Deska warstwowa – jak ją kłaść? Praktyczny instruktaż.

Urządzasz mieszkanie i nie wiesz, jaką podłogę wybrać? Lubisz drewno, ale obawiasz się lakierowania? Idealna będzie deska warstwowa. Jak ją położyć i jakich narzędzi użyć? Dobrze przygotuj się do pracy, a montaż deski podłogowej będzie przyjemnym wyzwaniem!

Deska warstwowa – co musisz o niej wiedzieć, przed przystąpieniem do pracy?

deska-warstwowadeska-warstwowadeska-warstwowadeska-warstwowa

 

Deska podłogowa warstwowa to niedrogie i ciekawe rozwiązanie dla osób, które nie chcą inwestować w panele. W odróżnieniu od litych desek są gotowe do użytku zaraz po ułożeniu. Są to deski klejone warstwowo, najczęściej mają trzy warstwy ułożone prostopadle. Środkowa i dolna warstwa są wykonane z gorszej jakości drzewa iglastego i mają grubość ok. 2-3 mm. Wierzchnia warstwa, nieco grubsza (do 4 mm), zrobiona jest z drewna szlachetnego, np. dębu lub buku. Można tez spotkać deski z drewna sosnowego lub świerkowego, jednak są one bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Deska warstwowa, dzięki swojej budowie, dobrze pracuje po położeniu i nie odkształca się jak lite drewno. Dzięki strukturze drewna jest bardziej przyczepna, niż laminowane panele. Możesz zdecydować się na deskę wykończoną lakierem lub olejem – to dobre rozwiązanie dla alergików i osób ceniących sobie kontakt z naturą.

Co będzie Ci potrzebne?

Montaż deski podłogowej zacznij od skompletowania niezbędnych narzędzi i produktów. Z pewnością potrzebny Ci będzie młotekpiła do przycinania desekcentymetr lub miarka oraz podkład pod deski. Polecanym rozwiązaniem jest korek, który dodatkowo izoluje i wygłusza hałasy lub płyty drewnopochodne. Pomocny będzie także dobijak.

Jeżeli wybrałeś do układania tzw. metodę pływającą, deski połączysz przy pomocy piór i wpustów. Jeśli chcesz na stałe połączyć poszczególne elementy, potrzebny Ci będzie klej do desek podłogowych.

Deski na podłogę kup przynajmniej kilka dni wcześniej i przywieź do domu. Każdy drewniany produkt powinien poleżakować przed montażem w temperaturze pokojowej i nabrać odpowiedniej wilgotności.

Przygotowanie podłoża

Deski klejone warstwowo montuj na dobrze oczyszczonym i starannie przygotowanym podłożu. Posadzka musi być sucha, odpylona i mieć jak najmniej nierówności. Jeśli twoja podłoga nie jest idealnie prosta, możesz użyć grubszego korka jako podkładu podłogowego. Zniweluje on drobne wybrzuszenia i wyrówna całość powierzchni. 

Pamiętaj także o zagruntowaniu ścian przylegających do podłogi oraz ich wcześniejszym pomalowaniu. Nie będziesz w stanie zrobić tego dokładnie po położeniu podłogi drewnianej. Jeśli w pomieszczeniu panuje duża wilgotność, spróbuj je osuszyć lub układaj deski etapami, dając podłożu czas na wyschnięcie i adaptację.

Jak kłaść deski podłogowe warstwowe? Krok po kroku

Deska podłogowa warstwowa jest stosunkowo prosta w montażu. Na początku zaplanuj układ desek. W dużych pomieszczeniach ułożenie desek dopasowuje się najczęściej do kąta padania promieni słonecznych. W małych, by je optycznie powiększyć, deski są układane wzdłuż dłuższej ściany.

Na oczyszczone podłoże połóż korek lub płytę drewnopochodną. Korek dostępny jest zazwyczaj w formie rozwijanej maty. Pozostaw ok. 1 cm przestrzeni od każdej ze ścian. Z desek, które są przy samej ścianie, usuń pióra. Dzięki temu uzyskasz odpowiednią dylatację. Następnie kładź jedną deskę po drugiej, łącząc je wzdłuż krótkich końców. Postępuj tak, aż dojdziesz do przeciwległej ściany. Deski dociskaj stanowczo, ale delikatnie, by nie uszkodzić łączeń.

Deski wzdłuż długiej krawędzi łącz pod kątem ok. 30 stopni i lekko dobijaj młotkiem. Szczeliny dylatacyjne wzdłuż każdej ze ścian zamaskuj listwą przypodłogową w odpowiednim kolorze.

montaz-deski-podlogowejmontaz-deski-podlogowejmontaz-deski-podlogowejmontaz-deski-podlogowej

Jeśli planujesz zamontować w swoim domu ogrzewanie podłogowe, wykorzystaj sprawdzony klej do desek podłogowych. Taki wybór da Ci większą pewność i niezawodność użytkowania wymarzonej podłogi. Deska podłogowa warstwowa, montowana na kleju, wymaga wprawy i doświadczenia podczas montażu. Jeśli nie jesteś pewien jak kłaść deski podłogowe tą metodą, skorzystaj z pomocy doświadczonej ekipy specjalistów.

Ostatni etap – wykończenie

Jeśli wybrałeś metodę pływającą, po ułożeniu desek pozostaje Ci cieszyć się piękną i elegancką podłogą. Możesz ją dodatkowo zabezpieczyć środkiem do pielęgnacji podłóg na bazie naturalnych olejów.

Jeżeli deski były klejone, a pod podłogą znajduje się ogrzewanie, pamiętaj o wygrzewaniu podłogówki. Przez dwa tygodnie zwiększaj temperaturę do ok. 50 stopni Celsjusza. Następnie schłodź podłoże o połowę, aż do zupełnego wystudzenia. Dzięki temu drewno dostosuje się do zmiennych temperatur, na które będzie narażone. A teraz – ciesz się z wnętrza swojego ukochanego domu!

Data publikacji: 08.02.2019