Produkty

Dekoracyjne krzesła w jadalni – pomysły DIY

Dekoracyjne krzesła w jadalni – pomysły DIY

Krzesło to bardzo wdzięczny mebel do renowacji. Można je ładnie odmalować, obić nowym materiałem lub udekorować poduszką. Wariacji aranżacyjnych z krzesłami różnego typu jest naprawdę wiele. Specjalnie dla Was zebraliśmy nasze pomysły DIY.

renwacja krzesełStare krzesła zwykle wymagają niedrogiej i łatwej renowacji. Nie są one meblem tak kłopotliwym do odnowienia, jak szafy dwudrzwiowe czy stoły. Zwykle wystarczy je rozkręcić, przemalować, a stary materiał – już bardzo mocno wysłużony – wymienić na nowy.

Krzesła odnowione w fantazyjne wzory mogą wyglądać w naszej jadalni niezwykle oryginalnie. Warto poświęcić im nieco więcej czasu, aby wraz ze stołem stworzyły spójny zestaw mebli.

Szybkie malowanie

Drewniane krzesła możemy przemalować farbą o dowolnym kolorze. W pomieszczeniu urządzonym w jasnych barwach można zastosować białą farbę akrylową. Jeśli zależy nam na bardziej intensywnym odcieniu, wystarczy wykorzystać bardziej wyrazisty pigment.

Farbę wodną akrylową najłatwiej nakłada się na drewno, stosując technikę pieczętowania, czyli przykładania gąbki miejsce po miejscu. Taka metoda pozwala szybko i skutecznie pokryć całą powierzchnię mebla już po nałożeniu dwóch warstw produktu.

Jeśli zdecydujemy się na odmalowanie starego drewna, pamiętajmy, aby odpowiednio przygotować jego powierzchnię. Konieczne jest jej oczyszczenie, a następnie wytarcie do sucha. Drewno powinno być odtłuszczone, wówczas lepiej przyjmie nową porcję farby.

Uwaga: w celu dokładnego pomalowania wszystkich części krzesła warto rozkręcić jego poszczególne elementy. Jeśli jednak nie mamy na to czasu lub brakuje nam cierpliwości, do malowania użyjmy wąskiego pędzla o okrągłym zakończeniu, który dotrze we wszystkie miejsca.

farba renowacyjna CastoramaNowe siedziska

Nazwa czynności domowe obicie mebli brzmi niczym konieczność wykonania bardzo skomplikowanych operacji. Tymczasem taka praca nie musi się wiązać z oddaniem krzesła do profesjonalnego zakładu stolarskiego. Materiałem spełniającym funkcję nowego obicia może być na przykład stara zasłona o grubej strukturze włókien, którą samodzielnie zamocujemy na oparciu oraz siedzisku.

Aby wykonać nowe oparcie, należy wymontować tę część ze starego krzesła. Z zasłony uszyjmy poszewkę (taką jak na poduszkę) o określonych wymiarach. Nałóżmy ją na oparcie, a dół przeszyjmy ręcznie. Następnie ponownie dokręćmy element do krzesła.

Wykonanie siedziska jest równie łatwe. Wystarczy przyłożyć je do materiału, a następnie wyciąć go na wymiar, uwzględniając zapas około 6 cm z każdej strony. Nadmiar materiału podwijamy do środka i przypinamy go metalowymi zszywkami. Nie jest to może działanie najbardziej profesjonalne, ale na domowe potrzeby w zupełności wystarczy.

Odrobina dekoracji

Jeśli chcemy, by nasze krzesło prezentowało się jeszcze bardziej oryginalnie, warto przed malowaniem przetrzeć jego krawędzie zwykłą świeczką. Taki zabieg sprawi, że przetarte miejsca pozostaną bez farby, a nasze krzesło zostanie wykończona w sposób przypominający meble w stylu shabby chic.

Jeśli nasze krzesła nie posiadają miękkich siedzisk, możemy dokupić do nich poduszki kolorystyką nawiązujące do wystroju pomieszczenia. Z kolei jeśli zależy nam na przykryciu całego mebla, możemy poszukać pokrowców, którymi udekorujemy zarówno oparcie, jak i siedzisko oraz nogi.

Dekorując krzesła, zawsze pamiętajmy o stworzeniu spójnej kompozycji ze stołem. Wówczas centrum wyposażenia jadalni będzie pięknie eksponować walory dekoracyjne tego wnętrza.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak naprawić odpryski emalii na wannie?

Jak naprawić odpryski emalii na wannie?
Wanny emaliowane, dawniej cieszące się ogromną popularnością, są obecnie częściowo zastępowane wannami akrylowymi. Jednak ciągle wielu z nas chętnie s...
Czytaj więcej

Malowanie proszkowe – na czym polega

Malowanie proszkowe – na czym polega
Wiele kupowanych przez nas produktów o różnym przeznaczeniu zostało pomalowanych proszkowo. Na czym polega ta technika malowania i jakie właściwości n...
Czytaj więcej

Różne techniki pozłacania

Różne techniki pozłacania
Ozdabianie przedmiotów, posągów lub wież drobinkami złota miało miejsce już w starożytnej Grecji czy Egipcie. Przedmioty pokrywano lśniącą powłoką z m...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Dekoracyjne krzesła w jadalni – pomysły DIY