Produkty

Czy znasz podstawowe i mniej typowe zastosowania kółek jezdnych?

Czy znasz podstawowe i mniej typowe zastosowania kółek jezdnych?

Kółka jezdne przy meblach i wózkach stosuje się wszędzie tam, gdzie liczy się wygoda – pozwalają szybko i bez wysiłku przesuwać elementy wyposażenia. Jak w kreatywny sposób możemy wykorzystać kółka jezdne w domu lub warsztacie?

kółkoKółka meblowe i technicznie

W grupie elementów jezdnych wyróżniamy dwa podstawowe typy – kółka techniczne i kółka meblowe. Te pierwsze są znacznie wytrzymalsze na obciążenia, więc sprawdzą się w każdym przydomowym warsztacie. Mogą przewozić duże obciążenia – od kilkudziesięciu do nawet kilkuset kilogramów. Znajdą zastosowanie podczas przeprowadzek i remontów, np. jako wyposażenie wózków, którymi transportujemy piasek czy gruz. Elementy są dostępne w postaci samych kółek, obrotowych płytek lub gotowych zestawów jezdnych – wszystkie znajdziemy w kategorii kółka techniczne.

Rolki do mebli są przeznaczone do użytku domowego – charakteryzują się zwykle mniejszą nośnością od kółek technicznych, ale nie gorszą zwrotnością. Montaż zestawów jezdnych jest bardzo prosty i możny sobie z nim poradzić z wykorzystaniem podstawowych narzędzi. Aby nie pozostawiały śladów i nie brudziły podłóg, po których jeżdżą, przy zakupie zwróćmy uwagę na materiał ich wykonania. Wybór bieżnika z termoplastycznej gumy wyeliminuje problem śladów na posadzce.

Porada eksperta

Jeśli zamierzamy użytkować wózki lub szafki na kółkach w wymagającym terenie, upewnijmy się, czy elementy jezdne są odporne na działanie środków chemicznych i na duże obciążenia. Do wilgotnych pomieszczeń wybierajmy zestawy w obudowach ze stali nierdzewnej i z elastycznymi oponami lub kółkami wykonanymi np. z poliamidu. Rolki muszą mieć dobrą przyczepność, aby zapewniały bezpieczeństwo.

Pomysły na wykorzystanie technicznych kółek jezdnychregał na kółkach

1. Modne meble z palet na kółkach

Stolik kawowy na kółkach? To świetny pomysł. Ponieważ obecnie panuje moda na meble z palet i styl industrialny, wcale nie musimy wybierać typowych kółek meblowych. Rolki techniczne mogą być ciekawym dodatkiem do stolika kawowego. Możemy je zamontować też do odnowionego stolika z metalu – zyskamy bardzo wygodny mebel, który sprawdzi się idealnie w pobliżu kanapy.

2. Wygodne meble na kółkach do warsztatu lub garderoby

Do warsztatowych, spiżarnianych lub garderobianych półek wybierajmy modele wyposażone w hamulec, co zwiększy bezpieczeństwo. Zawsze zwracajmy uwagę na szczegółowe parametry, które znajdziemy w specyfikacji technicznej produktu. Szafka na kółkach w warsztacie znacznie ułatwia pracę – nie musimy dźwigać ciężkich narzędzi, tylko przesunąć mebel w miejsce pracy.

skrzynka na kółkach3. Ruchoma skrzynka na zabawki

Nie dość, że taka skrzynka jest wygodna do transportowania ulubionych zabawek, to jeszcze wspiera rozwój motoryki małego dziecka, które ciągnąć ją lub pchając, wzmacnia swoje mięśnie i uczy się zasad fizyki. Pamiętajmy, aby była stabilna i stosunkowo lekka. Jeśli jest z drewna, koniecznie musi być wygładzona i zabezpieczona przed drzazgami!

A o tym jak zrobić ruchomy stolik lub skrzynkę, piszemy w artykule Jak doprawić kółka do stolików, krzeseł i walizek.

Data publikacji: 04.01.2018
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

DIY – do czego przydadzą nam się kółka meblowe?

DIY – do czego przydadzą nam się kółka meblowe?
Kółka meblowe to praktyczne akcesoria, które – jak sama nazwa wskazuje – mocujemy najczęściej do mebli. Szafki, stoliki, reg...
Czytaj więcej

Jak zamontować kółka do stolików, krzeseł i walizek?

Jak zamontować kółka do stolików, krzeseł i walizek?
Przerabianie codziennych przedmiotów i nadawanie im nowej użyteczności nie przemija. Aby nadać naszym sprzętom mobilności, która sprawi, że będą łatwi...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Czy znasz podstawowe i mniej typowe zastosowania kółek jezdnych?