Do czego wykorzystamy podkładki w mocowaniu i łączeniu?

Jeśli pragniemy sami wykonać montaż mebli czy zajmujemy się własnymi projektami DIY i tworzymy rozmaite konstrukcje, wiedza, jak łączyć i mocować elementy, jest kluczowa. Zapewni nam stabilność i solidne wykonanie czy to budowli, czy prostego stolika. Jaka jest zatem rola podkładki?

Podkładki do łączenia i mocowania – dlaczego tak ważne?

Tuż obok śrub i nakrętek a także prętów gwintowanych są elementami, które spełniają ważną rolę w mocowaniu i łączeniu, pomimo tego, że wyglądają niepozornie. Można znaleźć je w asortymencie związanym z narzędziami i artykułami, które obecne są w pracy każdego majstra i profesjonalnych stolarzy. Jednak podkładki często spotkamy także w przeciętnym gospodarstwie domowym – czy to w walizce z narzędziami, czy w średnio wyposażonym pomieszczeniu gospodarczym, garażu lub przydomowym warsztacie. Co sprawia, że podkładki są tak szeroko wykorzystywane?

Te drobne elementy są niekiedy nieodzowne w zapewnieniu trwałego połączenia – bez nich mogłoby się ono obluzować lub wypaczyć. Podkładki zazwyczaj spełniają funkcje:

- ochraniające łączone elementy przed zniszczeniami, mogącymi towarzyszyć przykręcaniu śrub,

- wyrównujące, gdy mamy do czynienia z łączeniem elementów nie przylegających do siebie idealnie,

- zabezpieczające łączenie czy mocowanie przed odkręceniem,

- zwiększające powierzchnię nacisku elementu łączącego na materiał, co zwiększa trwałość łączenia lub mocowania.

Porada specjalisty

Przy doborze odpowiedniej podkładki należy pamiętać, aby wybrać tę, która będzie nie tylko pasowała do rodzaju łączenia (np. DIN 125 czy DIN 9021), ale również zwrócić uwagę na materiał, z którego została wykonana oraz rolę, jaką ma spełnić. Podkładki zwykłe, zabezpieczające i wyrównujące różnią się od siebie sposobem wykonania i tworzywem, które zostało użyte do ich wyrobienia.

sm_laczeniasm_laczeniasm_laczeniasm_laczenia

Rodzaje podkładek ze względu na materiał, z którego powstały, a także sposób wykonania:

- metalowe – mogą być stalowe lub mosiężne; wśród nich znajdziemy również podkładki karoseryjne ocynkowane. Zazwyczaj metal jest w jakiś sposób zabezpieczony przed wilgocią czy innymi niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi

- z tworzyw sztucznych: PCV lub poliamidowe – tak zwane podkładki miękkie

- uszczelniające, które wykonane są zazwyczaj z polietylenu i mają za zadanie osłonić połączenie (otrzymane za pomocą gwoździa lub wkrętu) przed deszczem, mrozem i słońcem. Wykorzystuje się je do montażu blach falistych, eternitu i podobnych materiałów;

- sprężyste – to specjalne podkładki metalowe, które mają specyficzny sprężynowy kształt i ma za zadanie tworzyć odpowiednio mocne łączenia w maszynach i sprzętach, a także budownictwie;

Podkladki_stalowe_DiallPodkladki_stalowe_DiallPodkladki_stalowe_DiallPodkladki_stalowe_Diall

- zębate, wykonane z ocynkowanej stali są zbudowane tak, aby dopasować się idealnie do rowków wypustowych obecnych w niektórych nakrętkach, zapewniając doskonałe zabezpieczenie przed ich poluzowaniem.

Wyróżniamy także stalowe podkładki posiadające wykończenie w postaci wulkanizowanego EPDM, które są wykorzystywane do uszczelniania połączeń wykonanych za pomocą wkrętów typu OC i ON.

Wykorzystanie podkładek w łączeniach i mocowaniach

Jak już wiemy, bywają one nieodzowne, a co najmniej bardzo przydatne w umacnianiu połączeń, które wykonujemy za pomocą śrub, nakrętek i gwintów. To dlatego podkładki powinny znaleźć się w każdym warsztacie, na placu budowy, skrzynce narzędziowej amatorów DIY, zakładzie przemysłowym czy nawet garażu. Przydadzą się podczas wykonywania konstrukcji, tworzenia mebli, produkcji sprzętów, maszyn i oświetlenia, budowania, wykańczania i remontowania. Jeśli tylko łączymy i mocujemy elementy za pomocą śrub, nakrętek i gwintów powinniśmy stosować w nich odpowiednie podkładki.

m_sruby_i_podkladki_crm_sruby_i_podkladki_crm_sruby_i_podkladki_crm_sruby_i_podkladki_cr