Czym jest rusztowanie warszawskie i kiedy się przydaje?

Podczas remontowania i wykańczania domu konieczne jest wykonywanie niektórych prac na wysokościach – najczęściej dotyczą one budowy elewacji budynku, jego ocieplenia lub pomalowania. Aby się odpowiednio przygotować do tego typu zadań, musimy zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo, jak również dobry dostęp do wyższych partii ścian. Z pomocą przychodzi nam rusztowanie warszawskie.

 

praca na rusztowaniuRusztowanie warszawskie – co to jest?

Rusztowanie warszawskie jest stabilną konstrukcją, pozwalającą wykonywać prace na wysokościach. Szkielet łączony czopowo składa się identycznych ram spawanych ze stalowych rur. Jednak rama stanowi moduł z pionowych rur o długości 0,7 m połączonych ze sobą poziomymi, 1,5-metrowymi rurami, które, dla osiągnięcia jeszcze większej stabilności, łączą dwie cienkie i krótkie rurki. Poszczególne segmenty montuje się ze sobą bez użycia dodatkowych akcesoriów i narzędzi, a cała konstrukcja może maksymalnie sięgać 8 metrów, jeśli jest zakotwiona czterema odciągami, lub 5 metrów, jeśli bez kotwienia. Jeden segment rusztowania warszawskiego waży około 8-10 kg.

Zalety rusztowań warszawskich

Rusztowania warszawskie cieszą się ogromną popularnością ze względu na szereg zalet. Pierwszym czynnikiem decydującym o wyborze takiej konstrukcji jest jej dość niska cena w porównaniu do innych rodzajów rusztowań.

Ramka konstrukcyjna Polbram Steel Group do rusztowania typ warszawski 1624 x 820 mmOgromnym atutem jest także łatwość montażu ze względu na nieskomplikowany proces łączenia poszczególnych modułów, ale również ich niskiej wagi – pojedynczy segment jest na tyle lekki, że jedna osoba z powodzeniem poradzi sobie ze złożeniem lub zdemontowaniem rusztowania warszawskiego.

To także ogromne ułatwienie, kiedy trzeba często przestawiać całą konstrukcję lub szybko ją składać i przewozić w inne miejsca. Transport rusztowania warszawskiego nie wymaga ponadto posiadania dużego samochodu. Dodatkowo konstrukcja z powodzeniem może być również używana wewnątrz budynków, na przykład podczas malowania czy tynkowania sufitów – zapewni nam wyższy komfort pracy niż standardowa drabina.

Czy wiesz że...

Do rusztowania warszawskiego można również przymocować kółka jezdne. Dzięki nim podczas pracy w obrębie jednego podwórka nie będziemy musieli każdorazowo składać i demontować konstrukcji, kiedy przenosimy się z malowaniem czy tynkowaniem na inną ścianę domu.

rusztowanie warszawskieWady rusztowań warszawskich

Jedną z najpoważniejszych wad rusztowań warszawskich jest to, że najczęściej nie posiadają one certyfikatów. Uznawane są zatem za najbardziej niebezpieczne, choć łatwość składania poszczególnych elementów wyklucza ewentualne błędy montażowe, mogące zaszkodzić stabilności konstrukcji. Wątpliwości wzbudzają jednak deski, po których przemieszczają się pracownicy – warto zadbać, aby miały one odpowiednią grubość i były wykonane z odpornych na obciążenia materiałów. Brak badań, certyfikatów oraz zabezpieczeń BHP może zniechęcać potencjalnych inwestorów, ale również pracowników. Kolejną wadą tego typu rusztowań jest ograniczenie wysokościowe – przy remontowaniu domu mieszkalnego będą one wystarczające, jednak nie sprawdzą się przy wyższych niż 8 metrów budynkach. Jednak pomimo wszelkich wad rusztowań warszawskich, są one nadal chętnie używane zarówno przez osoby prywatne, jak i firmy budowlane.

 

 

 

Data publikacji: 04.10.2017