Deski podłogowe – jaki rodzaj drewna wybrać?

Podłogi drewniane stanowią rozwiązanie, które posłuży nam przez dziesiątki lat. Aby jednak tak się stało, konieczny jest wybór odpowiedniego rodzaju desek. Te różnią się od siebie pod wieloma względami, a co więcej – nadają się do różnych pomieszczeń. Na które z nich się zdecydować, by zyskać trwałe i piękne wykończenie posadzki?

Dlaczego deski?

Drewno to materiał chętnie stosowany do wykańczania podłóg. Możemy wybierać spośród kilku jego form – jedną z nich są deski. Dlaczego to właśnie im warto poświęcić nieco więcej uwagi?

Deski podłogowe są naturalnym materiałem dostępnym w różnych rozmiarach oraz wyróżniającym się różnymi parametrami. Możemy więc dopasować je odpowiednio do naszych potrzeb. Są ciepłe w dotyku, trwałe, eleganckie – a z wiekiem coraz ładniejsze – oraz nadają się do wielokrotnego odnawiania. Sprawia to, że raz położone i odpowiednio pielęgnowane będą służyć nie tylko nam, ale również kolejnym pokoleniom.

inspiracjeinspiracjeinspiracjeinspiracje

Rodzaje desek podłogowych

Deski podłogowe możemy podzielić, uwzględniając kilka odmiennych kryteriów.

Ze względu na budowę:

Deski podłogowe dostępne są w 2 wersjach: jednowarstwowej lub klejonej, utworzonej z kilku cieńszych warstw. Choć ich montaż jest trudniejszy i bardziej czasochłonny niż nowoczesnych paneli podłogowych, w wielu przypadkach przynosi trwalsze efekty. Deski wymagają przybicia gwoździami do legarów (szczególnie te grubsze, powyżej 20 mm) bądź też przyklejenie do podłoża, chociaż od tych zasad znajdziemy wyjątki. O montażu desek przeczytasz też tutaj.

Czy wiesz, że...

Nowoczesne deski warstwowe mogą być przystosowane do samodzielnego montażu metodą pływającą – jest to możliwe dzięki zastosowaniu w poszczególnych elementach systemu prostych w obsłudze zatrzasków. Dodatkowo, ze względu na swoją budowę, deski takie mogą być stosowane wraz z ogrzewaniem podłogowym.

Deski z litego drewna powstają w całości z jednego fragmentu drewna, co wpływa na to, że możemy wielokrotnie poddać je cyklinowaniu. Podczas ich zakupu należy jednak upewnić się co do tego, że zostały właściwie wysezonowane. W przypadku desek klejonych, najczęściej trójwarstwowych, zwykle tylko zewnętrzna warstwa wykonana jest z dekoracyjnego drewna. Może się również okazać, że jedna z warstw nie powstała drewna, a z materiału drewnopodobnego – kupując tego typu produkty należy więc dokładnie zapoznać się z ich specyfikacją.

Ze względu na rodzaj drewna:

Wyróżniamy tutaj drewno iglaste oraz liściaste. Do gatunków iglastych stosowanych na podłogi należą przede wszystkim sosna oraz modrzew. Wśród gatunków liściastych dominują dęby, jesiony, buki czy brzozy, a także szereg gatunków egotycznych, np. badi, wenge, iroko, jatoba, merbau czy palisander.

Ze względu na gatunek drewna:

Deski podłogowe wykonywane są różnych gatunków drzew – zarówno rodzimych, jak i egzotycznych. Popularnie są więc sosna, świerk, dąb, jesion, grab, modrzew, a także wenge, merbau, iroko, bambus czy tek. Poszczególne gatunki drewna różnią się nie tylko wyglądem, ale również właściwościami, które decydują o możliwości zastosowania ich w różnych miejscach.

bamboobamboobamboobamboo

Ze względy na wykończenie drewna: 

Tutaj wskazać możemy deski surowe, które wymagają odpowiedniego zabezpieczenia po ich zamontowaniu, a także deski fabrycznie wykończone – np. olejowane lub lakierowane. Decydując się na tę drugą grupę, możemy korzystać z podłogi niemal od razu po jej położeniu. Deski fabryczne lakierowane pokrywane są aż 7 warstwami utwardzanego lakieru, natomiast deski olejowane zabezpiecza się 3 powłokami oleju albo olejowosku. Co więcej, niektóre z desek podłogowych mogą być obrobione. Mowa tu nie tylko o barwieniu, ale również profilowaniu krawędzi – dzięki takiemu zabiegowi po montażu desek pomiędzy nimi nie ma żadnych nierówności.

Ze względu na rozmiar:

Warto zwrócić uwagę także na fakt, że deski podłogowe dostępne są w różnych rozmiarach. Ich długość waha się w granicach od 3 do nawet 10 metrów, szerokość może osiągać ok. 18 cm. Deski są również grubsze od innego typu materiałów wykończeniowych (paneli czy parkietu) – mogą mieć nawet 3 cm grubości.

Wybór desek podłogowych – od czego zależy

Aby deski podłogowe mogły służyć nam przez dziesiątki lat, należy umiejętnie je wybrać. W tym celu kierujemy się parametrami poszczególnych materiałów, ale również charakterem pomieszczeń, które chcemy nimi wykończyć. Umiejętne dopasowanie do siebie tych dwóch czynników umożliwi nam stworzenie trwalej, odpornej na uszkodzenia, odkształcanie i ścieranie podłogi.

