icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Co warto wiedzieć o panelach elewacyjnych

Panele elewacyjne są rozwiązaniem stosunkowo nowym, efektownym i przyjmującym ciekawe formy. Są jednocześnie ochroną i dekoracją ścian, a przy tym są bardzo trwałe. Co warto o nich wiedzieć?

Rodzaje paneli elewacyjnych

Panele elewacyjne mogą mieć zróżnicowane rozmiary, faktury i kolory. Możemy je kłaść na rożne powierzchnie, zarówno na ściany gładkie, jak i z fakturą czy też z załamaniami, uskokami czy otworami. Nakładać je można na budynki nowo stawiane, jak i modernizowane.

Ze względu na materiał, z jakiego panele mogą być wykonane, rozróżniamy:

– panele z blachy stalowej,

– z blachy aluminiowej,

– z tworzywa sztucznego kompozytowego, mające w swym składzie np. żywice, wypełniacze mineralne, włókno szklane,

– z materiałów drewnopodobnych, kompozytowych,

– z kamienia naturalnego lub sztucznego, z kompozytów,

– z płytek mineralnych (terakota, gres, klinkier).

Często spotykane są na rynku całe systemy ułatwiające montaż paneli elewacyjnych. W ich składzie znajdziemy także specjalne elementy, np. osłaniające otwory i ościeża. Krawędzie paneli najczęściej są w dogodny sposób łączone, np. na zasadzie pióro-wpust, ale bywają także przykręcane lub przyklejane. Panele zwykle są tak wyprofilowane, żeby możliwe było odprowadzanie wody z opadów.

panele-elewacyjnepanele-elewacyjnepanele-elewacyjnepanele-elewacyjne

Właściwości paneli elewacyjnych

Panele elewacyjne są bardzo wdzięcznym materiałem, ponieważ :

– można je łączyć z wieloma innymi materiałami, np. betonem, szkłem, metalem,

– można różnie je układać, np. w pionie, poziomie albo ukośnie,

– są lekkie i trwałe,

– są łatwe w montażu i obróbce,

– można wymieniać poszczególne fragmenty elewacji,

– estetycznie wyglądają, a elementy mocujące są ukryte,

– charakteryzują się różnorodnymi wzorami, fakturami i kolorami,

– mogą imitować droższe surowce naturalne.

Wskazówki montażowe

Montując elewację z paneli, warto pamiętać o pozostawieniu kilkucentymetrowej przestrzeni – warstwy powietrza między izolacją ściany a okładziną. Pozwoli to na odparowanie wilgoci ze ścian, a także stanowić będzie warstwę odprowadzającą nadmiar ciepła w lecie oraz izolującą w zimie.

Warto także wziąć pod uwagę rozszerzalność cieplną materiału, z jakiego wykonane są panele elewacyjne. Żeby nie dopuścić do ich późniejszej deformacji, powinno się zostawiać odstępy między elementami o odpowiedniej dla danego materiału szerokości. Dokładniejsze na ten temat informacje zamieszczone są zwykle przez producenta na konkretnym jego wyrobie.

Z załączonych instrukcji dowiemy się także o szczegółach montażu. Często montuje się panele do specjalnego rusztu przytwierdzanego do ściany za pomocą kołków rozporowych. Najczęściej mocuje się je przy użyciu śrub lub nitów, ale możliwe jest także użycie specjalnych klejów czy zapraw.

Panele – kiedyś i dziś

Pierwszymi panelami elewacyjnymi, które pojawiły się u nas jako nowość w latach 80. XX wieku, był tzw. siding. Można go spotkać także i dziś, ale w znacznie już ulepszonej i unowocześnionej postaci. W latach 90. siding w swym najtańszym wydaniu stał się powszechnie stosowanym materiałem przykrywającym ewentualne niedoróbki i nieestetyczne fasady. Ówczesne plastikowe, tandetne elewacje w sidingowe paski zaczynały nawet straszyć.

Obecne panele elewacyjne stanowią co najmniej kompozyty PVC z wieloma uszlachetniającymi je składnikami Między innymi zawarte są w nich dodatki drewna, metali, żywic, kruszyw czy minerałów. Dzisiejsze panele z tworzyw sztucznych z powodzeniem imitują kamień, deski czy klinkier. Pokrywane są specjalną powłoką polimerową, zwiększającą odporność na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne.

Elewację z paneli bardzo szybko można zamontować, daje się ona łatwo utrzymać w czystości. Dzięki uszlachetniającym nowoczesnym dodatkom elewacja taka jest odporna na warunki zewnętrzne i na długo zachowuje estetyczny wygląd. Przy tym nie jest zbyt droga, bo 1 metr kwadratowy elewacji z paneli z tworzyw sztucznych kosztuje około 60-80 zł.

panele-elewacyjne-prostokatnepanele-elewacyjne-prostokatnepanele-elewacyjne-prostokatnepanele-elewacyjne-prostokatne