Do czego posłuży nam plombownica?
 

Jeśli chcemy mieć pewność, że przewożony przez nas towar lub nasza instalacja domowa pozostaną nienaruszone i nikt nie będzie przy nich manipulować, powinniśmy zabezpieczyć je plombą. Do jej wykonania posłuży nam narzędzie zwane plombownicą – co warto o nim wiedzieć?

plombownica

Co to jest plomba i jakie jej rodzaje wyróżniamy?

Plomba to specyficzny rodzaj zabezpieczenia, który pozwala nam zapobiec niejawnemu manipulowaniu przy naszej konstrukcji czy mechanizmie. Jeśli zostanie ona naruszona, mamy dowód na to, że uszkodziła ją osoba niepowołana. Gdzie najczęściej stosuje się plomby? Są one używane do zabezpieczenia najróżniejszych transportów – od plandek i przyczep samochodów ciężarowych po transport lotniczy. Przy jej pomocy są też chronione domowe wodomierze czy też inne liczniki – w ten sposób od razu wiadomo, czy przy nich nielegalnie manipulowano.

Biorąc pod uwagę materiał służący do wykonania plomby, możemy wyróżnić ich 3 rodzaje:

- plomba ołowiana – ten rodzaj jest charakterystyczny dla służb celnych. Składa się ona z ołowianego krążka oraz drutu, nici lub żyłki;

- plomba boltowa – stosowana w transporcie. Do jej wykonania wykorzystuje się wytrzymały plastik lub stal;

- plomba plastikowa – wykorzystuje się ją w wodomierzach i innych licznikach.

Jak zabezpieczyć element plombą?

Plombownica składa się z górnej i dolnej dźwigni oraz głowicy, zapadni, sworznia i sprężyny. Aby założyć plombę, powinniśmy umieścić na jej głowicy nową plombę z żyłką lub drutem, a następnie przy pomocy dźwigni mocno ją zacisnąć. Plomba zostanie w ten sposób połączona z drucikiem na stałe, a na jej powierzchni pojawi się symbol umożliwiający jej identyfikację.

zaplombnowany licznik

Na co zwrócić uwagę, wybierając plombownicę?

Jeśli planujemy zakup plombownicy, zastanówmy się dobrze nad jej parametrami. Wybierając je rozsądnie, zyskamy narzędzie, które będzie się idealnie sprawdzać podczas pracy. Oto, co powinniśmy przemyśleć:

- wielkość – warto dobrze przemyśleć rozmiar plombownicy tak, aby pasowała ona do rodzaju pracy, do której będziemy ją stosować. Małe modele (o długości od 11 do 15 cm) doskonale nadają się np. do zabezpieczania wodomierzy. W przypadku zabezpieczania ładunków w transporcie lepiej sprawdzi się większy model – od 19 do 21 cm długości.

Czy wiesz, że…

Na rynku można też spotkać plombownice o średnicy przekraczającej 21 cm. Są one nazywane pocztowymi, ponieważ najczęściej wykorzystuje się je do zabezpieczania worków z listami.

do czego plombownica

- obszar zastosowania – w zależności od budowy narzędzia możemy wyróżnić:

- plombownice standardowe o wyglądzie zbliżonym do zszywacza do papieru;

- plombownice o zmiennym rozstawie szczęk, które mogą stworzyć plomby o różnej średnicy;

- plombownice dwuprzegubowe do plomb ołowianych i aluminiowych;

- plombownice zapadkowe, których używanie nie wymaga stosowania dużej siły;

- plombownice pneumatyczne, które działają dzięki cylindrom.

- materiał – najlepsze plombownice to te, do których wyprodukowania zastosowano stal chirurgiczną, która jest jednocześnie lekka i wytrzymała mechanicznie. Warto też wybrać model z gumowanymi rączkami – zapobiegną one ślizganiu się dłoni podczas pracy.

- sposób używania – plombownice można również wybierać, kierując się kryterium ich zastosowania. Możemy znaleźć modele przeznaczone specjalnie do drzwi, liczników, samochodów i nie tylko.

- dodatkowe funkcje – plombownica może zostać wyposażona w datownik, numerator lub grawer. Takie rozwiązanie pomoże nam szybko ustalić, czy założona plomba została wykonana przy pomocy naszego narzędzia.

Data publikacji: 04.10.2017