Produkty

Czym ciąć panele podłogowe?

Czym ciąć panele podłogowe?

Panele podłogowe są chętnie wybieranym materiałem podczas wykańczania mieszkania – są bowiem stosunkowo niedrogie, a jednocześnie zapewniają efektowne wykończenie posadzek, przypominające naturalne, drewniane deski. Aby jednak nasza podłoga prezentowała się nienagannie, konieczne jest odpowiednie przycinanie paneli podczas ich montażu – jakie narzędzia będą nam do tego potrzebne?

cięcie paneli ręczneTradycyjne piły ręczne – ciche cięcie paneli

Jednym z częściej wybieranych narzędzi są piły – aby dobrze sprawdziły się w przypadku cięcia paneli podłogowych, należy do nich dobrać specjalnie przystosowany brzeszczot. Dzięki niemu jednak zyskujemy narzędzie już gotowe do pracy. Piły ręczne są łatwe w użytku – nie musimy wcześniej uczyć się ich obsługi, działają bezgłośnie, a dodatkowo nie wydzielają dużej ilości pyłu w czasie pracy. Ich niewątpliwą wadą jest jednak konieczność męczącego wykonywania posuwistych ruchów, a także trudność podczas cięcia paneli wzdłuż. Dobrze sprawdzają się zatem jako narzędzie do drobniejszych zadań, lecz w ostatecznym rozrachunku potrzebne nam będzie urządzenie o wyższej funkcjonalności.

Gilotyna do paneli

Innym narzędziem ręcznym nadającym się do cięcia paneli jest specjalna gilotyna. Do jej zalet należy szybkość działania, łatwe użytkowanie oraz gwarancja równych krawędzi paneli. Jednak zakup takiego narzędzia tylko na okoliczność wykańczania posadzki może się wydać bezcelowy – w przeciwieństwie do innych przedstawionych tutaj urządzeń i narzędzi nie posiada ona dodatkowego zastosowania. Mimo to gilotyna do paneli jest uznawana za jeden z lepszych sprzętów do wykonywania tego zadania.pilarka do paneli

Pilarka tarczowa – ręczna czy stołowa?

Jeśli posiadamy jedną lub drugą pilarkę tarczową, będzie ona wystarczająca do wykonywania prostych i równych cięć. Nie do końca się jednak sprawdzi przy bardziej precyzyjnych wykończeniach materiału. Szczególnie problemy z tym mogą mieć użytkownicy pilarki stołowej, choć również model ręczny nie jest najłatwiejszy w manewrowaniu. Doskonale sprawdzają się natomiast przy czasochłonnych pracach oraz bardzo długich cięciach – nawet na długości całego panela.

Porada eksperta

Jeśli przycinamy panele podłogowe, korzystając z pilarki tarczowej, koniecznie sprawdźmy ząbki na zastosowanej tarczy. Im są większe, tym bardziej ryzykujemy poszarpaniem przycinanej krawędzi, a więc nieestetycznym wykończeniem podłogi. W związku z tym wybierajmy tarcze o jak najmniejszych ząbkach.

dopasowywanie paneliWyrzynarka – komfort i precyzja

Jednym z lepszych wyborów podczas cięcia paneli jest zastosowanie wyrzynarki. Urządzenie o niewielkim rozmiarze i stosunkowo małej wadze można wygodnie i łatwo prowadzić, a możliwość stosowania małych brzeszczotów przydaje się do wycinania otworów na rury czy inne przeszkody przy podłogach. Przy precyzyjnych cięciach świetnie sprawdza się funkcja lasera wyznaczająca proste linie, dlatego powinniśmy przed zakupem sprawdzić, czy nasz model posiada takie akcesorium.

Podczas cięcia paneli z powodzeniem możemy stosować także inne urządzenia tnące, na przykład ukośnice czy szlifierki kątowe – niezależnie od ostatecznego wyboru koniecznie trzeba upewnić się o zastosowaniu odpowiedniego ostrza w każdym z nich. Złotym środkiem na cięcie paneli wydaje się być wykorzystanie gilotyny do prostych cięć oraz wyrzynarki do bardziej precyzyjnych kształtów, jednak każda z wymienionych metod zapewni optymalną obróbkę paneli podłogowych. Powinniśmy więc kierować się naszymi umiejętnościami, posiadanym w domu osprzętem oraz jakością wykonania, jakiej oczekujemy od cięć.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Wyrzynarki i pilarki – jak ich używać?

Wyrzynarki i pilarki – jak ich używać?
Wyrzynarki, pilarki oraz piły szablaste to elektronarzędzia, bez których trudno byłoby sobie wyobrazić cięcie rozmaitych materiałów – od drewna, przez...
Czytaj więcej

Wybór pilarki tarczowej

Wybór pilarki tarczowej
Pilarka tarczowa to urządzenie, które bardzo często okazuje się nieocenione przy przecinaniu drewnianych lub też drewnopochodnych element&oacut...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Czym ciąć panele podłogowe?