Domowe sposoby na walkę z kurzem

Walka z kurzem często jest bardzo trudna, a próba jego usunięcia, często kończy się po prostu jego rozproszeniem w powietrzu i tym, że ten osiądzie w innym miejscu. Jak skutecznie walczyć z kurzem, wykorzystując domowe sposoby?

zakurzony blatCzym jest kurz?

Kurz, zależnie od miejsca, w którym powstaje, ma różny skład – mogą się w nim znajdować ziarenka piasku, włosy, kłaczki i pyłki z ubrań, a także pleśń i wiele innych zabrudzeń, w tym dużo martwego naskórka i jaj lub fragmentów owadów. Taka mieszanka może być dobrą pożywką dla roztoczy i innych drobnoustrojów. Kurz może być także groźny dla zdrowia mieszkańców – powoduje infekcje skóry i układu oddechowego, a także bywa prawdziwym utrapieniem i zagrożeniem dla alergików.

Zacznijmy od góry

Aby efektywnie usuwać kurz, warto prace zawsze rozpoczynać od najwyższych miejsc – czyli od wierzchołków najwyższych mebli i wiszących szafek. Jeśli chcemy usunąć, a nie rozpylić kurz, warto używać do czyszczenia suchych szmatek, które zwilżamy i dokładnie myjemy. Można też usuwać zanieczyszczenia za pomocą jednorazowych ręczników papierowych – są one bardziej higieniczne.

 Pamiętajmy, że jeśli chcemy wyłapać unoszące się w powietrzu cząsteczki kurzu, w miejscu, w  którym właśnie zamierzamy go usuwać, użyjmy spryskiwacza i rozpylmy nieco wody – dzięki niej kurz osiądzie, a my z łatwością go zetrzemy.

 Czyszczenie i ochrona przed kurzem

jeśli nie chcemy zbyt często odkurzać naszych mebli, warto poza czyszczeniem zastosować profilaktykę. Jeśli do szmatki, którą zmywamy kurz z mebli, dodamy odrobinę gliceryny, stworzymy na meblach delikatną warstwę ochronną, dzięki której kurz będzie się na niej osadzał znaczne wolniej. Starajmy się też nie gromadzić bibelotów, figurek i suchych bukietów, które są trudne w czyszczeniu – jeśli je posiadamy, to najlepiej przechowywać je za szybą lub w specjalnych pojemnikach lub pudłach.

 Pamiętajmy, że jeśli chcemy ochronić lustra przed kurzem, zaparowaniem i osadzaniem zabrudzeń, można od czasu do czasu przetrzeć ich powierzchnię gliceryną, a także pianką do golenia czy płynem do płukania jamy ustnej.

 Usuwanie kurzu z tkanin

Warto pamiętać o regularnym wietrzeniu domu – zarówno na co dzień, jak i w czasie, gdy właśnie sprzątamy. Dobrze jest także codziennie wytrzepywać koce, małe dywaniki i pościel – dodatkowo, wystawiając je za okno zarówno w pełnym, letnim słońcu, jak i w czasie mrozów – dzięki temu usuniemy sporą część drobnoustrojów.

 Podłogi wolne od kurzuchusteczki do mebli castorama

Jeśli chcemy łatwo i szybko usuwać kurz, dobrze jest ograniczyć ilość dywanów i wykładzin do minimum. Poza tym warto zdecydować się na meble na nóżkach – dzięki czemu z łatwością usuniemy kurz nawet z niewidocznych zakamarków i utrzymamy czystość w domu. Pamiętajmy także o tym, aby ułatwiać sobie pracę i myć podłogi specjalnymi środkami, które chronią powierzchnie przed osadzaniem zabrudzeń i kurzu.

 Zadbajmy o świeże powietrze

Jeśli zależy nam na szczególnej ochronie przed kurzem, a w domu znajduje się alergik, warto rozważyć zakup odkurzacza parowego lub też zamontowanie centralnego. Pozwalają one zatrzymać kurz we wnętrzu, dzięki czemu unikamy rozpylania zanieczyszczeń, jak to często się dzieje w przypadku typowych odkurzaczy. Warto także zdecydować się na oczyszczacz i nawilżacz powietrza, który uchroni nas przed wdychaniem niebezpiecznych drobinek.

 Pamiętajmy, żeby regularnie czyścić lub wymieniać filtry odkurzacza. Zapominanie o tym może powodować, że usuniemy większe zabrudzenia, jednak na nowo rozsiejemy kurz po całym domu.

 Książki bez kurzu

Jeśli posiadamy dużo książek, warto przechowywać je w przesłoniętych, przeszklonych lub zamykanych szafkach – dzięki temu ograniczymy osadzanie się na nich zanieczyszczeń. Jeśli posiadamy nieosłoniętą kolekcję książek, wartą ją czyścić co najmniej raz w tygodniu – wystarczy przetrzeć ich grzbiety i ewentualnie oczyścić odkurzaczem z delikatną końcówką. Raz na rok lub pół roku watro też odświeżyć całość księgozbioru – zdjąć go z półek i wyczyścić zarówno regał jak i książki (kurzu pozbędziemy się energicznie je kartkując).

Data publikacji: 16.05.2015