Produkty

Czym jest pierścień Segera i gdzie go zastosujesz?

Czym jest pierścień Segera i gdzie go zastosujesz?

Pierścień osadczy sprężynujący, zwany również pierścieniem Segera, to niewielkie akcesorium o szerokim spektrum zastosowań – jest ono używane zarówno w motoryzacji, jak i w przemyśle czy też w artykułach gospodarstwa domowego. Do czego dokładnie służy ten element i jak powinniśmy przeprowadzić jego demontaż?

Pierścień Segera DIN 471 fi 10 mm 1 szt.Pierścień Segera – co to jest?

Akcesorium to możemy również często spotkać pod nazwą pierścienia osadczego sprężynującego. Jest on dostępny w 2 rodzajach – możemy zatem spotkać się z pierścieniem osadczym zewnętrznym i wewnętrznym. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, stanowi on ważną część konstrukcyjną maszyn i jest wykorzystywany w szczególności do ochrony jej poszczególnych elementów przed przesunięciem osiowym – blokuje on je w taki sposób, aby nie ruszały się podczas pracy i nie wyrabiały się z biegiem czasu.

Pierścień jest przeznaczony do umieszczenia w specjalnym rowku, pasującym do niego wielkością. Element cechuje się także nietypowym kształtem – nie centrycznym, lecz mimośrodowym. Dzięki temu doskonale przylega on do rowka, w którym się znajduje.

Pierścień osadczy używa się do ochrony elementów, które są umieszczone na wałach lub osiach, a także w otworach. Zakres jego zastosowania wynosi przy tym 5-1000 mm dla wałów oraz 8-1000 mm dla otworów. Najczęściej wykorzystywane są jednak pierścienie pasujące na otwory do 300 mm.

Pierścień SegeraGdzie możemy znaleźć pierścienie osadcze?

Pierścień Segera to narzędzie o szerokim wachlarzu zastosowań. Jest on używany np.:

- w motoryzacji jako zabezpieczenie sworzni tłokowych i sworzni w przegubach napędowych przed wysunięciem się;

- w przemyśle maszynowym – jako elementy ochronne łożysk, tulei, tarcz, kół zębatych i innych części, które są zamontowane na wałach, osiach czy w otworach;

- w artykułach gospodarstwa domowego – jako element unieruchamiający.

Demontaż pierścieni Segera – praktyczne porady

Do montażu i demontażu pierścieni osadczych niezbędne są specjalne szczypce do segerów – przypominają one szczypce uniwersalne, lecz mają zaokrąglone szczęki. Warto też pamiętać o tym, że inne szczypce są przeznaczone do pierścieni wewnętrznych, a inne do zewnętrznych, więc powinniśmy się zaopatrzyć w oba akcesoria. Stosowanie innego narzędzia może skutkować zniszczeniem niewielkiego elementu lub kanaliku, w którym się on znajduje.

Porada eksperta

Podczas zakładania i ściągania pierścienia Segera ważną rolę odgrywa ochrona oczu. Źle złapany element może zsunąć się z narzędzia, a działająca na niego siła sprężystości sprawi, że poleci on w naszą stronę jak pocisk.

Pierścień SegeraJak zdemontować pierścień Segera? Końcówki szczypiec ostrożnie wsuwamy w jego otwory na taką głębokość, na jaką zdołamy. Następnie delikatnie ściskamy rączki narzędzia w taki sposób, aby pierścień wysunął się z kanalika równomiernie na całym obwodzie – teraz możemy go powoli wyciągnąć, najlepiej nie zmieniając nacisku szczypiec. Podczas wykonywania pracy uważajmy przede wszystkim na siłę nacisku na element, ponieważ jeśli złapiemy go zbyt mocno, ulegnie on pęknięciu.

Data publikacji: 29.11.2017
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Szczypce Segera – opis kolekcji

Szczypce Segera – opis kolekcji
Szczypce Segera należą do grupy narzędzi ręcznych. Posiadają konkretne przeznaczenie i najczęściej służą fachowcom. Jak prezentuje się kolekcja szczyp...
Czytaj więcej

Szczypce - rodzaje, zastosowanie i zalety

Szczypce - rodzaje, zastosowanie i zalety
Szczypce należą do najbardziej powszechnych narzędzi ręcznych. Mogą nam posłużyć do uciskania, zgniatania, zaginania, kształtowania, a także cięcia ró...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Czym jest pierścień Segera i gdzie go zastosujesz?