Produkty

Czerwone ściany – kiedy się na nie zdecydować?

Czerwone ściany – kiedy się na nie zdecydować?

Pomalowanie ścian na czerwono wymaga nie tylko odwagi, ale również wrażliwości aranżacyjnej i wiedzy. W jakich pokojach warto zastosować czerwień i co zrobić, by wnętrze wyglądało atrakcyjnie?

Czerwona ściana w salonieKolor ścian a samopoczucie

Kolory dominujące w pokoju mają ogromne znaczenie dla samopoczucia osób w nim przebywających. Podczas gdy niebieski wycisza i relaksuje, a żółty powoduje zastrzyk pozytywnej energii, czerwień wzmaga chęć do aktywności.

Czerwony kolor to symbol witalności, miłości i ognia. W dużej dawce pobudza do działania i wzmacnia. Stosowany w sypialni rozpala zmysły i skutecznie walczy z depresją. Zdecydowanie się na elementy aranżacji w kolorze czerwonym może sprawić, że barwa zdominuje przestrzeń. Z uwagi na to czerwoną farbą – jedną z najodważniejszych kolorowych farb – trzeba się posługiwać ostrożnie, z rozwagą.

Czerwień przykuwa uwagę. Czerwone ściany nadają się dla osób odważnych, zdecydowanych i pewnych siebie. W domu raczej nie powinny zajmować całego pomieszczenia – wystarczy jedna ściana pomalowana na ognisty kolor. Czerwień idealnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wymagana jest zwiększona aktywność fizyczna bądź właścicielom wnętrz zależy na pobudzeniu apetytu klientów, np. w klubie fitness czy restauracji.

Czerwona ściana w kuchniCzerwono-szare ściany w salonie

Czerwoną aranżację delikatnie wycisza i uzupełnia szara farba. Szaro-czerwone ściany stosowane w salonie są nowoczesne, modne i eleganckie. Kolory można łączyć dowolnie, np. malując jedną ścianę na czerwono, a resztę na szaro, bądź też mieszając barwy na jednej ścianie i tworząc różnorodne figury geometryczne, linie prostopadłe, skosy.

W większych domach, gdzie przestrzenie są otwarte, można pozwolić sobie na zastosowanie kontrastów w obrębie pokojów lub stref w pokoju. Taką szansę stwarza otwarta kuchnia, która łączy się z salonem lub pokój przechodni. Jedno pomieszczenie może pozostać w pełni szare, drugie czerwone.

Porada eksperta

Zanim zdecydujemy się pomalować na czerwono ściany w wybranym pokoju, zastanówmy się, czy na pewno przysłużą się naszemu samopoczuciu. Czerwień w nadmiarze rozprasza, drażni, a nawet może powodować agresję. Tego koloru nie poleca się osobom znerwicowanym, zestresowanym ani cholerykom.

Czerwona farba Dulux castoramaCzerwona łazienka – zalety rozwiązania

Czerwone ściany w łazience spotyka się rzadziej niż w salonie czy sypialni. Niełatwo znaleźć płytki w tym kolorze, ponieważ łazienkowa klasyka obejmuje biel, beż i inne jasne odcienie. Nawet czerń jest uważana za ekstrawagancję i dla bezpieczeństwa łączy się ją z bielą, stosując tzw. szachownicę barw.

Czerwień w łazience uzyskamy albo stosując czerwone kafle, albo wybierając odporną na wilgoć i trwałą czerwoną farbę: lateksową, lateksowo-akrylową bądź ceramiczną. Mniej polecana jest wodoszczelna tapeta w kolorze czerwieni, aczkolwiek w dużej łazience na ścianie usytuowanej z dala od urządzeń sanitarnych może się sprawdzić. Dociera tam mniej wilgoci, więc tapeta jest w mniejszym stopniu zagrożona uszkodzeniem. Musimy jednak pamiętać, że ściany w łazience wymagają przygotowania systemu hydroizolacji, bez którego szybko się zniszczą, np. pokryją grzybem.

Czerwona kuchnia

Ponieważ czerwień pobudza apetyt, sprawdzi się także w kuchni i jadalni, zwłaszcza przy ścianie, przy której ustawiliśmy stół. Przysłuży się niejadkom.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Ściany z pomysłem!

Ściany z pomysłem!
Przez wielu z nas ściany traktowane są, jako tło do aranżacji wnętrz. Czas to zmienić i przekonać się, że mogą być również dekoracją samą w sob...
Czytaj więcej

Ceramiczna czy lateksowa? Wybieramy farbę do pokoju dziecka

Ceramiczna czy lateksowa? Wybieramy farbę do pokoju dziecka
Przygotowując pokój dziecięcy, chcemy, aby nasze pociechy czuły się w nim dobrze i swobodnie. Wybierając farby do malowania ścian, powinniśmy s...
Czytaj więcej

Jak nakładać farbę, żeby na ścianach nie powstawały smugi?

Jak nakładać farbę, żeby na ścianach nie powstawały smugi?
Malowanie ścian to jedna z częściej wykonywanych czynności remontowych – pozwala na przywrócenie podłożom estetycznego wyglądu, a jednocz...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Czerwone ściany – kiedy się na nie zdecydować?