icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Dalmierz, miara czy suwmiarka – czym mierzyć odległości?

Wykonanie prawidłowego pomiaru jest bardzo ważne zarówno w przypadku budowy domu, jak i prawidłowego wypoziomowania półeczki na kosmetyki w łazience. Przyjrzyjmy się najważniejszym przyrządom pomiarowym, które pomogą nam w remoncie, na budowie czy podczas prac wykończeniowych. Które z nich okażą się niezbędne?

Poziomy i piony

Do wyznaczania poziomu – jak sama nazwa wskazuje – służą nam poziomice. Różnią się między sobą jedynie długością i ilością libelli – rurkowych pojemników na różnokolorowy płyn, w których idealny poziom wyznacza pęcherzyk powietrza. Najczęściej spotykamy poziomice, w których dzięki libellom wyznaczymy zarówno poziom, jak i pion. Na podobnej zasadzie działa inaczej skonstruowana poziomica wodna – to przezroczysty wąż z wodą w środku, dzięki której widzimy, czy ten sam poziom jest utrzymany w oddalonych od siebie pomieszczeniach bądź miejscach (na przykład czy parapety są prawidłowo usadowione).

Cztery kąty

Spotkać się też możemy z poziomicami wyposażonymi w dodatkową libellę - wyznacznikiem kąta 45°. Jednak kiedy będziemy chcieli zmierzyć, czy na przykład kąty pomiędzy naszymi ścianami a sufitem rzeczywiście mają 90°, pomoże nam w tym kątownica. Przyrząd ten jest niezwykle przydatny nie tylko w czasie budowy czy remontu, ale także jeśli nasze zainteresowania obejmują czynności związane ze stolarstwem lub ciesielstwem.

SMALL_miaraSMALL_miaraSMALL_miaraSMALL_miara

Jak daleko stąd, jak blisko

Do wyznaczania i mierzenia odległości służą nam wszelkiego rodzaju miary i miarki. Najczęściej spotykanymi są zwijane stalowe taśmy, których zasięg nie wykracza ponad 10 metrów. Aby zmierzyć coś, co wykracza poza ten dystans, używa się miar z taśmy zwijanych ręcznie. Inaczej skonstruowana jest miara składana z równych, okutych cienką blachą listewek z naniesioną na nie podziałką – jej użycie jest znacznie bezpieczniejsze niż miary stalowej, która niedostatecznie zablokowana, błyskawicznie się zwija, działając jak ostrze tnące. Wybierając miarę stalową, zadbajmy więc o dobrze działający mechanizm blokady – najlepiej będzie zaopatrzyć się w miarę z dwiema blokadami działającymi niezależnie od siebie.

Dokładnie i wszystko w jednym

Do precyzyjnego mierzenia niewielkich odległości lub średnicy otworów służy nam suwmiarka. Z racji na swoją bardzo dużą dokładność i mały zasięg działania stalowych płóz jej użycie w pracach remontowo-budowlanych jest ograniczone. Jednak wszystkie jej funkcje oraz wiele dodatkowych możliwości kryje się w urządzeniach elektronicznych służących do mierzenia i wskazywania. Za przykład niech posłuży nam dalmierz laserowy – precyzyjnie wyznaczy odległości, dzięki którym wymierzy powierzchnię i kubaturę pomieszczeń, ale też rzuci na ścianę promień, który może być bardzo pomocny przy układaniu płytek ceramicznych– to ostatnie będzie dużym ułatwieniem dla tych, którzy nie są specjalistami w tej dziedzinie.

SMALL_Dalmierz_laserowy_Stanley_castoramaSMALL_Dalmierz_laserowy_Stanley_castoramaSMALL_Dalmierz_laserowy_Stanley_castoramaSMALL_Dalmierz_laserowy_Stanley_castorama