Produkty

Czerwone ściany – kiedy się na nie zdecydować?

Czerwone ściany – kiedy się na nie zdecydować?

Pomalowanie ścian na czerwono wymaga nie tylko odwagi, ale również wrażliwości aranżacyjnej i wiedzy. W jakich pokojach warto zastosować czerwień i co zrobić, by wnętrze wyglądało atrakcyjnie?

Czerwona ściana w salonieKolor ścian a samopoczucie

Kolory dominujące w pokoju mają ogromne znaczenie dla samopoczucia osób w nim przebywających. Podczas gdy niebieski wycisza i relaksuje, a żółty powoduje zastrzyk pozytywnej energii, czerwień wzmaga chęć do aktywności.

Czerwony kolor to symbol witalności, miłości i ognia. W dużej dawce pobudza do działania i wzmacnia. Stosowany w sypialni rozpala zmysły i skutecznie walczy z depresją. Zdecydowanie się na elementy aranżacji w kolorze czerwonym może sprawić, że barwa zdominuje przestrzeń. Z uwagi na to czerwoną farbą – jedną z najodważniejszych kolorowych farb – trzeba się posługiwać ostrożnie, z rozwagą.

Czerwień przykuwa uwagę. Czerwone ściany nadają się dla osób odważnych, zdecydowanych i pewnych siebie. W domu raczej nie powinny zajmować całego pomieszczenia – wystarczy jedna ściana pomalowana na ognisty kolor. Czerwień idealnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wymagana jest zwiększona aktywność fizyczna bądź właścicielom wnętrz zależy na pobudzeniu apetytu klientów, np. w klubie fitness czy restauracji.

Czerwona ściana w kuchniCzerwono-szare ściany w salonie

Czerwoną aranżację delikatnie wycisza i uzupełnia szara farba. Szaro-czerwone ściany stosowane w salonie są nowoczesne, modne i eleganckie. Kolory można łączyć dowolnie, np. malując jedną ścianę na czerwono, a resztę na szaro, bądź też mieszając barwy na jednej ścianie i tworząc różnorodne figury geometryczne, linie prostopadłe, skosy.

W większych domach, gdzie przestrzenie są otwarte, można pozwolić sobie na zastosowanie kontrastów w obrębie pokojów lub stref w pokoju. Taką szansę stwarza otwarta kuchnia, która łączy się z salonem lub pokój przechodni. Jedno pomieszczenie może pozostać w pełni szare, drugie czerwone.

Porada eksperta

Zanim zdecydujemy się pomalować na czerwono ściany w wybranym pokoju, zastanówmy się, czy na pewno przysłużą się naszemu samopoczuciu. Czerwień w nadmiarze rozprasza, drażni, a nawet może powodować agresję. Tego koloru nie poleca się osobom znerwicowanym, zestresowanym ani cholerykom.

Czerwona farba Dulux castoramaCzerwona łazienka – zalety rozwiązania

Czerwone ściany w łazience spotyka się rzadziej niż w salonie czy sypialni. Niełatwo znaleźć płytki w tym kolorze, ponieważ łazienkowa klasyka obejmuje biel, beż i inne jasne odcienie. Nawet czerń jest uważana za ekstrawagancję i dla bezpieczeństwa łączy się ją z bielą, stosując tzw. szachownicę barw.

Czerwień w łazience uzyskamy albo stosując czerwone kafle, albo wybierając odporną na wilgoć i trwałą czerwoną farbę: lateksową, lateksowo-akrylową bądź ceramiczną. Mniej polecana jest wodoszczelna tapeta w kolorze czerwieni, aczkolwiek w dużej łazience na ścianie usytuowanej z dala od urządzeń sanitarnych może się sprawdzić. Dociera tam mniej wilgoci, więc tapeta jest w mniejszym stopniu zagrożona uszkodzeniem. Musimy jednak pamiętać, że ściany w łazience wymagają przygotowania systemu hydroizolacji, bez którego szybko się zniszczą, np. pokryją grzybem.

Czerwona kuchnia

Ponieważ czerwień pobudza apetyt, sprawdzi się także w kuchni i jadalni, zwłaszcza przy ścianie, przy której ustawiliśmy stół. Przysłuży się niejadkom.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami
Odważne zestawienie kolorów nie musi oznaczać rezygnacji z harmonii we wnętrzu. Podczas remontu warto zadbać, aby ściany i podłogi dopełniały s...
Czytaj więcej

Rodzaje farb do ściany – przegląd produktów GoodHome

Rodzaje farb do ściany – przegląd produktów GoodHome
Urządzasz lub remontujesz mieszkanie? Pewnie zastanawiasz się, jaka farba do ścian sprawdzi się w poszczególnych pomieszczeniach – łazien...
Czytaj więcej

Jak podzielić pokój dziecięcy na 3 strefy?

Jak podzielić pokój dziecięcy na 3 strefy?
Odpowiedni podział pokoju dziecięcego na strefy to jedna z ważniejszych kwestii podczas planowania i aranżacji pokoju. O czy należy pamiętać i jakich ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Czerwone ściany – kiedy się na nie zdecydować?