pewni, że praca została wykonana precyzyjnie, czyli przy użyciu odpowiedniego nacisku – dzięki temu spoina cechuje się trwałością.

Rodzaje nitownic do nitonakretek

Do wyboru mamy następujące typy nitownic:

Nitownica na nitonakrętki Topex- nitownica ręczna – nie wymaga podłączenia do źródła zasilania, dlatego też można stosować ją niemalże wszędzie. Narzędzie nie pracuje tak szybko jak modele pneumatyczne czy akumulatorowe, jednak i tak pozwala na sporą oszczędność czasu w porównaniu do ręcznego zaciskania nitonakrętek;

- nitownica pneumatyczna – jej działanie warunkuje obecność systemu sprężonego powietrza. Dzięki temu nie wymaga stosowania dużej siły i umożliwia szybkie zaciskanie łączników – świetnie sprawdzi się więc w warsztatach, gdzie wymagane jest dobre tempo pracy. Do korzystania z niej konieczny jest jednak kompresor, który będzie generować sprężone powietrze – ogranicza to nieco jej mobilność;

- nitownica akumulatorowa – do pracy potrzebuje jedynie naładowanego akumulatora. Jest więc równie mobilna co model ręczny, a jednak wygodniejsza w użyciu. Jej siła zacisku nie dorównuje jednak tej, którą możemy uzyskać, korzystając z nitownicy pneumatycznej.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak działa nitownica i jak używać nitownicy?

Jak działa nitownica i jak używać nitownicy?
Nitownica pozwoli Ci na szybkie i łatwe połączenie różnorodnych elementów – mebli, materiałów, maszyn czy pojazdów &...
Czytaj więcej

Rodzaje nitów i jak wybrać odpowiedni?

Rodzaje nitów i jak wybrać odpowiedni?
Nitowanie pozwala na trwałe łączenie ze sobą elementów konstrukcyjnych. Aby jednak połączenie spełniało swoją rolę, musimy być wykonane przy pomoc...
Czytaj więcej

Montaż ogrodzenia – instrukcja krok po kroku

Montaż ogrodzenia – instrukcja krok po kroku
Ogrodzenie pełni na naszej działce wiele funkcji. Zarówno zabezpiecza teren, jak i estetycznie go wykańcza. Wyróżniamy ogrodzenia: metal...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Co warto wiedzieć o nitownicy na nitonakrętki?