Deska podłogowa – top 3 deski do wykończenia wnętrz

Wybór deski podłogowej to ważny etap podczas urządzania lub renowacji mieszkania. Na co powinieneś zwrócić uwagę, gdy decydujesz się na konkretny rodzaj drewna? Jakie cechy powinna mieć idealna podłoga? Poznaj najlepsze rozwiązania!

Deska podłogowa – na co zwrócić uwagę?

deskadeskadeskadeska

Na rynku dostępne są różne rodzaje desek podłogowych, które różnią się od siebie funkcjonalnością, twardością, jakością wykonania i właściwościami. Deska podłogowa powinna być dostosowana do rodzaju pomieszczenia, w którym będzie wykorzystywana i stopnia eksploatacji danej powierzchni. Powinna też dobrze komponować się z pozostałymi elementami wyposażenia.

Pamiętaj, aby sprawdzić stan i jakość drewna. Deski powinny leżakować i być odpowiednio wysuszone. Zapoznaj się z właściwościami różnych rodzajów drewna. Deska dębowa jest wytrzymała na uszkodzenia i sprawdzi się np. na schodach lub w korytarzu, natomiast deska bambusowa dobrze znosi wilgoć i jest idealna do łazienki. To ważne parametry, o których nie możesz zapomnieć.

W bardzo nasłonecznionych pomieszczeniach postaw na drewno, które nie zmienia koloru pod wpływem słońca i nie odkształca się od nadmiaru ciepła. Jeśli zastanawiasz się nad ogrzewaniem podłogowym, lepszym wyborem będzie deska trójwarstwowa, gdyż efektywnie dostosowuje się do nagłych zmian temperatury.

Ważne są też kwestie estetyczne. Pomyśl jakie drewno preferujesz – jednolite kolorystycznie, a może bogate w sęki i przebarwienia? Ciemne czy jasne, klasyczne czy barwione? Zwróć też uwagę na jakość przygotowania desek – łatwiej jest zrobić idealną podłogę, gdy korzystamy z prostych, właściwie obrobionych elementów o podobnej grubości i wielkości. Sprawdź gęstość drzewa na deski – deska jesionowa lub bukowa jest mniej podatna na uszkodzenia, niż miękkie drewno sosnowe.

Deska bambusowa podłogowa

bamboobamboobamboobamboo

Deska podłogowa z bambusa to najlepsze rozwiązanie do wilgotnych i narażonych na zalanie wodą pomieszczeń. Bambus króluje w łazienkach, toaletach, sprawdza się też na balkonach i przydomowych tarasach. Dobrze znosi różnice temperatur, dlatego można go znaleźć w saunach, gabinetach kosmetycznych, spa i basenach. Jest też używany do produkcji mebli ogrodowych.

Deska bambusowa produkowana jest ze zdrewniałych łodyg bambusa. Ma wysokie właściwości mechaniczne, jednak nie jest drewnem litym, dlatego wymaga łączenia przy pomocy odpowiednich substancji chemicznych. Pamiętaj o tym i wybieraj deski z certyfikatem, które nie zawierają szkodliwego formaldehydu.

Bambus przewyższa twardością większość polskich gatunków drzew oraz innych gatunków egzotycznych. Wysokość tego parametru zależy od sposobu wykonania deski – bambus skręcany ma twardość 109 MPa, podczas gdy dąb sklejany wertykalnie około 38 MPa. Dlatego też może być śmiało wykorzystywany w centrach handlowych, halach i magazynach.

Kolejną zaletą, jaką cechuje się deska bambusowa, jest jej niska higroskopijność. To, czy pokryjesz ją lakierem lub olejem, zależy tylko od Twoich upodobań estetycznych. Nieimpregnowana deska podłogowa przetrwa bez uszkodzeń nawet w łazience. Deska bambusowa podłogowa nie wymaga specjalnej pielęgnacji – wystarczy ją odkurzać i w razie potrzeby przemywać wilgotną ściereczką.

Naturalny kolor bambusa jest o wiele jaśniejszy niż innych gatunków egzotycznych drzew, np. merbau. Mimo iż w sklepach najczęściej występuje jasna żółta, bambusowa  podłogowa deska może być barwiona na wiele kolorów.

Deska bambusowa podłogowa jest prosta i wygodna w ułożeniu. Gdy wybierasz metodę pływającą, potrzebujesz jedynie kilku narzędzi – młotek, centymetr i piłę do drewna. Deski układaj tak samo jak laminowane panele – zaczepiaj delikatnie jedną o drugą, do momentu usłyszenia charakterystycznego kliknięcia. Możesz też ułożyć deski na kleju – wtedy zastanów się nad pomocą wykwalifikowanej ekipy specjalistów.

