Czy kosa ręczna jest jeszcze przydatna? Używanie i konserwacja

Nowoczesne technologie zmieniły niemal każdy aspekt życia współczesnego człowieka – maszyny usprawniły większość prac wykonywanych dotychczas ręcznie. Również koszenie odmieniło swoje oblicze, kiedy obok kos ręcznych pojawiły się także modele spalinowe i elektryczne. Jednak spora rzesza ludzi wciąż preferuje manualne wykonywanie tej pracy – z czego to wynika?

koszenieZalety kosy ręcznej

To niezbyt zaawansowane technologicznie narzędzie wciąż posiada grono zwolenników. Często jest bowiem trudne do zastąpienia, a i korzystanie z niego może przynieść więcej korzyści niż używanie kosy spalinowej czy elektrycznej. Kosy ręczne są bardziej przyjazne środowisku, nie tylko z tego względu, że nie emitują spalin do powietrza – również dlatego, że podczas koszenia narzędziem ręcznym więcej drobnych płazów ma szansę na przeżycie. Ponadto skracanie traw kosami z napędem powoduje większe rozdrobnienie roślin, a także ich rozsiewanie, co sprzyja namnażaniu się chwastów w ogrodzie. Trawa skoszona ręcznie nie zostaje zmłócona, przez co też nadaje się do przygotowania paszy dla zwierząt.

kosa FLOWszystkie te argumenty z pewnością trafiają do osób dbających o ekosystem. Argument cenowy również może znaleźć swoich zwolenników – spalinowe czy elektryczne urządzenia są droższe nie tylko przy zakupie, ale również w eksploatacji lub konserwacji. Dodatkowo są w większym stopniu narażone na uszkodzenia. Dzięki kosie ręcznej można także poprawić własną kondycję fizyczną – używanie jej wymaga bowiem sporego wysiłku, co dla jednych może być zaletą, a dla innych wadą.

Jak prawidłowo używać kosę?

Prawidłowe używanie kosy ręcznej wydaje się być prostym zadaniem i takie faktycznie jest, jeśli tylko nabierzemy odpowiedniej wprawy. Początki mogą jednak być trudne, w szczególności złapanie odpowiedniego rytmu i utrzymanie kosy na właściwej wysokości tak, aby nie wżynała się ona w ziemię. Prawidłową pozycję pomoże nam uzyskać uchwyt znajdujący się na trzonku. Następnie musimy wybrać miejsce, w którym rozpoczniemy koszenie i biorąc szerokie zamachy, zgarniać jak najwięcej trawy, przesuwając się z każdym ruchem do przodu. Prędkość takiego koszenia jest porównywalna z kosą spalinową, a w przypadku doświadczonych kosiarzy może być także o wiele większa.

Porada eksperta

Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z koszeniem ręcznym, warto wybrać narzędzie o mniejszej części roboczej, wynoszącej ok. 50-60 cm. Dzięki temu waga narzędzia nie będzie duża, a my będziemy mogli nabrać wprawy przy prawidłowym wykonywaniu ruchów w czasie koszenia. Większe kosy, często dłuższe niż 70 cm, pozwalają uzyskać dużą powierzchnie koszenia, ale ich używanie wymaga sporej biegłości w operowaniu narzędziem i odpowiedniej siły, dlatego wcześniej warto się przygotować, pracując nieco mniejszymi kosami.

kosa FLOKonserwacja kosy ręcznej

Najważniejsze dla zachowania kosy w odpowiedniej sprawności jest oczywiście jej ostrzenie. Do tego celu wystarczy nam zwyczajna osełka, której jednorazowy zakup z pewnością się opłaci – można jej używać przez wiele lat. Kolejną istotną kwestią jest klepanie kosy, które okazuje się koniecznością po pewnej liczbie ostrzeń. Ma to na celu utwardzenie krawędzi ostrza. Jest to również zadanie wymagające wprawy, ponieważ nieprawidłowe wykonanie go skutkuje pofalowaniem ostrza. Dlatego też warto zasięgnąć rady u bardziej doświadczonej osoby lub zaopatrzyć się w urządzenie ułatwiające przeprowadzenie tego procesu. Równie ważne jest przechowywanie kosy – powinna się ona znajdować w miejscu o ograniczonej wilgotności, aby nie narażać jej na rdzewienie.

 

Data publikacji: 04.10.2017