Produkty

Do czego przyda się wyrzynarka

Do czego przyda się wyrzynarka

Wyrzynarka jest narzędziem, którego nie może zabraknąć w każdym domu – jest przydatna zarówno w remontach, drobnych naprawach i hobbystycznych zajęciach. W rękach utalentowanego majsterkowicza może – niczym magiczna różdżka – zmienić niepozornie wyglądające fragmenty drewna w prawdziwe cuda. Co konkretnie można zrobić z pomocą wyrzynarki?

wyrzynarkaSpośród narzędzi służących do cięcia, wyrzynarka odznacza się dużą precyzją działania i komfortem użytkowania. Dzięki niej możliwe jest cięcie różnych materiałów – drewna, tworzywa sztucznego i metalu. Możliwe jest wycinanie po linii prostej, ale największym udogodnieniem jest uzyskanie kształtów zaokrąglonych i wycinanie otworów.

Narzędzie jest poręczne, wygodne w czasie pracy, a w zależności od mocy i jakości ostrza można się nim posłużyć do cięcia nawet kilkucentymetrowej grubości materiałów. Wyrzynarki wyposażone są w regulację szybkości poruszania się ostrza (przydatnej zwłaszcza podczas cięcia tworzyw sztucznych, gdzie szybko poruszający się brzeszczot może spowodować stopienie się plastiku). Niektóre z nich tworzą nawiew wydmuchujący wióry sprzed ostrza oraz mają specjalne przyłącze do rury odprowadzającej wióry i trociny wprost do materiałowego worka lub do odkurzacza z odpowiednią funkcją wspomagania pracy elektronarzędzi. Dodatkową, przydatną funkcją wyrzynarek jest regulacja zamocowania kąta brzeszczotu, dzięki której możemy ciąć pod kątem 45°.

Wyrzynarka jest niezastąpionym narzędziem przy domowych remontach. Dzięki niej znacznie ułatwione będzie na przykład montowanie podwieszanego sufitu, którego poszczególne części trzeba dociąć, by pasowały do stelażu dopasowanego do wymiarów sufitu. Nie inaczej będzie w przypadku paneli podłogowych, które możemy docinać na długość i szerokość w miejscach, gdzie nie liczy się zegarmistrzowska precyzja – np. u styku podłogi i ścian, tam gdzie pojawią się listwy przypodłogowe. Wyrzynarką przetniemy również bez problemu płytę G-K oraz styropian, choć tego - z racji dużej ilości naelektryzowanych drobinek, które trudno posprzątać - nie poleca się ciąć w zamkniętym pomieszczeniu. W takich warunkach lepiej ciąć styropian drutem oporowym.

Co konkretnie można wyciąć z drewna – na przykład ze sklejki? Oto kilka pomysłów:

- dla dzieci jedynym w swoim rodzaju prezentem będą klocki–puzzle. Linie krzywe, po wycięciu ich wyrzynarką, trzeba w tym wypadku wygładzić papierem ściernym i nakleić na drewno wycięty rysunek lub pomalować odpowiednią farbą.wyrzynarka pośród innych narzędzi Dla pociech uwielbiających biegać można wykonać drewniane zabawki w kształcie zwierząt popychane kijkiem. Poruszać się one mogą na kółkach, do których można przyczepić gumowe „przeszkadzajki”, na przykład w formie kaczych płetw. Małe dzieci ucieszą się również z drewnianych mebelków – czy to dla nich samych, czy dla lalek i maskotek.

- dla ukochanej osoby dobrym pomysłem może być taca śniadaniowa, półka na ścianę z wymyślnymi kształtami podpórek czy unikalna w kształcie donica do kwiatów lub ziół.

- dla zwierząt: możemy wykonać drewnianą budkę dla ptaków, dla niedużego psa skonstruujemy budę, dla kota – dowolny kształt, który, owinięty szczelnie konopnym sznurkiem, służyć będzie do ścierania pazurków.

 

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Wyrzynarka z funkcją podrzynania erbauer – opinie i test urządzenia

Wyrzynarka z funkcją podrzynania erbauer – opinie i test urządzenia
Wyrzynarka to wygodne i niezwykle przydatne narzędzie w warsztacie każdego majsterkowicza. Pozwala na wycinanie rozmaitych kształtów i pracę po...
Czytaj więcej

Wyrzynarki i pilarki – jak ich używać?

Wyrzynarki i pilarki – jak ich używać?
Wyrzynarki, pilarki oraz piły szablaste to elektronarzędzia, bez których trudno byłoby sobie wyobrazić cięcie rozmaitych materiałów – od drewna, przez...
Czytaj więcej

Jakie elektronarzędzia wybrać jako prezent?

Jakie elektronarzędzia wybrać jako prezent?
Poszukując prezentów dla naszych najbliższych, zwracamy uwagę na praktyczną stronę ich zastosowania. Dzięki temu mamy pewność, że podarunek będzie tra...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Do czego przyda się wyrzynarka