icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Czym są połączenia kołkowe
 

Połączenia kołkowe to połączenia stosowane głównie w konstrukcji maszyn, ale nie tylko. Służą one do ustalenia położenia względem siebie dwóch lub więcej elementów. Do wykonywania tego typu połączeń służą różnego rodzaju i wielkości kołki, ale także akcesoria, takie jak np. listwy czy specjalne urządzenia. Oto podstawowe informacje na temat połączeń kołkowych.

Charakterystyka połączeń kołkowych

Połączenia kołkowe to połączenia spoczynkowe, pośrednie lub rozłączne. Spoczynkowe, ponieważ połączone za pomocą kołków elementy podczas obciążenia nie poruszają się względem siebie. Pośrednie, gdyż pomiędzy połączonymi elementami znajduje się elementy dodatkowy. Rozłączne, bowiem wykonane w ten sposób połączenia mogą zostać rozdzielone i wykonane ponownie bez konieczności zniszczenia poszczególnych części.

Montaz mebliMontaz mebliMontaz mebliMontaz mebli

Rodzaje kołków

Kołki stosowane w połączeniach dzieli się na walcowe lub stożkowe (np. stożkowe z czopem gwintowym albo gwintem zewnętrznym, sprężyste, karbowe) oraz złączne i ustalające. W zależności od tworzywa, z jakiego zostały wykonane, mogą być także drewniane albo ze stali. Kołki stalowe wykorzystywane są w konstrukcji maszyn, natomiast drewniane przydatne są podczas wykonywania połączeń elementów drewnianych, np. płyt meblowych.

Kołki walcowe i stożkowe stosowane są zarówno jako złączne – przenoszące siły tnące, które działają prostopadle do nich – ale również jako ustalające, czyli określające wzajemne położenie połączonych ze sobą elementów.

Wszystkie kołki występują w różnych rozmiarach, ale cechuje je zwykle duża w porównaniu do średnicy długość. Niektóre z nich mogą być również rozcięte, co wpływa na zwiększenie ich sprężystości.

KołekKołekKołekKołek

Dodatkowe akcesoria

Połączenia kołkowe wykonywane w drewnie mogą być wykonywane przy użyciu dodatkowych akcesoriów, które znacznie przyspieszą wykonywaną pracę i ułatwia ją. Należą do nich przede wszystkim specjalne przyrządy do połączeń kołkowych oraz listwy.

Urządzenia do połączeń kołkowych, zwane niekiedy kołkownicami, umożliwiają zwykle pracę z kołkami o kilku rożnych średnicach. Dzięki specjalnym otworom ułatwiają wykonywanie otworów na kołki, a następnie zamocowanie poszczególnych elementów. Ich użycie eliminuje więc konieczność wcześniejszego wymierzania i znakowania miejsc pod kołki.

Listwa natomiast pozwala na precyzyjne rozmieszczenie kołków w jednej linii. Składa się z ona z szyny z otworami i daje możliwość kołkowania na długości 60 cm. Dodatkowo listwa taka może posłużyć także jako liniał czy prowadnica podczas korzystania z wyrzynarki.

Data publikacji: 11.02.2016