Produkty

Czy wiercenie w płytkach musi być trudne?

Czy wiercenie w płytkach musi być trudne?

Niezależnie od tego, jak dobrze zaplanujemy dane pomieszczenie, czasem okazuje się, że o czymś zapomnieliśmy. A to w łazience nie uwzględniliśmy miejsca na wieszak na ręczniki czy półkę na kosmetyki lub w kuchni musimy wykonać dodatkowe otwory, aby zawiesić szafki. Wiercenie w płytkach nie jest zadaniem łatwym, jednak odpowiednio się do niego przygotowując, możemy przeprowadzić to działanie bez obaw o ewentualne straty.

wiercenie w łaziencePodstawowy problem, jaki wiąże się z wierceniem w płytkach ceramicznych, to ryzyko ich pęknięcia lub porysowania powierzchni przez ślizgające się wiertło. Nikt z nas nie chciałby, żeby w pięknie wykończonej kuchni czy łazience, w konsekwencji wiercenia otworów,trzeba było wymieniać glazurę. Jeśli jednak odpowiednio przygotujemy się do tego zadania i właściwie dobierzemy sprzęt, możemy wiercić bez obaw o ewentualne uszkodzenia.

Przygotowania

Najważniejszą kwestią przed przystąpieniem do wiercenia jest dobór sprzętu. Musimy zaopatrzyć się w wiertarkę elektryczną, najlepiej taką, która posiada regulację tempa obrotów. Aby wykonać otwór precyzyjnie i bez obaw o pęknięcia i złamania płytek, prędkość wiertła nie może być zbyt wysoka. Pozostając w temacie wierteł, do tego zadania najlepiej sprawdzą się wiertła węglikowe i diamentowe, które są szczególnie wytrzymałe. Jeśli jednak nie dysponujemy takimi, w ostateczności sprawdzi się również wiertło do betonu. Jego średnicę dobieramy do średnicy kołków, które umieścimy w wywierconych otworach. Aby uniknąć niepotrzebnych zabrudzeń i roznoszenia pyłu, który będzie efektem wiercenia, warto przykleić do glazury poniżej otworu kawałek pudełka tekturowego, na który pył będzie opadał.

Wiercenie

Na początek należy precyzyjnie zaznaczyć ołówkiem miejsca, w których powstaną otwory. Następnie wybijamy małe otworki w zaznaczonych miejscach – dzięki temu unikniemy ślizgania się wiertła po powierzchni płytki. Wiercenie w płytkach musi przebiegać delikatnie i absolutnie nie możemy używać do tego funkcji udaru – może to doprowadzić do powstawania pęknięć. Rozpoczynamy na małych obrotach, a gdy wiertło już osiądzie w płytce, wwiercanie się w kafleuruchamiamy wyższe obroty. Gdy przewiercimy już płytkę, możemy zmienić wiertło na takie, które przeznaczone jest do wiercenia w betonie. Jeśli używamy wiertła z diamentową końcówką i musimy wywiercić otwór w grubym gresie, pamiętajmy, aby przerywać czynność co jakiś czas i chłodzić wiertło w zimnej wodzie – pozwoli to uniknąć jego zniszczenia.

Stosując się do wyżej wymienionych zasad, możemy wiercić otwory w płytkach bez obaw o ewentualne zniszczenia. Odpowiednie zaplanowanie tego zadania oraz dobór właściwego sprzętu sprawi, że to z pozoru trudne zadanie przebiegnie bezproblemowo.

Data publikacji: 20.08.2015
Powiązane artykuły

Montaż blachodachówki – jak zamontować blachodachówkę krok po kroku

Montaż blachodachówki – jak zamontować blachodachówkę krok po kroku
Jak powinien prawidłowo wyglądać montaż blachodachówki w arkuszach? W czasie układania połaci, arkusze blachodachówki można bardzo łatwo...
Czytaj więcej

Co to jest średnica DN – czyli jak czytać wymiary rur?

Co to jest średnica DN – czyli jak czytać wymiary rur?
Nie wiesz, jak czytać wymiary rur? System nie jest skomplikowany. Trzeba jednak znać podstawowe zasady. Średnica DN, czyli średnica nominalna, to umow...
Czytaj więcej

Rodzaje blachodachówki – zastosowanie, charakterystyka i cena

Rodzaje blachodachówki – zastosowanie, charakterystyka i cena
Blachodachówka to wytrzymały, estetyczny i lekki rodzaj pokrycia dachowego. To polecany wybór dla osób poszukujących trwałego ora...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Czy wiercenie w płytkach musi być trudne?