Czyszczenie parowe dywanów

Czyszczenie parą tapicerki oraz powierzchni dywanów daje niewiarygodne efekty. Ciśnienie dostarczane przez dane urządzenie wydmuchuje bowiem zanieczyszczenia zbierające się w strukturze włosia dywanu, doskonale dezynfekując podłoże tkaniny. Dywan staje się także bezpieczny od roztoczy oraz zarazków. Zyskujemy czystość oraz piękny wygląd domowego wyposażenia.

Czyszczenie dywanu najlepiej wykonywać wiosną. Wówczas dywan możemy wygodnie przenieść na świeże powietrze. Tam porządnie go wytrzepać, usunąć zabrudzenia i pozbyć się zgromadzonych w nim pyłów i kurzu. Zimą i jesienią jest nieco trudniej – czyszczenie musimy przeprowadzać w domu, w mniej przyjaznych warunkach. W czterech ścianach mieszkania raz, że nie wytrzepiemy dywanu dwa, że nie zmoczymy go zbyt mocno wodą. Dywan przemoczony i zalegający na podłodze, wyrządzi krzywdę naszym panelom.

Alternatywą do tradycyjnego, mało efektywnego czyszczenia dywanu metodami tradycyjnymi jest odświeżenie go parą puszczoną pod wysokim ciśnieniem.

Dywan czysty od pary?

Zastanawiające jest, jak to się dzieje, że para potrafi tak skutecznie poradzić sobie z zabrudzeniami dywanu. Wpływ na to ma jej temperatura, która zabija zarazki, a jednocześnie gwarantuje, że powierzchnia czyszczona tą metodą szybko wysycha.

Cały proces czyszczenia odbywa się tutaj następująco. Woda wraz z odpowiednim detergentem dostaje się do włókien dywanu, jednak nie pozostaje tam, a jest od razu odessana. Cały brud trafia natomiast do zbiorniczka. Szczotka urządzenia parowego zbiera w trakcie pracy brud, który nie tylko zebrał się na końcach włókien, ale również zanieczyszczenia będące na samej ich podstawie. Tym samym po takim zabiegu, czystość dywanu utrzymuje się na długi czas.

Jak czyścić – etapy prac

Jak zwykle rozpoczynamy od przygotowania podłoża. Usuwamy z dywanu wszystkie meble. Dobrze rozplanujmy sobie czas, ponieważ jak się potem okazuje, zwykle potrzebujemy kilka godzin na samo czyszczenie, a następnie około 12 godzin na schnięcie dywanu.

Aby mieć pewność, że odkurzacz do parowego czyszczenia nie zniszczy struktury dywanu koniecznie wypróbuj jego działanie na jakimś niewidocznym fragmencie jego struktury, gdzieś w rogu pomieszczenia.

Przed czyszczeniem parowym zaleca się, aby najpierw odkurzyć dywan z typowych zabrudzeń. Wystarczy wówczas użyć do tego zwykłego odkurzacza.

Czyszczenie odkurzaczem parowym dobrze jest przeprowadzać przynajmniej raz na rok. Wówczas efekty takich prac są dużo lepsze.

Przy czyszczeniu parowym liczą się także odpowiednie detergenty. Powinny mieć one zasadowość na poziomie pH niższego niż 10, wówczas mamy dużo większą pewność, że nie odbarwią one i nie zniszczą struktury dywanu.

Kiedy czyścimy dywan metodą parową, zawsze zaczynajmy od tej strony, która znajduje się najdalej od drzwi, kierując się powoli do miejsc, po których chodzimy najczęściej. Wówczas nie będziemy stąpać na mokrych elementach wykładziny.

Przez cały czas czyszczenia dywanu, upewniaj się czy dywan nie jest przemoczony. A jeśli tak będzie, zbierz nadmiar wody, dociskając do jego powierzchni papierowy ręcznik.

Kiedy wyczyścisz już całą powierzchnię dywanu, poczekaj z ustawieniem na nich mebli. Dopiero jak upewnisz się, że jest wystarczająco suchy, zacznij układać na nim na nowo wyposażenie pokoju. Postawione na wilgotnym podłożu mogą nachodzić pleśnią.

small_odkurzacz_parowysmall_odkurzacz_parowysmall_odkurzacz_parowysmall_odkurzacz_parowy

Zalety czyszczenia parowego:

Przy tradycyjnym praniu dywanów na mokro często dochodzi do przemoczenia struktury dywanu, para wodna ma wilgotność na poziomie 10%, zatem stosowanie jej właściwie uniemożliwia sytuację, w której dywan byłby całkowicie mokry,

Jeżeli dywan nie jest mokry, jego czas schnięcia znacznie się skraca,

Para wodna to bardzo dobry sposób na dezynfekcję dywanu, dzięki niej pozbywamy się z dywanu bakterii oraz roztoczy.

Odkurzacz_Performance_Power_castoramaOdkurzacz_Performance_Power_castoramaOdkurzacz_Performance_Power_castoramaOdkurzacz_Performance_Power_castorama