Do czego służą masy szpachlowe i jak je stosować?

Dzięki masom szpachlowym możemy w łatwy sposób naprawić ściany w naszym mieszkaniu i przywrócić im estetyczny wygląd. Pozwalają na prace renowacyjne zarówno w małym, jak i dużym zakresie – podczas remontu z prawdziwego zdarzenia lub drobnego uzupełniania ubytków. Są niezastąpione w każdej sytuacji. Sprawdźmy, kiedy masa szpachlowa może nam pomóc i jak ją aplikować!

Czym jest masa szpachlowa i do czego służy?
Mężczyzna kładzie masę szpachlową

Wykańczanie ścian jest wieloetapowe, ale na pewno kluczem okaże się precyzyjne wygładzenie ich powierzchni. Aby nasze mieszkania zyskały estetyczny i elegancki wygląd, konieczne może być szpachlowanie

Gładka powierzchnia to podstawa zarówno podczas malowania, jak i nakładania tapety czy okleiny. Tu przydaje się masa szpachlowa, czyli specjalna mieszanka o doskonałej przyczepności. Stosuje się ją zwykle w budownictwie, a jej głównym składnikiem jest gips, który zyskuje plastyczność po dodaniu wody. Co ważne, przed jej nałożeniem ściany najczęściej w ogóle nie wymagają gruntowania.

Kładzenie masy szpachlą

Masa szpachlowa świetnie sprawdza się także w wielu sytuacjach codziennych, czego doskonałym przykładem będzie uzupełnienie dziury w ścianie powstałej po zdjęciu obrazka. Poradzi sobie zarówno z takim ubytkiem, jak i dużo większymi uszkodzeniami murów! 

Czy wiesz, że…

Na rynku dostępna jest też szpachla naprawcza, która stanowi specjalny rodzaj masy szpachlowej? Pękające płytki ceramiczne, nierówne powierzchnie metalowe… Nie ma dla niej rzeczy niemożliwych!

Masa szpachlowa – jaką wybrać?

Chcąc mieć pewność, że wybrana przez nas masa szpachlowa jest odpowiednia, musimy zastanowić się, jaki rodzaj ubytku potrzebujemy zamaskować:

  • drobne otwory i pęknięcia – możemy zaopatrzyć się w masę szpachlową w małym opakowaniu lub nawet w tubce czy kartuszu; 

  • ubytki w miejscach pracujących ścian – to świetny przykład, dlaczego należy zwracać uwagę na typ masy naprawczej. W takim przypadku musimy wybrać szpachlę o dużej elastyczności.

Kolejna decyzja, która nas czeka, to dobór odpowiedniego wariantu szpachli:

  • masa szpachlowa gotowa – ma już odpowiednią konsystencję, zatem możemy ją śmiało aplikować na ścianę. Stanowi idealny wybór dla tych, którzy obawiają się, że nie będą potrafili przygotować masy samodzielnie. Gotowe rozwiązania wyróżniają się ekspresowym tempem schnięcia, co na pewno stanowi duży plus w przypadku drobnych zadrapań i ubytków;

  • masa szpachlowa sucha – jeśli decydujemy się na kupno dużego opakowania szpachli, lepiej wybrać suchą mieszankę. Wtedy będziemy mogli przygotować jej dokładnie tyle, ile potrzebujemy do danej pracy, a resztę, odpowiednio przechowując, zachowamy do późniejszych napraw. To rozwiązanie w wielu przypadkach będzie bardziej ekonomiczne.

Porada eksperta

Korzystając z suchych mieszanek masy szpachlowej, powinniśmy postępować według zaleceń producenta, które są opisane na opakowaniu. Wymierzmy proporcje produktu i wody w precyzyjny sposób i mieszajmy, aż do uzyskania gładkiej masy o konsystencji masła. Pamiętajmy, że w tak przygotowanej szpachli nie może być żadnych grudek, dlatego poświęćmy szczególną uwagę dokładnemu połączeniu składników.

Masa szpachlowa – użycie krok po kroku
Masa szpachlowa Castorama

Niezależnie od tego, czy zdecydowaliśmy się na gotową masę, czy preferujemy jej samodzielne wykonanie, szpachlowanie ścian będzie przebiegać bardzo podobnie. Jak podejść do tego zadania, aby osiągnąć najlepsze efekty?

  1. Zanim rozpoczniemy naszą pracę, koniecznie przygotujmy powierzchnię ścian. Tu powinniśmy zakryć przewody elektryczne, które są umieszczone w ścianach.

  2. Weźmy do rąk szpachelkę z masą szpachlową i zacznijmy umieszczać preparat w ubytkach. Najlepiej nakładać ją ruchem narzędzia z dołu do góry, a następnie zaciągać w bok. 

  3. Następnie wygładźmy masę jednym, długim pociągnięciem z góry do dołu. 

  4. Powtarzajmy te czynności, starając się nakładać dość grube warstwy szpachli. To da nam pewność dokładnego wypełnienia ubytków, podczas gdy nadmiar spokojnie zetrzemy. 

  5. Masa szpachlowa potrzebuje zazwyczaj kilku godzin do wyschnięcia, choć niektóre są gotowe do dalszej pracy już po 2 godzinach. 

  6. Tak naprawione powierzchnie można bez przeszkód malować. Precyzyjne wykończenie ścian pozwoli na spójny wygląd całego pomieszczenia. 

Alternatywną opcją jest też gładź gipsowa. Wykorzystuje się ją zazwyczaj nie do napraw, ale jako wykończenie o walorach dekoracyjnych, ponieważ cechuje się nieco niższą trwałością i wytrzymałością, niż omawiana masa szpachlowa.