Produkty

Czy wiercenie w płytkach musi być trudne?

Czy wiercenie w płytkach musi być trudne?

Niezależnie od tego, jak dobrze zaplanujemy dane pomieszczenie, czasem okazuje się, że o czymś zapomnieliśmy. A to w łazience nie uwzględniliśmy miejsca na wieszak na ręczniki czy półkę na kosmetyki lub w kuchni musimy wykonać dodatkowe otwory, aby zawiesić szafki. Wiercenie w płytkach nie jest zadaniem łatwym, jednak odpowiednio się do niego przygotowując, możemy przeprowadzić to działanie bez obaw o ewentualne straty.

wiercenie w łaziencePodstawowy problem, jaki wiąże się z wierceniem w płytkach ceramicznych, to ryzyko ich pęknięcia lub porysowania powierzchni przez ślizgające się wiertło. Nikt z nas nie chciałby, żeby w pięknie wykończonej kuchni czy łazience, w konsekwencji wiercenia otworów,trzeba było wymieniać glazurę. Jeśli jednak odpowiednio przygotujemy się do tego zadania i właściwie dobierzemy sprzęt, możemy wiercić bez obaw o ewentualne uszkodzenia.

Przygotowania

Najważniejszą kwestią przed przystąpieniem do wiercenia jest dobór sprzętu. Musimy zaopatrzyć się w wiertarkę elektryczną, najlepiej taką, która posiada regulację tempa obrotów. Aby wykonać otwór precyzyjnie i bez obaw o pęknięcia i złamania płytek, prędkość wiertła nie może być zbyt wysoka. Pozostając w temacie wierteł, do tego zadania najlepiej sprawdzą się wiertła węglikowe i diamentowe, które są szczególnie wytrzymałe. Jeśli jednak nie dysponujemy takimi, w ostateczności sprawdzi się również wiertło do betonu. Jego średnicę dobieramy do średnicy kołków, które umieścimy w wywierconych otworach. Aby uniknąć niepotrzebnych zabrudzeń i roznoszenia pyłu, który będzie efektem wiercenia, warto przykleić do glazury poniżej otworu kawałek pudełka tekturowego, na który pył będzie opadał.

Wiercenie

Na początek należy precyzyjnie zaznaczyć ołówkiem miejsca, w których powstaną otwory. Następnie wybijamy małe otworki w zaznaczonych miejscach – dzięki temu unikniemy ślizgania się wiertła po powierzchni płytki. Wiercenie w płytkach musi przebiegać delikatnie i absolutnie nie możemy używać do tego funkcji udaru – może to doprowadzić do powstawania pęknięć. Rozpoczynamy na małych obrotach, a gdy wiertło już osiądzie w płytce, wwiercanie się w kafleuruchamiamy wyższe obroty. Gdy przewiercimy już płytkę, możemy zmienić wiertło na takie, które przeznaczone jest do wiercenia w betonie. Jeśli używamy wiertła z diamentową końcówką i musimy wywiercić otwór w grubym gresie, pamiętajmy, aby przerywać czynność co jakiś czas i chłodzić wiertło w zimnej wodzie – pozwoli to uniknąć jego zniszczenia.

Stosując się do wyżej wymienionych zasad, możemy wiercić otwory w płytkach bez obaw o ewentualne zniszczenia. Odpowiednie zaplanowanie tego zadania oraz dobór właściwego sprzętu sprawi, że to z pozoru trudne zadanie przebiegnie bezproblemowo.

Data publikacji: 20.08.2015
Powiązane artykuły

Kotwy do betonu – montaż, rodzaje i zastosowanie

Kotwy do betonu – montaż, rodzaje i zastosowanie
Konstrukcje z betonu, choć wytrzymałe, potrzebują solidnych połączeń, by sprostać budowlanym naciskom. Do mocowań służą m.in. kotwy do betonu. Montaż ...
Czytaj więcej

Jak zamaskować rury w mieszkaniu? Poznaj sposoby

Jak zamaskować rury w mieszkaniu? Poznaj sposoby
Widoczne rury grzewcze od ogrzewania centralnego, od kaloryfera, czy od instalacji gazowej  mogą powodować nieestetyczne efekt. Są jednak sposoby...
Czytaj więcej

Montaż płyt gipsowych na ścianie na profilach – instrukcja

Montaż płyt gipsowych na ścianie na profilach – instrukcja
Płyta gipsowa to wdzięczny materiał budowlany. Ma wszechstronne zastosowanie. Bardzo łatwo za jej wykorzystaniem podzielimy pomieszczenie, stawiając ś...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Czy wiercenie w płytkach musi być trudne?