Dlaczego warto wybrać odkurzacz workowy?

Odkurzacz workowy to najpopularniejszy model wśród urządzeń służących zachowaniu czystości w pomieszczeniach! Mimo że coraz częściej wybiera się również rodzaje bezworkowe, jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na tradycyjny odkurzacz! Sprawdźmy, która opcja będzie dla nas lepsza.

Dla kogo najlepszy będzie odkurzacz z workiem?

Odkurzacz workowy stanowi doskonały wybór dla tych, którym zależy na nienagannej czystości. Dlaczego? Tu warto zrozumieć jego technikę działania! Gdy wciąga kurz i zanieczyszczenia, gromadzi je w worku umieszczonym w komorze. Kiedy ten się zapełni, należy go wyrzucić, a na jego miejsce włożyć nowy. Czynność ta przebiega zazwyczaj łatwo i sprawnie, gdyż worki do odkurzaczy zwykle posiadają zawleczki, które zatykają wylot w momencie odłączenia ich od komory. Dzięki temu nie ma możliwości, by zebrany kurz rozsypał się na podłogę w drodze do kosza na śmieci.

Takie rozwiązanie wymaga jednak przypilnowania, aby w naszym domu zawsze czekały zapasowe worki do odkurzaczy. Bez nich bowiem nasz odkurzacz będzie bezużyteczny. Pamiętajmy też, że napełniony worek, który pozostawimy wewnątrz urządzenia, znacząco obniży siłę ssania urządzenia i nie zapewni efektywnego sprzątania.

Odkurzacz workowy – zalety i wady
odkurzacz workowy

Pora przejść do plusów i minusów, z jakich słynie odkurzacz z workiem! Pamiętajmy jednak, że bardzo dużą rolę odgrywają tu indywidualne preferencje, zatem warto prześledzić własne przyzwyczajenia i potrzeby. Zacznijmy jednak od tego, jakie są zalety odkurzacza workowego:

  • oszczędność – można wybierać spośród modeli w wielu rozmiarach oraz wersjach kolorystycznych, dostępnych w stosunkowo niskich cenach;

  • wysoki stopień szczelności – zgromadzone w workach zanieczyszczenia nie ulatniają się z powrotem do pomieszczenia, a my nie musimy czyścić komory odkurzacza, w której się znajdują;

  • właściwości filtrujące – worek i zamontowany w odkurzaczu filtr sprawiają, że wypuszczane przez urządzenie powietrze jest czystsze i bezpieczniejsze dla przebywających w domu alergików.

Wśród wad najczęściej wymienia się:

  • konieczność wymiany worków – niewątpliwie będziemy zmuszeni do kupowania nowych worków, co zwiększa produkcję odpadów w gospodarstwie domowym;

  • funkcjonalność – wraz z zapełnianiem się worka, jednocześnie zmniejsza się efektywność pracy odkurzacza;

  • kompatybilność – niektóre marki odkurzaczy są niekompatybilne z uniwersalnymi workami.

Czy warto kupić odkurzacz workowy?
Worki Filtracyjne Karcher 5 szt. 5,2 l

Odkurzacz workowy to urządzenie wybierane najczęściej ze względu na swoją atrakcyjną cenę. Jednak biorąc pod uwagę koszty zakupu nowych worków, może zdarzyć się, że w ostatecznym rozrachunku nasz model okaże się wart tyle samo, co znacznie droższy odkurzacz bezworkowy. Zanim zdecydujemy, który wybrać, powinniśmy wziąć pod uwagę także inne czynniki. 

Odkurzacz z workiem z pewnością doskonale sprawdzi się w domu zamieszkanym przez alergików oraz osoby zabiegane. Co prawda wymiana worka wymaga uwagi, ale zaoszczędzimy sporo czasu z powodu braku konieczności czyszczenia filtra oraz całej komory. 

Ponadto odkurzacz workowy cechuje się większą mocą, zatem umożliwi nam ekspresowe sprzątanie mieszkania! 

Porada eksperta

Nowoczesne odkurzacze zapewniają efektywne sprzątanie nawet przy stosunkowo niskiej mocy (oznaczonej w specyfikacji literą W). Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, warto zwrócić uwagę na to, do czego jest przeznaczone nasze urządzenie. Mogą być to dywany, twarde powierzchnie ze szczelinami, a także tylko gładkie podłogi.

Jakie są dostępne worki do odkurzaczy?
wymiana worka w odkurzaczu

Skoro już znamy zalety odkurzacza workowego, być może zdecydowaliśmy się na jego zakup. Wtedy warto od razu kupić zapas wymiennych worków. Do wyboru mamy kilka rodzajów, spośród których dwa są najpopularniejsze:

  • papierowe worki do odkurzaczy – zdecydowanie tańsze i częściej wybierane. Istnieje jednak ryzyko, że ostre przedmioty wciągnięte przez odkurzacz uszkodzą worek. Przykładem będzie gwóźdź lub kawałek szkła; 

  • syntetyczne worki do odkurzaczy – zwiększają właściwości filtrujące całego urządzenia, są szczelniejsze i bardziej wytrzymałe. 

Porada eksperta

Pamiętajmy, że dostępne są także syntetyczne worki wielokrotnego użytku, które po opróżnieniu można wyprać w pralce i ponownie wykorzystać.