Dostawa za 1 zł na wybrane produkty dla zamówień od 200 zł! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

Czy rzepy tworzą trwałe połączenia?

Rzepy stosuje się w kurtkach i butach, a także zabawkach dla dzieci oraz moskitierach na okna i drzwi. Stanowią szybką i wygodną alternatywę dla zaczepów wymagających montażu. Jednak czy rzepy sprawdzają się jako trwałe połączenia również w dziedzinach przemysłu?

Czym są rzepy przemysłowe?

 

rzepy

Rzepy przemysłowe służą do tworzenia trwałych połączeń stałych bądź czasowych. Stanowią alternatywę dla śrub, wkrętów czy zaczepów, których montaż często wymaga użycia dodatkowych narzędzi, jak np. wkrętarka czy wiertarka. Szerokie zastosowanie rzepów przemysłowych wykorzystuje się w branżach takich jak elektryczna, poligraficzna, reklamowa, odzieżowa i samochodowa. Tradycyjnych rzepów samoprzylepnych używa się do przyspieszania montażu i demontażu paneli, osłon i pokryw. Ze względu na łatwość użycia oraz montażu, taśmy rzepowe często używane są również podczas prac wykończeniowych w domu lub mieszkaniu, pozwalając na szybki montaż dekoracji czy grupowanie i unieruchamianie kabli.

Rodzaje rzepów przemysłowych

Rzepy przemysłowe można podzielić na różne sposoby, m.in. ze względu na:

- kształty i rozmiary – napotkamy je w popularnej formie taśm, ale także wykrojników czy klamer,

- sposoby montażu rzepów – wyróżniamy np. samoprzylepne, wszywane czy wtapiane,

- właściwości – mamy więc do czynienia z rzepami elastycznymi, samoprzylepnymi, trudnopalnymi, odznaczającymi się kolorami,

- zastosowane w rzepach łączenia – do połączeń niewymagających bardzo dużej siły wystarczą rzepy nylonowe, wykorzystujące system haczyk-pętelka. Przy wymagających połączeniach właściwe jest łączenie grzybkowe,

- użyty w rzepach klej – dotyczy rzepów samoprzylepnych.

 

Porada eksperta

Podczas wyboru rzepów przemysłowych warto zwracać uwagę na rodzaj zastosowanego kleju. Od niego zależy, w jakich warunkach sprawdzi się dane połączenie i jaka będzie jego trwałość. Przykładowo klej akrylowy nadaje się również do warunków trudnych: niskich temperatur, wilgoci. Takie rzepy bez obawy o trwałość konstrukcji można stosować na zewnątrz.

 

Przykłady zastosowania rzepów w przemyśle

 

Taśma polipropylenowa Diall 15 mm x 5,5 m

Rodzaje rzepów przemysłowych z łatwością dostosujemy do wymogów aplikacji i specyfiki branży. W zależności od potrzeb możemy postawić na rzepy odporne na ścieranie, elastyczne, trudnopalne, wytrzymałe na tysiące otwarć, a nawet cienkie i delikatne. 

Z uwagi na właściwości chroniące przed wysokimi temperaturami i ogniem rzepy przemysłowe można przytwierdzać do odzieży ochronnej oraz strażackiej. Za ich trudnopalność odpowiada zmodyfikowany skład chemiczny zastosowanego w nich impregnatu. Ponadto są odporne na promieniowanie ultrafioletowe.

Termozgrzewalne rzepy przemysłowe w formie taśmy sprawdzają się z kolei przy banerach reklamowych, plandekach i materiałach, w których modele samoprzylepne mogłyby nie utrzymać ciężaru lub nie przetrwać trudnych warunków. Takie rzepy przygotowane są do zgrzewania za pomocą dodatkowych urządzeń – zgrzewarek – które to dopiero aktywują klej.

Dzięki możliwości wielokrotnego łączenia rzepy przemysłowe stosowane są przy montażu paneli wewnętrznych w wagonach kolejowych czy autobusach, elementów na stanowiskach targowych, czy nawet części wyposażenia, takich jak radio CB czy nawigacja samochodowa.

Dodatkowe właściwości rzepów przemysłowych

 

właściwości rzepów
 

Poza trwałym łączeniem rzepy przemysłowe przyczyniają się do łatwiejszego serwisowania konstrukcji podczas eksploatacji lub w przypadku uszkodzenia jakiejś części. Są trwałe bez

względu na częstotliwość odpinania i zapinania. Zwiększają swobodę projektowania, zmniejszając wagę konstrukcji dzięki możliwości użycia lżejszych materiałów.

Rzepy samoprzylepne są rozwiązaniem korzystnym finansowo, ponieważ nie wymagają stosowania dodatkowych sprzętów ani technologii. Nie pozostawiają w powierzchni trwałych śladów, z uwagi na co są estetyczne. Nie zniekształcają powierzchni. Są odporne nie tylko na temperatury niskie, ale również wysokie. Ponadto pomagają tłumić drgania i wyciszyć konstrukcję.

Dobre rzepy przemysłowe pozwalają na pracę ciągłą w temperaturze od -30 do 70°C, a w przypadku pracy krótkotrwałej nawet do 90°C. Można je stosować do materiałów o odmiennych współczynnikach rozszerzalności termicznej. Dzięki nim szybko i łatwo pozycjonuje się łączone elementy.

Jeśli nie rzepy, to co?

Mimo licznych wymienionych zalet rzepów przemysłowych nie jesteś przekonany do ich użycia? A może potrzebujesz stałego połączenia, odpornego na każde warunki termiczne i pogodowe? Jeśli tak, sięgnij po klasyczne metody mocowania i łączenia różnych elementów konstrukcji. Do wyboru masz gwoździe, wkręty, kołki i kotwy, a nawet całe systemy mocowań