Co warto wiedzieć o nitownicy na nitonakrętki?

Nitonakrętki to niewielkie łączniki, przy pomocy których możemy uzyskać stabilną i mocną spoinę. Do ich prawidłowego zaciśnięcia, konieczne jest skorzystanie z odpowiedniego narzędzia. Jak działa nitownica do nitonakrętek i co możemy zyskać dzięki jej zastosowaniu?

Jak działa nitownica do nitonakrętek?

Zacznijmy od tego, jak wygląda nitonakrętka. Jest to niewielki nit o rurkowatym kształcie, w środku wykończony gwintem. Dzięki obecności gwintu można nie tylko lepiej dociągnąć ją do powierzchni, lecz także wkręcić śrubę. Istotną kwestię stanowi dopasowanie do niego części roboczej nitownicy, czyli bolca, który może występować w 3 wariantach: M4, M5 lub M6. Bolec wsuwamy w otwór znajdujący się z tyłu narzędzia w taki sposób, aby na wystającej części gwintu zmieściła się cała nitonakrętka. Następnie umieszczamy narzędzie we wcześniej przygotowanym otworze i naciskamy spust – nitonakrętka zostanie zaciśnięta na materiale.

W jakich sytuacjach nitonakrętki sprawdzą się najlepiej? Przede wszystkim wtedy, gdy pracujemy w cienkich materiałach, np. w blasze. Stosując je, możemy wkręcić w blachę śrubę i w ten sposób połączyć ją trwale z innym elementem. Jest to w zasadzie jedyny sposób na uzyskanie gwintowanego otworu w cienkim materiale. Więcej informacji o różnych połączeniach nitowych znajdziemy w tym artykule.

Porada eksperta

Na rynku możemy też spotkać się z uniwersalnymi nitownicami, które są przeznaczone do wbijania zarówno nitonakrętek, jak i nitów zrywalnych. Decydując się na takie rozwiązanie, zyskujemy jedno narzędzie, przy pomocy którego wykonamy różne prace.

co-warto-wiedziec-o-nitownicy-na-nitonakretkico-warto-wiedziec-o-nitownicy-na-nitonakretkico-warto-wiedziec-o-nitownicy-na-nitonakretkico-warto-wiedziec-o-nitownicy-na-nitonakretki

Dlaczego warto ją używać?

Oczywiście możliwe jest zaciskanie nitonakrętek bez nitownicy, jednak wymaga to użycia sporej siły i zajmuje dużo czasu. Stosując narzędzie, możemy wykonać tę czynność znacznie szybciej. Dlatego też najczęściej sięga się po nie w profesjonalnych warsztatach, aby usprawnić procesy produkcyjne. Sięgając po nią, możemy być też pewni, że praca została wykonana precyzyjnie, czyli przy użyciu odpowiedniego nacisku – dzięki temu spoina cechuje się trwałością.

co-warto-wiedziec-o-nitownicy-na-nitonakretkico-warto-wiedziec-o-nitownicy-na-nitonakretkico-warto-wiedziec-o-nitownicy-na-nitonakretkico-warto-wiedziec-o-nitownicy-na-nitonakretki

Rodzaje nitownic do nitonakretek

Do wyboru mamy następujące typy nitownic:

- nitownica ręczna – nie wymaga podłączenia do źródła zasilania, dlatego też można stosować ją niemalże wszędzie. Narzędzie nie pracuje tak szybko jak modele pneumatyczne czy akumulatorowe, jednak i tak pozwala na sporą oszczędność czasu w porównaniu do ręcznego zaciskania nitonakrętek;

- nitownica pneumatyczna – jej działanie warunkuje obecność systemu sprężonego powietrza. Dzięki temu nie wymaga stosowania dużej siły i umożliwia szybkie zaciskanie łączników – świetnie sprawdzi się więc w warsztatach, gdzie wymagane jest dobre tempo pracy. Do korzystania z niej konieczny jest jednak kompresor, który będzie generować sprężone powietrze – ogranicza to nieco jej mobilność;

- nitownica akumulatorowa – do pracy potrzebuje jedynie naładowanego akumulatora. Jest więc równie mobilna co model ręczny, a jednak wygodniejsza w użyciu. Jej siła zacisku nie dorównuje jednak tej, którą możemy uzyskać, korzystając z nitownicy pneumatycznej.

nitownica-na-nitonakretkinitownica-na-nitonakretkinitownica-na-nitonakretkinitownica-na-nitonakretki