LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Czyszczenie kabiny prysznicowej

Po każdej kąpieli na ściankach kabiny prysznicowej pozostaje nalot z mydła i wody, który po wyschnięciu prezentuje się w postaci nieestetycznych, białych zacieków. Często również na szybie powstaje osad z kamienia. Jak utrzymać kabinę prysznicową w należytej czystości?

Zapobieganie

Najprościej można uchronić się przed tym spłukując po każdej kąpieli ścianki kabiny wodą i usuwając ją gumową ściągaczką do szyb. Problem w tym, w wymaga to systematyczności. Dlatego wielu producentów chce nam ułatwić utrzymanie kabiny prysznicowej w czystości i nakłada na powierzchnie ich ścianek specjalne powłoki. Tworzą one warstwę wygładzającą powierzchnię szkła, a przez to chroniącą przed nadmiernym odkładaniem się osadów z mydła i wapnia. Woda, zamiast spływać po całej tafli, tworzy strumienie, które nie pozostawiają zacieków. Dodatkowo, dzięki takiej powłoce kabiny łatwiej się czyści. Widoku smug, zacieków i osadów można uniknąć jeszcze w inny sposób - kupując kabinę, której ścianki mają nadruk lub tłoczenia. Nie znaczy to jednak, że nie trzeba będzie wówczas wcale o nią dbać.

Usuwanie osadów


Aby utrzymać kabinę prysznicową w czystości, do mycia szklanych ścianek można wykorzystać płyn do szyb i luster. Do codziennej pielęgnacji ich wewnętrznej powierzchni warto wykorzystywać środki przeznaczone specjalnie do czyszczenia kabin prysznicowych i łazienek. Mocniejsze zabrudzenia - żółte zacieki i biały osad - można usunąć, używając koncentratów lub odkamieniacza. Preparaty te jednak powinno się stosować okresowo i zgodnie z zaleceniami ich producentów.

Do czyszczenia kabin nie można stosować preparatów szorujących w postaci mleczek i past, ani też proszków do prania. Nie powinno się również stosować środków zawierających kwasy lub aceton. W ten sposób można jedynie uszkodzić powierzchnię ścianek kabiny – porysować je lub zmatowić.

SMALL_mycie_kabiny_prysznicowejSMALL_mycie_kabiny_prysznicowejSMALL_mycie_kabiny_prysznicowejSMALL_mycie_kabiny_prysznicowej

Impregnowanie


Jeśli kupiliśmy kabinę ze ściankami pokrytymi specjalną powłokę, po umyciu i wytarciu do sucha należy zabezpieczyć ją odpowiednim preparatem, który uzupełni ubytki w powłoce. Taki zabieg trzeba powtarzać co 3-6 miesięcy.


Jeśli kabina nie ma specjalnej powłoki, jej ścianki można samodzielnie zabezpieczyć przed zabrudzeniem impregnatem lub odżywką do szkła. Będą one pełnić taką samą funkcję jak powłoki - chronić przed nadmiernym odkładaniem się zabrudzeń. Impregnaty te można wykorzystać również do zabezpieczania umywalek, wanien i brodzików emaliowanych, armatury i płytek ceramicznych w kabinie prysznicowej.

Sciagacz_do_szyb_Rozenbal_25_cm-705182-41463Sciagacz_do_szyb_Rozenbal_25_cm-705182-41463Sciagacz_do_szyb_Rozenbal_25_cm-705182-41463Sciagacz_do_szyb_Rozenbal_25_cm-705182-41463