Produkty

Dlaczego powinniśmy pamiętać o zaślepkach na nóżkach od mebli?

Dlaczego powinniśmy pamiętać o zaślepkach na nóżkach od mebli?

Wybór zaślepek meblowych jest bardzo obszerny. Dostępne są w różnych kolorach i kształtach oraz wykonane z rożnego rodzaju materiałów. Tymczasem mało kto wybiera je świadomie i zdaje sobie sprawę, jak ważną funkcję pełnią w wyposażaniu wnętrz. Dlaczego więc powinniśmy pamiętać o zaślepkach?

zaślepki do nóżek meblowychCzym są zaślepki do nóżek?

W przeciwieństwie do zaślepek meblowych te przeznaczone do nóżek pełnią funkcję nie tylko estetyczną. Stosując je, przede wszystkim dbamy o to, by zarówno same meble jak i podłoga, na której stoją, pozostały w doskonałym stanie przez jak najdłuższy czas. Są to produkty wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Nakłada się je na zakończenia nóżek krzeseł, stolików i szafek po to, aby te nie rysowały podłogi i nie ulegały odkształceniom podczas przesuwania.

Dlaczego zaślepki są ważne?

Wykorzystanie zaślepek na nóżkach od mebli ma ogromne znaczenie szczególnie wtedy, kiedy podłogi w naszym domu pozostają niczym nie przykryte. Jeśli stawiamy stół na powierzchni dywanu, po niedługim czasie w miejscach, na których opiera się ciężar mebla, zaobserwujemy trwałe wgniecenia. To samo może wydarzyć się na panelach podłogowych lub podkładki pod nogidrewnianych deskach. Zaślepki sprawiają, że krawędzie nóżek stają się łagodniejsze, co spowalnia proces odkształcania podłoża.

Innym problemem, który bardzo często występuje w przypadku braku tego typu osłonek, są zarysowania podłogi. Przesuwanie krzeseł i taboretów nierzadko kończy się uszkodzeniami, których nie da się naprawić i które sprawiają, że podłoga wygląda nieestetycznie. Materiał, z jakiego wykonane są zaślepki jest miękki i elastyczny, co skutecznie niweluje ten problem.

Czy zaślepki do nóżek chronią wyłącznie powierzchnię podłogi?

Nie. Zaślepki mają także duży wpływ na trwałość zabezpieczonego za ich pomocą mebla. Surowe krawędzie nóżek od krzesła szybko mogą ulec rozwarstwieniu poprzez częste przesuwanie ich po powierzchni podłogi. Zakończone odpowiednio dobraną do ich rozmiaru zaślepką zachowają idealny wygląd przez dłuższy czas.

zaślepki i podkładki pod mebleRodzaje zaślepek do nóżek

W zależności od tego, jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć, do wyboru mamy kilka rodzajów zaślepek zabezpieczających nóżki meblowe:

- stopki i wkładki z gwintem wkręcanym w nóżkę – są niemal niewidoczne i nie wymagają poprawiania ich ustawienia,

- okrągłe lub kwadratowe zaślepki – osłonki – zabezpieczają spód nóżki oraz okalają jej krawędzie. Decydując się na takie zabezpieczanie, należy zwrócić szczególną uwagę na rozmiar podany w milimetrach,

- filcowe naklejki – rozwiązanie raczej tymczasowe, ze względu na prawdopodobieństwo odklejenia się zaślepki i jej przesuwania.

Porada eksperta

Jeśli posiadamy biurko wsparte na pełnych płytach meblowych, ich spód warto zabezpieczyć za pomocą tak zwanych ślizgaczy podwójnych. Są to podłużne zaślepki, które ułatwią przesuwanie mebla i odciążą jego elementy nośne.

Kiedy nie można zastosować zaślepek

W przypadku foteli na kółkach i innych mebli nie posiadających typowych nóżek, zapobieganie zarysowaniom podłogi może być zadaniem trudnym. Niezastąpione okaże się wtedy zastosowanie specjalnych mat, które ochronią delikatną powierzchnię. W sprzedaży dostępne są przezroczyste podkładki, które pozwalają cieszyć oko pięknym wyglądem posadzki bez zasłaniania jej.

Data publikacji: 01.02.2018
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Sposoby na przesuwanie mebli – ślizgacze i podkładki

Sposoby na przesuwanie mebli – ślizgacze i podkładki
Podczas wykańczania mieszkania równie ważne jak wybór mebli, jest ich odpowiednie zabezpieczenie i uzupełnienie o akcesoria zwiększające...
Czytaj więcej

Szafki stojące i wiszące – jak je odpowiednio wypoziomować?

Szafki stojące i wiszące – jak je odpowiednio wypoziomować?
Krzywo osadzone meble to częsty błąd wynikający ze złego montażu. Na szczęście wypoziomowanie szafek nie jest trudne, należy jedynie pamiętać o kilku ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Dlaczego powinniśmy pamiętać o zaślepkach na nóżkach od mebli?