LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Cokół przypodłogowy – z czego go wykonać
 

Niezbędnym elementem wykończeniowym podłóg są odpowiednio dobrane do nich listwy bądź cokoły. Występują one w różnych formach, rozmiarach i kolorach, co umożliwia nam dopasowanie ich do każdej posadzki. Jak dobrać cokoły, by perfekcyjnie pasowały do naszego wnętrza?

różne materiały na cokółróżne materiały na cokółróżne materiały na cokółróżne materiały na cokół

Cokół jest rodzajem listwy przypodłogowej – jest jednak od niej wyższy i może występować w różnych kształtach. Pełni też taką samą rolę jak listwy – maskuje połączenie podłogi ze ścianą, zakrywa szczelinę dylatacyjną, pozwala na ukrycie za nim kabli i przewodów, a ponadto zabezpiecza ściany przed zabrudzeniem. Nie bez znaczenia są także jego walory dekoracyjne – dobrze dopasowany do wnętrza cokół będzie w nim subtelnym i estetycznym dodatkiem. Na jakie cokoły możemy się zdecydować, urządzając nasze wnętrza?

Materiały wykonania a rodzaj posadzki

Cokoły produkowane są z różnych materiałów. Najczęściej jest to drewno, płyty MDF lub ceramika, rzadziej natomiast metal. Wszystkie z nich występują w różnych kolorach – niektóre elementy wykonane z MDF-u możemy nawet samodzielnie pomalować na dowolnie wybrany kolor.

Nie każdy z cokołów sprawdzi się w połączeniu z każdą podłogą. Modele drewniane stosuje się do posadzek z drewna – mogą posiadać mniej lub bardziej skomplikowane wzory oraz różną wysokość, od czego w dużej mierze zależy ich cena. Listwy takie przymocujemy do ściany na klej lub gwoździe.

Cokoły MDF sprawdzają się natomiast w połączeniu z podłogami wykończonymi panelami, a także z posadzkami wyłożonymi wykładziną dywanową lub płytkami, które coraz częściej goszczą w pomieszczeniach takich jak salon czy jadalnia. Listwy takie lepiej niż modele drewniane przylegają do ścian i nierzadko posiadają klipsy mocujące, pozwalające na ich prosty montaż. Stanowią bardzo elegancką alternatywę dla tradycyjnie stosowanych listew przypodłogowych.

Modele wykonane z ceramiki czy gresu mają natomiast postać płytek –cokoły tego typu polecane są do stosowania głównie w łazienkach, gdzie połączenie płaszczyzny podłogi ze ścianami nie zawsze prezentuje się estetycznie. Ceramiczny cokół chroni też niewykafelkowaną ścianę łazienki.

Na co zwrócić uwagę, wybierając cokół

Ważną kwestią podczas wyboru cokółów jest ich kolorystyka. Elementy te mogą nam posłużyć do połączenia powierzchni podłogi ze ścianą lub do ich rozdzielenia. Jeśli oczekujemy pierwszego efektu, wybierzmy cokoły dopasowane kolorystycznie do barwy podłogi lub ściany bądź zastosujmy modele, które możemy samodzielnie pomalować. Jeśli natomiast interesuje nas stworzenie wyraźnego podziału, zdecydujmy się np. na cokoły w innym kolorze niż odcienie podłogi i ścian, które skutecznie je rozdzielą. W tym przypadku warto jednak zachować ostrożność, by zamiast efektownego wykończenia nie uzyskać wrażenia chaosu i niedopasowania.

cokół sosnowycokół sosnowycokół sosnowycokół sosnowy

Nie bez znaczenia jest także wysokość zastosowanego cokołu. W połączeniu z ciemnymi posadzkami lepiej sprawdzą się modele niskie. Wyższe lepiej zastosować przy podłogach utrzymanych w jasnych odcieniach.

Pamiętajmy także, by w sytuacji, w której w naszym domu łączą się różne rodzaje posadzek, zdecydować się na jeden rodzaj cokołu. Unikniemy w ten sposób zbyt dużej różnorodności materiałów i faktur, która może prezentować się nieestetycznie.

 

Data publikacji: 03.03.2016