Produkty

Dalmierz, miara czy suwmiarka – czym mierzyć odległości?

Dalmierz, miara czy suwmiarka – czym mierzyć odległości?

Wykonanie prawidłowego pomiaru jest bardzo ważne zarówno w przypadku budowy domu, jak i prawidłowego wypoziomowania półeczki na kosmetyki w łazience. Przyjrzyjmy się najważniejszym przyrządom pomiarowym, które pomogą nam w remoncie, na budowie czy podczas prac wykończeniowych. Które z nich okażą się niezbędne?

miaraPoziomy i piony

Do wyznaczania poziomu – jak sama nazwa wskazuje – służą nam poziomice. Różnią się między sobą jedynie długością i ilością libelli – rurkowych pojemników na różnokolorowy płyn, w których idealny poziom wyznacza pęcherzyk powietrza. Najczęściej spotykamy poziomice, w których dzięki libellom wyznaczymy zarówno poziom, jak i pion. Na podobnej zasadzie działa inaczej skonstruowana poziomica wodna – to przezroczysty wąż z wodą w środku, dzięki której widzimy, czy ten sam poziom jest utrzymany w oddalonych od siebie pomieszczeniach bądź miejscach (na przykład czy parapety są prawidłowo usadowione).

Cztery kąty

Spotkać się też możemy z poziomicami wyposażonymi w dodatkową libellę - wyznacznikiem kąta 45°. Jednak kiedy będziemy chcieli zmierzyć, czy na przykład kąty pomiędzy naszymi ścianami a sufitem rzeczywiście mają 90°, pomoże nam w tym kątownica. Przyrząd ten jest niezwykle przydatny nie tylko w czasie budowy czy remontu, ale także jeśli nasze zainteresowania obejmują czynności związane ze stolarstwem lub ciesielstwem.

Jak daleko stąd, jak bliskodalmierz laserowy

Do wyznaczania i mierzenia odległości służą nam wszelkiego rodzaju miary i miarki. Najczęściej spotykanymi są zwijane stalowe taśmy, których zasięg nie wykracza ponad 10 metrów. Aby zmierzyć coś, co wykracza poza ten dystans, używa się miar z taśmy zwijanych ręcznie. Inaczej skonstruowana jest miara składana z równych, okutych cienką blachą listewek z naniesioną na nie podziałką – jej użycie jest znacznie bezpieczniejsze niż miary stalowej, która niedostatecznie zablokowana, błyskawicznie się zwija, działając jak ostrze tnące. Wybierając miarę stalową, zadbajmy więc o dobrze działający mechanizm blokady – najlepiej będzie zaopatrzyć się w miarę z dwiema blokadami działającymi niezależnie od siebie.

Dokładnie i wszystko w jednym

Do precyzyjnego mierzenia niewielkich odległości lub średnicy otworów służy nam suwmiarka. Z racji na swoją bardzo dużą dokładność i mały zasięg działania stalowych płóz jej użycie w pracach remontowo-budowlanych jest ograniczone. Jednak wszystkie jej funkcje oraz wiele dodatkowych możliwości kryje się w urządzeniach elektronicznych służących do mierzenia i wskazywania. Za przykład niech posłuży nam dalmierz laserowy – precyzyjnie wyznaczy odległości, dzięki którym wymierzy powierzchnię i kubaturę pomieszczeń, ale też rzuci na ścianę promień, który może być bardzo pomocny przy układaniu płytek ceramicznych– to ostatnie będzie dużym ułatwieniem dla tych, którzy nie są specjalistami w tej dziedzinie.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Szybkie odświeżenie wyposażenia w pokoju dziecka – jakie triki i materiały zastosować

Szybkie odświeżenie wyposażenia w pokoju dziecka – jakie triki i materiały zastosować
Meble w pokoju dziecięcym możemy odnowić w różny sposób. Najczęściej korzystamy z tradycyjnych farb, ale warto pomyśleć także o naklejkach, okleinie, ...
Czytaj więcej

Praktyczne organizery na ścianę – pomysły na samodzielne wykonanie

Praktyczne organizery na ścianę – pomysły na samodzielne wykonanie
Czym jest organizer? Jak sama nazwa wskazuje, to przedmiot umożliwiający porządkowanie, planowanie określonych zadań, grupujący akcesoria, ułatwiający...
Czytaj więcej

Metamorfoza jadalni

Metamorfoza jadalni
Wnętrze jadalni nie zawsze zachwyca. Wystarczy zauważyć zbyt kontrastowe zestawienia barw, niewspółgrające ze sobą wyposażenie czy nieciekawe i źle do...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Dalmierz, miara czy suwmiarka – czym mierzyć odległości?