Czym są zagęszczarki?

Są to maszyny, które zgodnie ze swoją nazwą służą do zagęszczania – konkretnie zagęszczania podłoża, które dokonuje się w procesie wibrowania. Dzięki tym urządzeniom jesteśmy w stanie skutecznie i prawidłowo ubić niemal każdy rodzaj gruntu, osiągając tym samym idealną nawierzchnię.

zagęszczarka

Zastosowanie

Zagęścimy nimi ziemię, piasek, ale także beton oraz asfalt. Maszyny te świetnie sprawdzą się przy ubijaniu ścieżek rowerowych, terenu przed położeniem kostki czy przy kładzeniu przewodów. Są niezastąpione w wielu trudno dostępnych miejscach – używa się ich między innymi przy najbardziej zaawansowanych pracach drogowych.

Składa się na to…

Najważniejszą częścią zagęszczarek jest metalowa płyta napędzana za pomocą silnika – dzięki jego działaniu płyta odbija się od podłoża, odpowiednio je zagęszczając. Ze względu na rodzaj silnika, zagęszczarki możemy podzielić na elektryczne oraz spalinowe. Elektryczne posiadają mniejszą moc oraz są zasilane kablem elektrycznym. W przypadku spalinowych mamy do czynienia z trudniejszą eksploatacją, ale też większą mocą silnika. Pozostałymi elementami tych maszyn są również rama główna, przekładnie, mechanizm wibrujący, amortyzatory oraz wyłącznik.

Wibracyjne a płytowe

Zagęszczarki możemy podzielić również na wibracyjne oraz płytowe. Wibracyjne to maszyny o bardziej intensywnym działaniu. Duży wpływ mają na to dwie niewyważone masy, wywołujące niejednakowe drgania kierowane na zagęszczaną powierzchnię. Ta jest ubijana przez maszynę wibracyjną znacznie głębiej również dzięki większej mocy. Zagęszczarki płytowe są urządzeniami mniej wymagającymi, ważą do 100 kg, świetnie sprawdzają się przy wszelkich pracach domowych, takich jak ubicie gruntu przed położeniem na nim kostki brukowej. Zagęszczarkami płytowymi mogą być urządzenia typu „skoczek”.

Jak prowadzić?

zagęszczarka Castorama

Oprócz tego możemy mówić także o podziale według rodzaju prowadzenia. Wyróżniamy zagęszczarki ręcznie prowadzone, ręcznie prowadzone nawrotne, a także kroczące oraz samoprzesuwne. Należy wspomnieć również o specjalnych zagęszczarkach – podczepianych, np. do koparek czy traktorków. Mowa tutaj między innymi o bardziej zaawansowanych zagęszczarkach hydraulicznych, które świetnie nadają się do rowów czy skarp, a także do wbijania i wyciągania pali.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze zagęszczarki

Należy kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami. Pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim rodzaj podłoża, jaki chcemy zagęszczać oraz własne umiejętności. Wybierając odpowiednią zagęszczarkę należy zwrócić uwagę na długość i szerokość płyty roboczej. Równie istotne będą częstotliwość uderzeń oraz siła wyrażana w kN. Niezwykle ważna jest także prędkość przesuwu oraz wydajność zagęszczarki. Nie wolno nam też zapominać o tak kluczowych parametrach jak moc, głębokość zagęszczania, poziom wibracji, głośność oraz waga.

Data publikacji: 24.07.2014