Czy wiercenie w płytkach musi być trudne?

Niezależnie od tego, jak dobrze zaplanujemy dane pomieszczenie, czasem okazuje się, że o czymś zapomnieliśmy. A to w łazience nie uwzględniliśmy miejsca na wieszak na ręczniki czy półkę na kosmetyki lub w kuchni musimy wykonać dodatkowe otwory, aby zawiesić szafki. Wiercenie w płytkach nie jest zadaniem łatwym, jednak odpowiednio się do niego przygotowując, możemy przeprowadzić to działanie bez obaw o ewentualne straty.

wiercenie w łaziencewiercenie w łaziencewiercenie w łaziencewiercenie w łazience

Podstawowy problem, jaki wiąże się z wierceniem w płytkach ceramicznych, to ryzyko ich pęknięcia lub porysowania powierzchni przez ślizgające się wiertło. Nikt z nas nie chciałby, żeby w pięknie wykończonej kuchni czy łazience, w konsekwencji wiercenia otworów,trzeba było wymieniać glazurę. Jeśli jednak odpowiednio przygotujemy się do tego zadania i właściwie dobierzemy sprzęt, możemy wiercić bez obaw o ewentualne uszkodzenia.

Przygotowania

Najważniejszą kwestią przed przystąpieniem do wiercenia jest dobór sprzętu. Musimy zaopatrzyć się w wiertarkę elektryczną, najlepiej taką, która posiada regulację tempa obrotów. Aby wykonać otwór precyzyjnie i bez obaw o pęknięcia i złamania płytek, prędkość wiertła nie może być zbyt wysoka. Pozostając w temacie wierteł, do tego zadania najlepiej sprawdzą się wiertła węglikowe i diamentowe, które są szczególnie wytrzymałe. Jeśli jednak nie dysponujemy takimi, w ostateczności sprawdzi się również wiertło do betonu. Jego średnicę dobieramy do średnicy kołków, które umieścimy w wywierconych otworach. Aby uniknąć niepotrzebnych zabrudzeń i roznoszenia pyłu, który będzie efektem wiercenia, warto przykleić do glazury poniżej otworu kawałek pudełka tekturowego, na który pył będzie opadał.

wwiercanie się w kaflewwiercanie się w kaflewwiercanie się w kaflewwiercanie się w kafle

Wiercenie

Na początek należy precyzyjnie zaznaczyć ołówkiem miejsca, w których powstaną otwory. Następnie wybijamy małe otworki w zaznaczonych miejscach – dzięki temu unikniemy ślizgania się wiertła po powierzchni płytki. Wiercenie w płytkach musi przebiegać delikatnie i absolutnie nie możemy używać do tego funkcji udaru – może to doprowadzić do powstawania pęknięć. Rozpoczynamy na małych obrotach, a gdy wiertło już osiądzie w płytce, uruchamiamy wyższe obroty. Gdy przewiercimy już płytkę, możemy zmienić wiertło na takie, które przeznaczone jest do wiercenia w betonie. Jeśli używamy wiertła z diamentową końcówką i musimy wywiercić otwór w grubym gresie, pamiętajmy, aby przerywać czynność co jakiś czas i chłodzić wiertło w zimnej wodzie – pozwoli to uniknąć jego zniszczenia.

Stosując się do wyżej wymienionych zasad, możemy wiercić otwory w płytkach bez obaw o ewentualne zniszczenia. Odpowiednie zaplanowanie tego zadania oraz dobór właściwego sprzętu sprawi, że to z pozoru trudne zadanie przebiegnie bezproblemowo.

Data publikacji: 20.08.2015