Dlaczego powinniśmy pamiętać o zaślepkach na nóżkach od mebli?

Akcesoria do mebli mogą znacząco wpłynąć na stan naszego wyposażenia! Świetnym tego przykładem będą zaślepki do nóżek meblowych. Są dostępne w różnych kolorach i kształtach oraz wykonane z różnego rodzaju materiałów, lecz mało kto wybiera je świadomie i zdaje sobie sprawę, jak ważną pełnią funkcję. Dlaczego więc powinniśmy o nich pamiętać?

Czym są zaślepki do nóżek meblowych?
zaślepki do nóżek meblowych

W przeciwieństwie do zaślepek meblowych, te przeznaczone do nóżek pełnią funkcję nie tylko estetyczną. Są to produkty wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego, które nakłada się na nóżki meblowe w krzesłach, stołach i szafkach po to, aby nie rysowały podłogi i nie ulegały odkształceniom podczas przesuwania. Stosując je, przede wszystkim dbamy o to, aby zarówno same meble, jak i podłoga, na której stoją, pozostały w doskonałym stanie przez jak najdłuższy czas. 

Dlaczego akcesoria do mebli są tak ważne?
podkładki pod nogi

Zaślepki do nóżek meblowych są podstawą szczególnie wtedy, kiedy podłogi w naszym domu są niczym nieprzykryte. Sprawdźmy, przed czym chroni nas to rozwiązanie:

  • wgniecenia na powierzchni dywanu – jeśli postawimy na dywanie stół, po niedługim czasie zaobserwujemy trwałe ślady w miejscach, na których opiera się ciężar mebla;

  • wgniecenia na panelach podłogowych lub drewnianych deskach – tu sytuacja wygląda bardzo podobnie. Odpowiednie akcesoria do mebli sprawiają, że krawędzie stają się łagodniejsze, co spowalnia proces odkształcania podłoża;

  • zarysowania podłogi – to kolejny problem, który często występuje w przypadku braku specjalnych osłonek. Przesuwanie krzeseł i taboretów nierzadko kończy się uszkodzeniami, których nie da się naprawić, a nasza podłoga staje się nieestetyczna. 

Porada eksperta

Dlaczego zaślepki do nóżek meblowych działają tak dobrze? Ich sekretem jest przede wszystkim materiał, z którego są wykonane. Jego elastyczność i miękkość skutecznie niweluje problemy!

Czy zaślepki do nóżek meblowych chronią tylko podłogę?

Nie, nie tylko! Zaślepki do nóżek meblowych mają także duży wpływ na trwałość zabezpieczonego za ich pomocą mebla. Nóżki meblowe, które mają surowe krawędzie, mogą szybko ulec rozwarstwieniu poprzez częste przesuwanie ich po powierzchni podłogi. Gdy są zakończone odpowiednio dobraną do ich rozmiaru zaślepką, mogą zachować idealny wygląd przez dłuższy czas.

Zaślepki do nóżek meblowych – jakie mamy rodzaje?
zaślepki i podkładki pod meble

W zależności od tego, jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć, nóżki meblowe i podłoga mogą być chronione na kilka sposobów:

  • stopki i wkładki z gwintem wkręcanym w nóżkę – są niemal niewidoczne i nie wymagają poprawienia ich ustawienia;

  • okrągłe lub kwadratowe zaślepki – osłonki zabezpieczają spód nóżki oraz okalają jej krawędzie. Decydując się na takie zabezpieczenie, należy zwrócić szczególną uwagę na rozmiar podany w milimetrach;

  • filcowe naklejki – rozwiązanie raczej tymczasowe, ze względu na prawdopodobieństwo odklejenia się zaślepki i jej przesuwania.

Czym są ślizgacze do mebli?

Ślizgacze są bardzo funkcjonalne! To akcesoria meblowe, które nie tylko pozwalają zabezpieczyć nasz mebel przed ewentualnymi uszkodzeniami, ale też służą jako doskonałe osłonki na metalowe nóżki krzeseł, stołów czy łóżek. Mogą występować w formie wkładki do rurek okrągłych lub kwadratowych, co pozwala na bardzo szybki i sprawny montaż.

Pamiętajmy, że ślizgacze wykonuje się z różnych materiałów, ale każdy rodzaj posiada gładką powierzchnię. Świetnie sprawdzą się zarówno na drewnie, jak i panelach czy wykładzinie.

Porada eksperta

Jeśli posiadamy biurko wsparte na pełnych płytach meblowych, zdecydowanie warto zabezpieczyć ich spód. Tutaj przydadzą się podwójne ślizgacze, czyli podłużne zaślepki, które ułatwią przesuwanie mebla i odciążą jego elementy nośne.

Kiedy zaślepki do nóżek meblowych nie działają?

Są sytuacje, w których nie zaleca się używania tego typu rozwiązania. W przypadku foteli na kółkach i innych mebli, które nie posiadają typowych nóżek, zapobiegnięcie zarysowaniom podłogi może być ogromnym wyzwaniem. Niezastąpione okaże się wtedy zastosowanie specjalnych mat. Zobaczmy, czego możemy się spodziewać:

  • ochrona podłogi przed nadmiernym zużyciem,

  • ograniczenie działania chłodu i wilgoci,

  • zabezpieczenie przed zarysowaniami,

  • większe bezpieczeństwo.

A jeśli martwimy się o aspekty wizualne, warto wiedzieć, że w sprzedaży dostępne są przezroczyste podkładki, które pozwalają cieszyć oko pięknym wyglądem posadzki, a to wszystko bez konieczności jej zasłaniania!