Co zrobić, gdy płyn hamulcowy zmieni kolor?

Płyn hamulcowy nagle zmienił swoją barwę na ciemnobrązową lub wręcz czarną? Okazuje się, że taki stan może mieć kilka przyczyn i być zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa. Zobaczmy, co to oznacza i co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji!

Płyn hamulcowy – strażnik bezpieczeństwa na drodze

Zadaniem płynu hamulcowego jest przeniesienie sił z nacisku pedału hamulca na klocki hamulcowe. Sprawia to, że jakość używanego płynu w bezpośredni sposób przekłada się na skrócenie czasu hamowania, a co za tym idzie – zwiększenia bezpieczeństwa na drodze. Wysokojakościowy płyn przyspiesza pracę układu hamulcowego, skracając czas reakcji pojazdu oraz pozwalając na zatrzymanie go nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych i na trudnych nawierzchniach. Jest to szczególnie istotne, gdy drogi są mokre i śliskie, lub nawet oblodzone, i trudno jest zapanować nad pojazdem.

Płyn hamulcowy pełni również funkcję ochronną całego układu, przedłużając jego żywotność i wpływając na ogólny stan techniczny pojazdu. Dzięki właściwościom higroskopijnym absorbuje wodę, która zimą może zamarznąć w przewodach, i której obecność obniża temperaturę wrzenia, co może doprowadzić do powstawania tzw. korka parowego. Płyn hamulcowy chroni również układ przed korozją oraz wyciekami z gumowych uszczelnień i przewodów. 

Czy zmiana koloru płynu hamulcowego zawsze oznacza awarię?
kolor płynu hamulcowego

Nie każda zmiana koloru płynu hamulcowego musi od razu oznaczać usterkę, którą należy zlokalizować i naprawić. Okazuje się bowiem, że jego ciemnienie jest zupełnie naturalnym zjawiskiem, pojawiającym się w czasie eksploatacji. Jeśli jednak ciecz ciemnieje niemalże od razu po wymianie, a jej kolor nie jest lekko brązowy, lecz wręcz czarny, najpewniej jest to symptomem poważniejszej usterki układu hamulcowego. W tej sytuacji powinniśmy jak najszybciej ją wyeliminować – w końcu ma to duże znaczenie dla naszego bezpieczeństwa na drodze. 

Najczęstsze przyczyny ciemnienia płynu hamulcowego
olej samochodowy

Jakie czynniki mogą spowodować zmianę barwy płynu hamulcowego na tak ciemną? Oto najczęstsze przyczyny:

- wysoka zawartość wody – płyn hamulcowy cechuje się właściwościami higroskopijnymi, dlatego też absorbuje cząsteczki wody. Jeśli nieszczelne przewody hamulcowe wpuszczą do układu wilgoć, jego kolor może się zmienić. Co więcej, w efekcie tego obniży się również temperatura wrzenia cieczy, co zmniejszy wydajność hamowania – pomimo wciskania pedału w ziemię nie będziemy w stanie wyhamować pojazdu;

- silne zanieczyszczenie – jeśli przez długi czas nie będziemy wymieniać płynu hamulcowego, zbierze się w nim osad złożony chociażby z kurzu czy pyłu. Zabrudzenia doprowadzą z kolei do przyciemnienia barwy cieczy;

- zużyte przewody hamulcowe – eksploatacja przewodów hamulcowych po pewnym czasie doprowadzi do ich zużycia – mogą pękać lub korodować. Gdy fragmenty gumy lub rdzy wpadną do płynu, zanieczyszczą go, w efekcie zmieniając jego kolor na brunatny;

- przegrzewanie się płynu hamulcowego – awaria zacisków i bębnów hamulcowych może spowodować ich nagrzewanie w czasie pracy. Ciepło zostaje następnie przeniesione na ciecz, aktywując w niej procesy chemiczne, które mogą doprowadzić do zmiany barwy cieczy.

Uwaga!

Ten proces przebiegnie jeszcze szybciej, jeśli w płynie hamulcowym znajduje się dodatkowo dużo zabrudzeń lub wody.

Dlaczego trzeba jak najszybciej wymienić czarny płyn hamulcowy?

Jeśli płyn hamulcowy przybrał już czarną barwę i przypomina niemalże zużyty olej silnikowy, może to równać się znacznej utracie jego właściwości. W efekcie nie będzie dobrze spełniać swojej funkcji, co z kolei przełoży się na mniejsze bezpieczeństwo w czasie jazdy. Choć przy standardowym użytkowaniu nie odczujemy tego zbyt mocno, w przypadku intensywniejszej eksploatacji może się nagle okazać, że pedał hamulca nie reaguje – a stąd już tylko krok do bezpośredniego zagrożenia dla nas i dla innych uczestników ruchu drogowego.

Na nasze codzienne bezpieczeństwo może również wpłynąć wyciek płynu hamulcowego. Zobaczmy, jak go rozpoznać i czym to grozi – szczegóły znajdziemy w naszym artykule!

Płyn hamulcowy K2 DOT4 0,5 l

Stosowanie wysokiej jakości płynu hamulcowego wpływa na poprawę stanu technicznego pojazdu, ale również – i przede wszystkim – na bezpieczeństwo użytkowników ruchu. Zużyty lub źle dobrany płyn wydłuża drogę hamowania, a nawet może spowodować awarię całego układu hamulcowego. Zadbaj o to, by oprócz płynu do chłodnic, żarówek czy płynu do spryskiwaczy zawsze mieć w swoim garażu zapasową butelkę płynu hamulcowego.