Produkty

Do czego służą masy szpachlowe i jak je stosować?

Do czego służą masy szpachlowe i jak je stosować?

Dzięki masom szpachlowym możemy w łatwy sposób naprawić ściany w naszym mieszkaniu i przywrócić im estetyczny wygląd. Pozwalają na prace renowacyjne w małym lub dużym zakresie – podczas dużego remontu lub drobnego uzupełniania ubytków. W związku z tym są niezastąpione w każdej sytuacji. Sprawdźmy, do czego wykorzystać masy szpachlowe oraz jak je aplikować!

Masy szpachlowe – czym są i do czego służą?

Mężczyzna kładzie masę szpachlowąMasy szpachlowe są specjalnymi mieszankami o doskonałej przyczepności, dzięki czemu najczęściej ściany nie wymagają gruntowania przed ich nałożeniem. W związku z tym świetnie sprawdzają się w sytuacjach, gdy np. po zdjęciu obrazka ze ściany pozostaje w niej dziura po gwoździu. Taki ubytek można uzupełnić właśnie masą szpachlową, choć te sprawdzają się także w przypadku dużo większych uszkodzeń murów.

Wybór Kładzenie masy szpachląmasy szpachlowej powinien być determinowany przede wszystkim rodzajem ubytku, jaki chcemy zamaskować. Jeśli chodzi jedynie o drobne otwory i pęknięcia, możemy zaopatrzyć się w masę szpachlową w małym opakowaniu lub nawet w tubce czy kartuszu. Ważne też, aby zwracać uwagę na rodzaj masy naprawczej – jeśli ubytki powstają w miejscach pracujących ścian, wówczas musimy wybrać szpachlę o dużej elastyczności.

Dostępne są zarówno masy szpachlowe gotowe – w odpowiedniej konsystencji, dzięki której można je od razu aplikować na ścianę. To idealny wybór dla tych, którzy obawiają się, że nie będą potrafili przygotować masy samodzielnie. Jeśli jednak decydujemy się na kupno dużego opakowania szpachli, lepiej wybrać mieszankę suchą – będziemy mogli przygotować jej dokładnie tyle, ile potrzebujemy do danej pracy, a resztę, odpowiednio przechowując, zachowamy do późniejszych napraw.

Porada eksperta

Korzystając z suchych mieszanek masy szpachlowej, powinniśmy postępować dokładnie według zaleceń producenta na opakowaniu. Wymierzmy proporcje produktu i wody w precyzyjny sposób i mieszajmy aż do uzyskania gładkiej masy o konsystencji masła. Pamiętajmy, że w tak przygotowanej szpachli nie może być żadnych grudek, dlatego szczególną uwagę poświęćmy dokładnemu połączeniu składników.

Masa szpachlowa CastoramaJak aplikować masę szpachlową?

Jeśli mamy już przygotowaną masę szpachlową – gotową kupną lub wymieszaną samodzielnie – wystarczy, że weźmiemy szpachelkę i zaczniemy umieszczać preparat w ubytkach. Najlepiej nakładać ją ruchem narzędzia z dołu do góry, a następnie zaciągać w bok. Potem jednym długim pociągnięciem z góry do dołu wygładzamy masę szpachlową. Warto jednak nakładać grubsze warstwy szpachli, co da nam pewność dokładnego wypełnienia ubytków, a nadmiar następnie ścierać. Masa szpachlowa potrzebuje zazwyczaj kilku godzin do wyschnięcia – niektóre już po 2 godzinach są gotowe do dalszej pracy. Tak naprawione powierzchnie można bez przeszkód malować, aby zapewnić ścianom spójny wygląd. Alternatywą dla mas szpachlowych są gładzie gipsowe. Wykorzystuje się je jednak zazwyczaj nie do napraw, ale jako wykończenie o walorach dekoracyjnych, ponieważ cechują się nieco niższą trwałością i wytrzymałością niż masy szpachlowe. O tym, jak gładzić ściany, przeczytamy w tym artykule.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Właściwości żywic iniekcyjnych

Właściwości żywic iniekcyjnych
Dzięki nim możliwe jest skuteczne eliminowanie problemów, takich jak rysy i pęknięcia w betonie czy kamieniu. Odznaczają się wysoką elastycznością i o...
Czytaj więcej

Sposoby na spękania i nierówności w ścianach

Sposoby na spękania i nierówności w ścianach
Nieskazitelnie wyglądająca po remoncie ściana cieszy nasze oczy dotąd, aż pojawią się na niej zarysowania i spękania – wtedy wkraczamy do akcji ...
Czytaj więcej

Pęknięcia tynku - jak z nimi walczyć?

Pęknięcia tynku - jak z nimi walczyć?
Pęknięcia tynku są problemem spotykanym nie tylko w nowo wybudowanym domu, ale także remontowanym mieszkaniu. Na wszystko jednak znajdzie się rada! Z ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Do czego służą masy szpachlowe i jak je stosować?