Produkty

Czym wypełnić ubytki w posadzce?

Czym wypełnić ubytki w posadzce?

Drewno wygląda pięknie pod każdą postacią i na różnych elementach wykończenia wnętrz naszego domu. Niestety ma to do siebie, że nie jest wieczne. Po jakimś czasie od momentu jego założenia na powierzchni parkietu powstają uszkodzenia. Z reguły mają postać ubytków i szczelin, które wymagają wyrównania i zamaskowania.

szlifierka do drewna, parkietDrewno niszczeje z różncyh powodów. Niekiedy przyczyniają się do tego uszkodzenia mechaniczne,  innym razem drewno kurczy się pod wpływem wilgoci. Powierzchnia drewna może także ulec także przetarciu, szczególnie podczas nasilonej eksploatacji nawierzchni.

Na szczęście renowacja zniszczonych powierzchni jest możliwa i wcale nie wymaga od nas zbyt dużego nakładu pracy.

Jak naprawiać, by nie zaszkodzić

Jeśli drewno ulegnie zniszczeniom, powstaną wyraźne ubytki w posadzce, nie wystarczy ich przemalować farbą. Konieczne jest przetarcie takiej powłoki papierem ściernym. Szczególnie przykładajmy się do tego, by zedrzeć starą powłokę malarską, a następnie dokładnie odpylić odświeżoną powierzchnię.

Ubytki zaszpachlujmy przy pomocy gotowych mas zawierających mączkę drzewną. Po utwardzeniu i wyszlifowaniu wyglądają one bardzo podobnie do drewna.

Czy szpachlowanie ubytków w posadzce jest trudne?

Na szczęście nie. Szpachlówki to w tym wypadku gotowe produkty, których nie trzeba już wcześniej rozrabiać i przygotowywać.

Zaczynamy od usuwania luźnych fragmentów. Ubytki oczyszczamy z kurzu, brudu oraz myjemy, a  następnie osuszamy dane miejsce.

Gotową szpachlę nakładamy przy pomocy szpachelki. Gdy wypełnimy otwór, dociskamy masę tak, by dobrze pokryła całość ubytku.kit do parkietu

Czasem niezbędne jest położenie kilku warstw jednej na drugą, by wzmocnić wypełnienie.

Czy to już koniec?

Na wyschnięcie szpachlówki czekamy nawet do 24 godzin. Wszystko zależy od tego, jak duży był ubytek. Gdy upewnimy się, że szpachla jest sucha, można rozpocząć szlifowanie, tak by wyrównać wypełniony ubytek z resztą powierzchni.

W miarę potrzeby możemy teraz zadziałać farbą, lakierem lub bejcą.

Do wypełniania ubytków w parkiecie możemy także użyć kitu. Dostępny jest on w pistoletach, tak jak silikon. Kit do drewna można stosować nie tylko do uzupełniania szczelin w parkiecie czy boazerii, ale również wypełniać nim miejsca styku z progami oraz narożnikami. Kit ma wiele zalet. Przede wszystkim dopasowuje się do podłoża i umożliwia jego swobodne pracowanie.

Cały proces nakładania kitu wygląda bardzo podobnie do wypełniania ubytków przy pomocy masy szpachlowej.

 

 

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Masy uszczelniające do drewnianych podłóg – zastosowanie i charakterystyka

Masy uszczelniające do drewnianych podłóg – zastosowanie i charakterystyka
Renowacja wykonanych z drewna elementów lub powierzchni będzie możliwa wyłącznie przy użyciu odpowiednich preparatów. Masa uszczelniająca, kit lub s...
Czytaj więcej

Kit do parkietu – kiedy jest potrzebny?

Kit do parkietu – kiedy jest potrzebny?
Spośród akcesoriów do szybkiej naprawy stanu drewnianych okładzin podłogowych, szczególną rolę mają do spełnienia kity. Dzięki ic...
Czytaj więcej

Szpachle i kity do drewna – co warto o nich wiedzieć?

Szpachle i kity do drewna – co warto o nich wiedzieć?
Szpachle i kity to produkty, dzięki którym możemy wyrównać ubytki w drewnianej powierzchni, przywracając jej w ten sposób estetyc...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Czym wypełnić ubytki w posadzce?