Produkty

Do czego wykorzystamy nóż termiczny?

Do czego wykorzystamy nóż termiczny?

Nóż termiczny to profesjonalne narzędzie, które pomoże nam w wykonaniu wielu różnych prac. Jego wielostronne zastosowanie pozwala na zastąpienie nim szeregu innych, mniej profesjonalnych narzędzi przeznaczonych do cięcia. Do czego go zastosujemy?

nóż termicznyJak działa nóż termiczny?

Częścią roboczą narzędzia jest drut oporowy lub kawałek blachy o długości wynoszącej od 20 do 25 cm. Przepływający przez nią prąd elektryczny nagrzewa ją, umożliwiając tym samym stopienie obrabianej powierzchni i przecięcie jej. Większość noży termicznych posiada możliwość regulowania temperatury – możemy więc ustawić ją tak, aby wystarczyła do przecięcia konkretnego podłoża.

Co zyskamy, stosując nóż termiczny? Narzędzie to pozwala na uzyskanie wyjątkowo prostej, czystej krawędzi cięcia bez śladu nierówności. Element doskonale sprawdzi się zatem przy czynnościach, które wymagają szczególnej precyzji i przy wycinaniu drobnych fragmentów. Choć wykonanie pracy przy jego pomocy zajmuje nieco więcej czasu, warto z niego skorzystać, aby uzyskać efekt odznaczający się dokładnością.

Jakie powierzchnie możemy nim przeciąć?przecinanie wykładziny

Przy pomocy noża termicznego możemy przeciąć najróżniejsze materiały. W związku z tym wyróżniamy następujące rodzaje tego narzędzia:

- nóż termiczny do styropianu,
- nóż termiczny do tkanin,
- nóż termiczny do cięcia lin,
- nóż termiczny do PCV i innych tworzyw sztucznych.

Jak wybrać nóż termiczny do domowego warsztatu?

Wybierając nóż termiczny do domowego użytku, powinniśmy przede wszystkim dokładnie określić, do czego będziemy go używać. Jeśli zależy nam na narzędziu uniwersalnym, przy pomocy którego przetniemy zarówno styropian, jak i linę czy tkaninę, warto wybrać model wyposażony w regulację temperatury. Dzięki temu po prostu ustawimy ją tak, aby była ona odpowiednia do właśnie wykonywanej pracy. Podczas obróbki niektórych powierzchni obniżenie temperatury roboczej może wpłynąć pozytywnie na żywotność noża termicznego.

Klinga ostrza powinna być zawsze nieco dłuższa niż obrabiany fragment. Jest to szczególnie istotne podczas cięcia pod skosem – w przeciwnym razie efekt naszej pracy może się okazać niedokładny lub narzędzie może stracić na funkcjonalności.

Czy wiesz, że...?

Profesjonalne noże termiczne często posiadają w zestawie kształtki profilowe, które pozwalają na łatwe przycięcie dość trudnych w obróbce przy pomocy standardowych narzędzi profili.

cięcie styropianu nożem termicznymBardzo ważny jest również kształt rękojeści. Nóż termiczny do cięcia styropianu jest narzędziem, które wykorzystuje się najczęściej do większych prac, których wykonanie zajmuje sporo czasu. W związku z tym warto zadbać o to, aby dobrze leżał on w dłoni – zapobiegnie to zbyt szybkiemu jej zmęczeniu podczas długiego wykonywania pracy.

Nóż termiczny to narzędzie wymagające regularnej pielęgnacji. Ostrza elementu są dość delikatne i po każdym użyciu należy je dokładnie wyczyścić specjalną szczoteczką, która powinna znajdować się w zestawie – przed zakupem powinniśmy sprawdzić, czy rzeczywiście została ona dołączona do noża.

Data publikacji: 30.10.2017
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Wybieramy zgrzewarkę do rur – które parametry są istotne?

Wybieramy zgrzewarkę do rur – które parametry są istotne?
Rury z tworzywa sztucznego cieszą się coraz większą popularnością podczas tworzenia instalacji domowych. Do sprawnego ich połączenia potrzebna jest ...
Czytaj więcej

Przydatne narzędzia hydrauliczne i instalacyjne

Przydatne narzędzia hydrauliczne i instalacyjne
Chcąc naprawić lub wymienić instalację hydrauliczną, warto zaopatrzyć się w narzędzia, które ułatwią nam to zadanie. Oto zbiór tych, które mogą nam si...
Czytaj więcej

Jak poprawnie używać gwintownicy do rur?

Jak poprawnie używać gwintownicy do rur?
Gwintowanie to proces kształtowania gwintów zewnętrznych i wewnętrznych, który polega na wykonaniu na powierzchni wałka lub otworu wgłębień wzdłuż lin...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Do czego wykorzystamy nóż termiczny?