Produkty

Domowe metody na czyszczenie srebra

Domowe metody na czyszczenie srebra

Choć srebrne zastawy stołowe nie stanowią podstawowego wyposażenia naszych wnętrz, wciąż znajdują swoje miejsce w wielu kredensach bądź nawet kupowane są jako serwisy na specjalne okazje. Dużo częściej korzystamy ze srebrnej biżuterii, która, lśniąca i błyszcząca, prezentuje się niezwykle elegancko. Jak czyścic srebro, by wciąż wyglądało jak nowe?

czyszczenie srebraNieużywane przez dłuższy czas srebro – czy to w postaci kolczyków, bransolet, tac czy sztućców – pokrywa się ciemnym nalotem. Ten nie tylko wygląda nieestetycznie, ale i pozbawia nasze przedmioty właściwego im blasku. Na szczęście wszystko, co wykonane zostało ze srebra, możemy wyczyścić domowymi sposobami i tym samym przywrócić kosztownościom pierwotną świetność.

Pasta do zębów – to jedna z najprostszych metod czyszczenia srebrnych przedmiotów. Niewielka ilość pasty – bez mikrogranulek – nakładamy na szczoteczkę do zębów i delikatnie pocieramy powierzchnię srebra. W ten sposób pozbędziemy się nawet czarnego osadu. Metoda ta ma jednak kilka wad – po pierwsze, szorowanie może prowadzić do powstawania zarysowań na powierzchni czyszczonych przedmiotów, po drugie – czyszczenie zwłaszcza bogato zdobionych sreber będzie utrudnione, gdyż pasta nie dotrze we wszystkie zakamarki. Przy większych przedmiotach cały proces może być żmudny i długotrwały.

Roztwór soli – to sprawdzona domowa metoda na doprowadzenie srebra do jego pierwotnego wyglądu. Dno i boki naczynia wykonanego np. ze szkła lub tworzywa sztucznego wyścielamy folią aluminiową. Wlewamy do niego gorącą wodę i dodajemy sól (5 łyżek na 1 litr cieczy). Do tak przygotowanego roztworu wkładamy srebrne przedmioty. Pamiętajmy jednak, że zanim to zrobimy, myjemy je wodą z mydłem lub płynem do naczyń, by usunąć wszelkie inne zanieczyszczenia (tłuszcz, pył, itp.). W zależności od stopnia zabrudzenia pozostawiamy nasze przedmioty w roztworze na kilkanaście minut lub nawet kilka godzin. Po wyjęciu przedmiotów z naczynia myjemy je pod bieżącą wodą, by usunąć pozostałości roztworu solnego, a następnie suszymy.

Zamiast roztworu soli możemy wykorzystać roztwór wody z sodą oczyszczoną oraz octem. Na jeden litr wody przypada po 1 łyżce obu dodatków. Postępujemy tak samo, jak jest to opisane powyżej. Po wyciagnięciu sreber z roztworu przemywamy je i suszymy.

Możemy także wypróbować roztwór wody z mydłem, sodą oczyszczoną oraz sokiem z cytryny. Pozostawiamy w nim czyszczone przedmioty na ok. 30 min, po czym opłukujemy i suszymy.

starway do czyszczenia srebra castoramaWódka, cola czy woda po ziemniakach – każdą z tych trzech cieczy możemy wykorzystać do usunięcia ze srebra ciemnego nalotu. Wybrany płyn wlewamy do szklanego pojemnika – nie ma potrzeby wykładania go folią. Następnie zanurzamy w nim zanieczyszczone przedmioty i pozostawiamy na 12 godzin. Po tym czasie przemywamy je wodą i suszymy, polerując miękką szmatką.

Mleczko do czyszczenia i nabłyszczania srebra – jeżeli nie masz czasu na sporządzanie domowych roztworów, możesz skorzystać z gotowego produktu, np. Srebro czyszczenie i nabłyszczanie Starwax 250 ml. To specyfik, dzięki któremu szybko wyczyścisz srebrne przedmioty i przywrócisz im blask. Jest łatwy w użyciu – wystarczy, że naniesiesz go na powierzchnią wilgotną szmatką. Co więcej, mleczko to znacznie opóźnia proces utleniania się srebrnych przedmiotów, dlatego dłużej zachowują one estetyczny wygląd.

Pranie w pralce – srebrne akcesoria możemy także wyprać w pralce wraz z bielizną. Przed umieszczeniem w bębnie należy jednak bezwzględnie odpowiednio je zabezpieczyć. Sprawdzi się w tym celu np. bawełniany woreczek. Temperatura prania nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza.

Kreda do wywabienia nalotu na srebrze możemy także skorzystać z mieszkanki kredy i alkoholu. Kredę kruszymy tak, by uzyskać proszek. Dolewamy do niego alkohol i mieszamy do konsystencji papki. Tak sporządzoną masę nakładamy na srebrne przedmioty, pozostawiamy na kilka minut, a następnie spłukujemy i suszymy.

Białko jaja kurzego – białko ubijamy na pianę i nakładamy na powierzchnię srebra, a następnie pocieramy flanelowym materiałem do usunięcia nalotu. Tak oczyszczone przedmioty płuczemy wodą i osuszamy.

Popiół papierosowy – papkę powstałą z połączenia popiołu z wodą lub sokiem z cytryny aplikujemy na szczoteczkę do zębów, a następnie czyścimy nią srebrne akcesoria do uzyskania pożądanego połysku. Po zakończeniu pracy przedmioty opłukujemy pod bieżącą wodą i suszymy.

 

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak pielęgnować powierzchnie laminowane?

Jak pielęgnować powierzchnie laminowane?
Płyty laminowane to materiał często wykorzystywany w meblarstwie. Wykonane z niego moduły wykazują się sporą trwałością, ale przede wszystkim eleganck...
Czytaj więcej

Jak odnowić podłogę w łazience?

Jak odnowić podłogę w łazience?
Podłoga łazienkowa wymaga szczególnej dbałości w utrzymaniu na niej higienicznej czystości i spośród wszystkich posadzek w naszym domu – poddaje się t...
Czytaj więcej

Jak dbać o czystość i porządek w łazience – przegląd sposobów i akcesoriów

Jak dbać o czystość i porządek w łazience – przegląd sposobów i akcesoriów
Łazienka to miejsce, w którym szczególnie ważne jest zachowanie czystości i higieny. To też pomieszczenie, w którym może rozwijać się wiele szkodliwyc...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Domowe metody na czyszczenie srebra