Czym są rzepy przemysłowe?
Rzepy przemysłowe służą do tworzenia trwałych połączeń stałych bądź czasowych. Stanowią alternatywę dla śrub, wkrętów czy zaczepów. Wykorzystuje się je w branżach takich jak elektryczna, poligraficzna, reklamowa, odzieżowa i samochodowa.
Tradycyjnych rzepów samoprzylepnych używa się do przyspieszania montażu i demontażu paneli, osłon i pokryw. Popularne taśmy rzepowe wykorzystuje się w gospodarstwie domowym, np. do montowania i unieruchamiania kabli. Z uwagi na właściwości można je przytwierdzać do odzieży ochronnej oraz strażackiej. Za trudnopalność odpowiada zmodyfikowany skład chemiczny zastosowanego w nich impregnatu. Ponadto są odporne na promieniowanie ultrafioletowe.
Termozgrzewalne rzepy przemysłowe w formie taśmy sprawdzają się z kolei przy banerach reklamowych, plandekach i materiałach, w których modele samoprzylepne mogłyby nie utrzymać ciężaru lub nie przetrwać trudnych warunków. Takie rzepy przygotowane są do zgrzewania za pomocą dodatkowych urządzeń – zgrzewarek – które to dopiero aktywują klej.
Rodzaje rzepów przemysłowych
Rzepy przemysłowe można podzielić na różne sposoby, m.in. ze względu na:
- kształty i rozmiary – napotkamy je w popularnej formie taśm, ale także wykrojników czy klamer,
- sposoby montażu rzepów – wyróżniamy np. samoprzylepne, wszywane czy wtapiane,
- właściwości – mamy więc do czynienia z rzepami elastycznymi, samoprzylepnymi, trudnopalnymi, odznaczającymi się kolorami,
- zastosowane w rzepach łączenia – do połączeń niewymagających bardzo dużej siły wystarczą rzepy nylonowe, wykorzystujące system haczyk-pętelka. Przy wymagających połączeniach właściwe jest łączenie grzybkowe,
- użyty w rzepach klej – tyczy się do rzepów samoprzylepnych.
Porada eksperta Podczas wyboru rzepów przemysłowych warto zwracać uwagę na rodzaj zastosowanego kleju. Od niego zależy, w jakich warunkach sprawdzi się dane połączenie i jaka będzie jego trwałość. Przykładowo klej akrylowy nadaje się również do warunków trudnych: niskich temperatur, wilgoci. Takie rzepy bez obawy o trwałość konstrukcji można stosować na zewnątrz. |
Dodatkowe właściwości rzepów przemysłowych
Poza trwałym łączeniem rzepy przemysłowe przyczyniają się do łatwiejszego serwisowania konstrukcji podczas eksploatacji lub w przypadku uszkodzenia jakiejś części. Są trwałe bez względu na częstotliwość odpinania i zapinania. Zwiększają swobodę projektowania, zmniejszając wagę konstrukcji dzięki możliwości użycia lżejszych materiałów.
Rzepy samoprzylepne są rozwiązaniem korzystnym finansowo, ponieważ nie wymagają stosowania dodatkowych sprzętów ani technologii. Nie pozostawiają w powierzchni trwałych śladów, z uwagi na co są estetyczne. Nie zniekształcają powierzchni. Są odporne nie tylko na temperatury niskie, ale również wysokie. Ponadto pomagają stłumić drgania i wyciszyć konstrukcję.
Dobre rzepy przemysłowe pozwalają na pracę ciągłą w temperaturze od -30 do 70°C, a w przypadku pracy krótkotrwałej nawet do 90°C. Można je stosować do materiałów o odmiennych współczynnikach rozszerzalności termicznej. Dzięki nim szybko i łatwo pozycjonuje się łączone elementy.