Czy znasz podstawowe i mniej typowe zastosowania kółek jezdnych?

Kółka jezdne przy meblach i wózkach stosuje się wszędzie tam, gdzie liczy się wygoda – pozwalają szybko i bez wysiłku przesuwać nawet najcięższe elementy wyposażenia. Jak w kreatywny sposób możemy wykorzystać kółka jezdne w domu lub warsztacie?

Kółka meblowe i technicznie
kółko

Kółka stanowią wygodne wsparcie podczas prac remontowych lub zmiany wystroju wnętrza. Przydają się zarówno w profesjonalnym warsztacie, jak i tym domowym. Nie tylko będą pomocne w transporcie czy przesuwaniu przedmiotów, ale również mogą posłużyć jako element wystroju, nadając industrialnego charakteru szafce czy stolikowi. W grupie elementów jezdnych wyróżniamy dwa podstawowe typy – kółka techniczne i kółka meblowe. 

Kółka techniczne są znacznie wytrzymalsze na obciążenia, oferując użytkownikowi szeroki wachlarz zastosowań. Sprawdzą się w przemyśle do przewożenia towarów, jak i w każdym przydomowym warsztacie, ułatwiając wykonywanie codziennych czynności. Kółka techniczne mogą przewozić duże obciążenia – od kilkudziesięciu do nawet kilkuset kilogramów. Są przystosowane do różnych warunków atmosferycznych oraz nierówności terenu. Znajdą zastosowanie podczas przeprowadzek i remontów, np. jako wyposażenie wózków, którymi transportujemy piasek czy gruz. Elementy są dostępne w postaci samych kółek, obrotowych płytek lub gotowych zestawów jezdnych – wszystkie znajdziemy w kategorii kółka techniczne. Z ich pomocą prace remontowe i przeprowadzkowe przebiegną sprawniej i z mniejszym nakładem fizycznego wysiłku. 

Rolki do mebli są przeznaczone do użytku domowego – charakteryzują się zwykle mniejszą nośnością od kółek technicznych, ale nie gorszą zwrotnością. Dzięki nim przesuwanie mebli podczas przeprowadzki, zmiany wystroju wnętrza, a nawet codziennego użytkowania stanie się dużo łatwiejsze. Montaż zestawów jezdnych jest bardzo prosty i można sobie z nim poradzić z wykorzystaniem podstawowych narzędzi, jak wiertarka czy wkrętak.

Szeroki wybór dostępnych kółek jezdnych pozwala z łatwością dopasować odpowiedni model. W zależności od potrzeb w naszej ofercie znajdziesz kółka jezdne przeznaczone do mniejszych obciążeń jak np. 15 kg oraz większych, sięgających nawet 175 kg. Aby kółka nie pozostawiały śladów i nie brudziły podłóg, po których jeżdżą, przy zakupie zwróćmy uwagę na materiał ich wykonania. Wybór bieżnika z termoplastycznej gumy wyeliminuje problem śladów na posadzce. Niektóre modele kółek zostały wyposażone w hamulce, dzięki którym z łatwością można zablokować ruch. Pozwoli to na ustabilizowanie konstrukcji oraz zapobiegnie samodzielnemu przesuwaniu się po nierównym terenie. 

Porada eksperta

Jeśli zamierzamy użytkować wózki lub szafki na kółkach w wymagającym terenie, upewnijmy się, czy elementy jezdne są odporne na działanie środków chemicznych i na duże obciążenia. Do wilgotnych pomieszczeń wybierajmy zestawy w obudowach ze stali nierdzewnej i z elastycznymi oponami lub kółkami wykonanymi np. z poliamidu. Rolki muszą mieć dobrą przyczepność, aby zapewniały bezpieczeństwo.

Pomysły na wykorzystanie technicznych kółek jezdnych

1. Modne meble z palet na kółkach

regał na kółkach

Stolik kawowy na kółkach? To świetny pomysł. Ponieważ obecnie panuje moda na meble z palet i styl industrialny, wcale nie musimy wybierać typowych kółek meblowych. Rolki techniczne mogą być ciekawym dodatkiem do stolika kawowego. Możemy je zamontować też do odnowionego stolika z metalu – zyskamy bardzo wygodny mebel, który sprawdzi się idealnie w pobliżu kanapy.

2. Wygodne meble na kółkach do warsztatu lub garderoby

Do warsztatowych, spiżarnianych lub garderobianych półek wybierajmy modele wyposażone w hamulec, co zwiększy bezpieczeństwo. Zawsze zwracajmy uwagę na szczegółowe parametry, które znajdziemy w specyfikacji technicznej produktu. Szafka na kółkach w warsztacie znacznie ułatwia pracę – nie musimy dźwigać ciężkich narzędzi, tylko przesunąć mebel w miejsce pracy.

3. Mobilne podstawki pod rośliny

Dbanie o rośliny często wiąże się z koniecznością przenoszenia doniczek w inne miejsca – w stronę lepszego źródła światła lub z dala od kaloryferów w sezonie grzewczym. W przypadku dużych okazów taki zabieg może być uciążliwy i wymagać sporego wysiłku fizycznego. Postawienie roślin na podstawce lub stoliku z zamontowanymi kółkami ułatwi nam zadanie i pozwoli w łatwy sposób transportować nawet największe rośliny w optymalne dla nich miejsce.

4. Ruchoma skrzynka na zabawki

skrzynka na kółkach

Nie dość, że taka skrzynka jest wygodna do transportowania ulubionych zabawek, to jeszcze wspiera rozwój motoryki małego dziecka, które ciągnąć ją lub pchając, wzmacnia swoje mięśnie i uczy się zasad fizyki. Pamiętajmy, aby była stabilna i stosunkowo lekka. Jeśli jest z drewna, koniecznie musi być wygładzona i zabezpieczona przed drzazgami!

5. Zakupy bez wysiłku

Kółka jezdne zamontowane do dużego pojemnika lub płyty MDF to wygodny sposób na przemieszczanie się po sklepie oraz przetransportowanie zakupów do domu. Sprawdzą się zarówno podczas większych zakupów, obejmujących ciężkie i nieporęczne w przenoszeniu przedmioty, jak i podczas codziennych wyjść do sklepu.