Twardość drewna

Twardość drewna jest jednym z najważniejszych jego parametrów, na który w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę. Jak już wspomnieliśmy powyżej, gatunki drewna możemy podzielić na rodzime i egzotyczne. Te drugie charakteryzują się w większości wyższą twardością niż drewno pochodzące z naszego kraju. Twardość określana jest najczęściej za pomocą współczynnika Brinella –określa on średnią twardość poszczególnych gatunków drewna. Wyrażany jest liczbowo – im jego wartość jest wyższa, tym twardsze jest drewno.

Czy wiesz, że...

Do najtwardszych gatunków drewna należą jatoba (7 w skali Brinnela), kempas (5,5), klon kanadyjski (4,8) i palisander (4,5). Wśród gatunków twardych znajdziemy m.in. doussie (4,4), jesion (4), dąb (3,7), tek (3,5). Średnio twarde są np. kapur (3,4), mahoń (3,2) i czereśnia (3,2), a miękkie – brzoza (2,6), olcha (2,1) oraz sosna (1,6).

Miejsce zastosowania

Twardość drewna powinna być brana pod uwagę w momencie, gdy odpowiemy sobie na pytanie, w jakim pomieszczeniu będziemy układać podłogę: jakie panują w nim warunki (np. temperatura, wilgotność), jaki panuje w nim ruch – niewielki czy natężony – a także czy przewidujemy w nim montaż ogrzewania podłogowego. Oto jakie cechy powinny mieć deski drewnienie wybierane do poszczególnych pomieszczeń naszego domu:

Sypialnia, pokój młodzieżowy, gabinet – pomieszczenia tego typu należą do wnętrz o niewielkim natężeniu ruchu, nie występują tu również wahania temperatur i podwyższona wilgotność powietrza. Najczęściej poruszamy się tu boso lub w kapciach, więc powierzchnia podłogi nie jest narażona na uszkodzenia. Z tego powodu możemy wykorzystać tu każdy gatunek drewna, również te najbardziej miękkie – brzozę lub sosnę.

inspiracjeinspiracjeinspiracjeinspiracje

Salon, pokój dziecięcy, korytarze, przedpokój, hol – tego typu pomieszczenia narażone są na intensywne użytkowanie. Podłoga jest więc w większym stopniu narażona na ścieranie, zarysowanie czy zaplamienie. W takich pomieszczeniach sprawdzą się więc twardsze gatunki drewna – mogą to być np. dąb lub jesion. W warunkach takich sprawdzi się też drewno egzotyczne, które wyróżnia się nie tylko trwałością, ale także odpornością na wilgoć.

Porada eksperta:

Jeżeli chcemy w salonie bądź sypialni zamontować ogrzewanie podłogowe, upewnijmy się, czy wybrane przez nas deski będą odpowiednie do wykończenia ogrzewanej podłogi. Drewno jest bowiem materiałem, który niezbyt dobrze przewodzi ciepło – z tego powodu deski układane na ogrzewaniu podłogowym nie mogą być zbyt grube, nie mogą przekraczać 17 mm.

Łazienka – jest pomieszczeniem szczególnym, co wynika z panujących w niej warunków. Podwyższona temperatura oraz wilgotność powietrza nie sprzyjają drewnu, dlatego jeśli chcemy użyć go w tym wnętrzu, powinniśmy zdecydować się na jeden z gatunków egzotycznych. Drewno takie jak tek, iroko, padouk czy merbau cechuje się małym skurczem (a co za tym idzie – większą stabilnością), co oznacza, że będzie ulegało jedynie niewielkim odkształceniom (skurczaniu się i rozkurczaniu) podczas codziennego użytku. Deski wykonane z tego typu drzew cechują się również dużą zawartością naturalnych olejów, które zapewniają im ochronę przed działaniem wody. W łazienkach stosowane jest także drewno rodzime takie jak dąb czy modrzew, jednak gatunki egzotyczne są od nich twardsze. 

Czy wiesz, że…

Drewniane podłogi w łazienkach wymagają przyklejenia do podłoża. Pamiętajmy, by zastosować tutaj elastyczny klej odpowiedni do użycia wraz z wybranym przez nas gatunkiem drewna.

Estetyczna strona deski podłogowej

inspiracjeinspiracjeinspiracjeinspiracje

Tym, na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru desek podłogowych, jest także ich wygląd. Kierujmy się w tym wypadku własnym gustem, jednak pamiętajmy, by uwzględnić także kilka praktycznych wskazówek:

  • jasne deski optycznie powiększą przestrzeń,
  • ciemne drewno sprawdza się we wnętrzach nowoczesnych w połączeniu z wyrazistymi dodatkami, może jednak przytłoczyć pomieszczenie, szczególnie w połączeniu z ciemną barwą ścian,
  • na jasnych deskach podłogowych mniej widoczna będzie jasna sierść psa czy kota, a także kurz,
  • na ciemnych deskach mniej widoczna będzie ciemna sierść zwierząt, jednak bardziej będą rzucały się w oczy zanieczyszczenia i kurz.

Data publikacji: 23.02.2016