Deska jesionowa podłogowa

Deska jesionowa to bardzo trwałe i solidne drewno na podłogi. Charakteryzuje się dużą ilością naturalnych sęków i zróżnicowaną kolorystyką – od bardzo jasnej, beżowej, do ciemniejszej, czasami przechodzącej w lekko bordowy lub rudy. W Polsce jesion występuje w ponad 60 odmianach, dlatego można wybierać spośród wielu gatunków i barw.

jesionjesionjesionjesion

Deska jesionowa podłogowa nie jest drewnem prostym w obróbce, ale za to twardym i dobrze znoszącym wilgoć. Charakteryzuje się za to dużą sprężystością. Nie odkształca się, nie wyciera, używa się jej przez to do produkcji schodów i zewnętrznych tarasów. Ciekawym i oryginalnym rozwiązaniem jest deska podłogowa opalana, która dzięki obróbce cieplnej nabiera mocnego, ciemnoczerwonego odcienia. Takie wykończenie dobrze komponuje się z kolonialnymi meblami i nadaje przytulności rustykalnej sypialni.

Twardość jesionu jest porównywalna do tej, jaką charakteryzuje się deska dębowa, czyli ok. 37–39 MPa. Jeśli obrabia się go metodą parzenia, łatwo go wygiąć i wypolerować. Im ciemniejszy kolor, tym twardość desek jest wyższa.

Jakość jesionu jest bardzo podobna do dębu, a przy tym jego cena pozostaje niższa o kilkanaście złotych za metr. Możesz ograniczyć koszty związane z remontem mieszkania, a przy tym w każdym z pomieszczeń użyć tego samego drewna, ale w różnych odcieniach. Daje to szeroką możliwość modyfikowania i zmieniania przestrzeni.

Deska jesionowa podłogowa wymaga standardowej impregnacji – możesz ją olejować lub polakierować, dzięki czemu będzie jeszcze skuteczniej znosić trudniejsze warunki eksploatacji.

Deska dębowa podłogowa

Dąb uważany jest za jedno z najszlachetniejszych i najtrwalszych rodzajów drewna do wykończenia domu. Wykorzystywany do budowy elementów nośnych budynków, do podłóg, mebli, stołów i frontów. Jego odpowiednia eksploatacja pozwala cieszyć się drewnianymi meblami i powierzchniami przez długie lata.

inspiracjeinspiracjeinspiracjeinspiracje

Dąb ma porównywalną twardość jak jesion. Posiada sęki różnej wielkości, dlatego najczęściej sprzedaje się go w trzech klasach, dzieląc deski w zależności od ilości słojów i sęków. Jest prostszy w obróbce niż  jesion, można go wybarwiać na wiele kolorów, od białego po brąz i mahoń.

Powszechnie spotyka się deski w naturalnym kolorze drewna, ale bardzo popularne jest też barwienie dębu na ciemniejsze odcienie, które dodają mu szlachetności i głębi. Ciemne podłogi drewniane elegancko wyglądają w sypialniach, korytarzach, jasnych łazienkach i gabinetach. Oryginalnym pomysłem w aranżacjach jest dąb czerwony, który wyróżnia się ciekawymi barwami czerwieni i różu.   

Drewno dębowe z czasem ciemnieje, ale nie jest to wina źle zaimpregnowanych desek, a typowa cecha dla tego rodzaju surowca. Dąb nie musi być gładki. Można go wyszczotkować. Metoda ta polega na szczotkowaniu wzdłuż słojów wierzchniej warstwy drewna. Usuwa się w ten sposób miększe struktury dębu, a wydobywa twardsze. Następnie możesz je olejować lub woskować, co pozwoli na podkreślenie ciekawych odcieni i różnic w kolorze desek.

Dąb jest trwały, nie wypacza się i nie odkształca. Mimo że jak każde drzewno do pewnego stopnia pracuje, zmiany są niewielkie, przez co po latach nie wymaga gruntownych poprawek i odświeżania. Dębowe schody rzadziej skrzypią, ich stopnie nie wycierają się. W przypadku zewnętrznych mebli częściej używa się drewna egzotycznego, ale dąb na meble ogrodowe też jest dobrym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak, by go dokładnie zabezpieczyć przed wilgocią i regularnie konserwować.

Gdy wybierasz idealną deskę podłogową, kieruj się jej funkcjonalnością, swoją wygodą i trwałością. Jeśli przeraża Cię kurz, pył i konieczność długiego czekania na wymarzony efekt, które wiążą się z lakierowaniem podłogi, kup gotową, zaimpregnowaną deskę. Taką ofertę mają zazwyczaj producenci desek trójwarstwowych. Jest ona zbudowana z trzech warstw drewna. Środkowa i dolna warstwa odznaczają się niższą trwałością, wierzchnia, o grubości do 4 mm, zbudowana jest z wytrzymałego i mocnego drewna. Może to być zarówno dąb, jak i jesion czy bambus.

Dobrze dobrana podłoga drewniana jest prawdziwą ozdobą każdego domu. Świetnie wygląda z drewnianymi meblami, metalowym lub stalowym sprzętem AGD, daje ogromną gamę bogatych aranżacji. Zainwestuj w drewno – to sprawdzona inwestycja na lata!

Data publikacji: 08.02.2019