Produkty

Cyfrowe i analogowe narzędzia pomiarowe

Cyfrowe i analogowe narzędzia pomiarowe

Przy wszelkich pracach budowlanych i remontowych niezbędny jest komplet narzędzi, które znacznie ułatwiają i usprawniają większość tego typu czynności. W niektórych sytuacjach brak odpowiedniego sprzętu uniemożliwia wręcz przeprowadzenie kolejnych etapów budowy albo remontu. Do narzędzi niezbędnych w wielu takich pracach należą akcesoria pomiarowe. Oto co znajdziemy wśród nich.

Do mierzenia długości

Pomiar odległości czy długości danego elementu to jedna z podstawowych czynności, jakie są konieczne nie tylko na budowie, ale i w życiu codziennym. W tym celu możemy wykorzystać różnego rodzaju akcesoria. Do bardzo precyzyjnego mierzenia niewielkich odległości posłuży suwmiarka, za pomocą klasycznej miarki zmierzymy zwykle odległość do 10 m, a największy dystans pozwolą zmierzyć ręcznie zwijane taśmy miernicze.

Wyznaczanie pionu i poziomu

Do precyzyjnego wyznaczania pionu i poziomu służą poziomice. Niektóre modele posiadają także podziałkę metryczną oraz wskaźnik 45 stopni. Wśród poziomic znajdziemy modele wodne,  magnetyczne czy nowoczesne laserowe.

Wyznaczanie kątów

Aby dokładnie wyznaczyć kąt prosty, niezastąpione będą kątowniki. Wyróżnić można kątowniki budowlane oraz dachowe , które dostępne są w różnych rozmiarach, np. 60 x 40 cm, 15 x 35 cm. Dodatkowo wyposażone mogą być we wskaźniki pionu i poziomu oraz podziałkę metryczną.

Wykrywacze

Wśród narzędzi pomiarowych znajdziemy także różnego rodzaju wykrywacze i detektory:

- detektory cyfrowe – wykrywają wszystkie popularne materiały (np. stal, miedź) i działają z dużą precyzją. Określają możliwość wiercenia w danym miejscu, wykrywając także przewody pod napięciem.

- detektory przewodów – informują (np. za pomocą sygnału) o obecności przewodów elektrycznych będących pod napięciem.

- wykrywacze metalu – urządzenia, które wykorzystując zjawisko indukcji elektromagnetycznej umożliwiają zlokalizowanie różnego typu metali. W pracach budowlanych można wykorzystać je do wykrywania w ziemi instalacji albo do lokalizacji przewodów elektrycznych poprowadzonych w ścianach.

Pomiary innych parametrów 

Oto pozostałe rodzaje narzędzi pomiarowych:

- Miernik zużywanej energii elektrycznej – urządzenie przeznaczone do pomiaru napięcia, prądu, a nawet kosztów zużytej energii elektrycznej i czasu pracy domowych urządzeń nią zasilanych.

- Miernik uniwersalny – w zależności od konkretnego modelu miernika umożliwia on dokonywanie pomiarów napięć stałych i przemiennych , natężenia prądu stałego, oporności, współczynnika wzmocnienia tranzystorów hFE, sprawdzanie diod półprzewodnikowych oraz ciągłości obwodu elektrycznego i sprawności baterii 1,5V. Wyposażony jest w wyświetlacz LCD.

- Miernik satelitarny – za jego pomocą dokonamy pomiaru siły sygnału, co przyda się, gdy chcemy zamontować antenę satelitarną w jak najlepszym miejscu.

- Dalmierz – sprzęt, który posiada funkcję pomiaru ciągłego, obliczania odległości, dodawania i odejmowania, obliczania powierzchni i kubatury pomieszczeń, a nawet obliczania twierdzenia Pitagorasa. Funkcje oraz zasięg urządzeń zależą od konkretnego modelu dalmierza.

- Wilgotnościomierz do drewna – mierzy poziom wilgotności różnych gatunków drewna w różnych zakresach.

- Niwelator optyczny/laserowy – to urządzenie, które służy przede wszystkim do wyznaczania różnic wysokości oraz poziomu pomiędzy wybranymi punktami.

- Próbnik elektryczny – informuje o występowaniu przewodów elektrycznych, napięcia zmiennego i stałego.

Data publikacji: 15.10.2014
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Szybkie odświeżenie wyposażenia w pokoju dziecka – jakie triki i materiały zastosować

Szybkie odświeżenie wyposażenia w pokoju dziecka – jakie triki i materiały zastosować
Meble w pokoju dziecięcym możemy odnowić w różny sposób. Najczęściej korzystamy z tradycyjnych farb, ale warto pomyśleć także o naklejkach, okleinie, ...
Czytaj więcej

Praktyczne organizery na ścianę – pomysły na samodzielne wykonanie

Praktyczne organizery na ścianę – pomysły na samodzielne wykonanie
Czym jest organizer? Jak sama nazwa wskazuje, to przedmiot umożliwiający porządkowanie, planowanie określonych zadań, grupujący akcesoria, ułatwiający...
Czytaj więcej

Metamorfoza jadalni

Metamorfoza jadalni
Wnętrze jadalni nie zawsze zachwyca. Wystarczy zauważyć zbyt kontrastowe zestawienia barw, niewspółgrające ze sobą wyposażenie czy nieciekawe i źle do...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Cyfrowe i analogowe narzędzia pomiarowe