icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Czym kleić kamienne płytki

Specjalistycznych preparatów do klejenia różnego rodzaju płytek nie możemy używać wymiennie, ponieważ efekt prac wykończeniowych będzie odmienny od założonego i skutkował będzie koniecznością ponownego przytwierdzania kafli do powierzchni ściany wewnątrz budynku lub na jego elewacji. Odpowiednie do klejenia płytek kamiennych zaprawy są elastyczne, mają dużą siłę wiązania, a w swoim składzie zawierają dodatek białego cementu.

 

klejenie płytek kamiennychPonieważ niektóre z płytek kamiennych są czułe na przebarwienia, zastosowanie zwykłej zaprawy cementowej powodować może niekorzystne zmiany w ich kolorystyce, co dotyczy zwłaszcza kafli wapiennych i marmurowych. Zawarta w kleju do płytek woda może wraz z drobinami cementu przeniknąć na powierzchnię dekoracji i zmienić jej wygląd. Stąd w składzie niektórych zapraw klejowych do płytek kamiennych pojawia się cement biały, który nie wpływa na zmianę koloru powierzchni płytek. Z kolei ciemne tonacje marmuru, podobnie jak granit i piaskowiec, nie wymagają dodatku białego cementu i z powodzeniem możemy zastosować do nich zwykłą zaprawę cementową.

Specjalistyczne kleje powinny się też charakteryzować dużą siłą wiązania, pozwalającą trwale przytwierdzić do podłoża płytki o często dużym ciężarze. Ponadto powinny cechować się elastycznością, zwłaszcza jeśli użyte będą na zewnątrz pomieszczeń, a także odpornością na czynniki pogodowe i zmienne temperatury.

Równie ważne, co dobór odpowiedniego kleju, jest przygotowanie podłoża do klejenia. Jeśli ma ono właściwości pylące, niezbędnym minimum będzie zagruntowanie powierzchni. Gdyby po ponownym pokryciu preparatem jej zewnętrzna powłoka w dalszym ciągu łuszczyła się, kruszyła i odpadała w mniejszych fragmentach, konieczne będzie skucie problematycznej warstwy. Podobnie będzie w przypadku wytapetowanych powierzchni wewnątrz pomieszczeń – pokrycie tego typu należy trwale usunąć, a podłoże zagruntować.narożnik dekoracyjny kamienny

Kolejną czynnością będzie przygotowanie zaprawy klejowej (jedno- lub dwukomponentowej) zgodnie z zaleceniami producenta, do czego posłuży nam mieszadło wczepione do wiertarki. Jego użycie będzie w przypadku kleju do płytek kamiennych niezbędne, ponieważ preparat ten wymaga do rozrobienia mniejszej ilości wody niż inne zaprawy. Dlaczego? Podobnie jak wcześniej powodem takiej modyfikacji składnikowej jest przesiąkliwość niektórych z rodzajów kamienia.

Do nakładania kleju na powierzchnię służy paca zębata o wysokości zębów dobranej do wielkości płytek, a sam sposób klejenia przypomina stosowanie innych rodzajów okładzin ceramicznych: na powierzchniach pionowych posiłkujemy się poziomicą, a zarówno na posadzce, jak i na ścianie stosujemy krzyżyki dystansowe, które usuwamy przed nałożeniem fugi – o ile dodatek tej ostatniej jest niezbędny do wykończenia kamiennej ściany, podłogi, kominka czy cokołu.

Data publikacji: 12.07.2016