Domowe sposoby usprawniające wbijanie gwoździ

Z pozoru prosta czynność, jaką jest wbijanie gwoździ, może nam przysporzyć wielu kłopotów. Na szczęście tego rodzaju problem jesteśmy w stanie z łatwością rozwiązać domowymi sposobami. Jakie sposoby warto zastosować, aby usprawnić sobie to zadanie?

gwoździeak naostrzyć końcówkę?

Bardzo często problem z wbiciem gwoździa pojawia się już przy pierwszych próbach uderzenia. Powodem takiego stanu rzeczy może być końcówka gwoździa, którą należy stępić za pomocą młotka, tak aby była nieco ostrzejsza. Wówczas znacznie łatwiej będzie nam wbić się w dany materiał.

Jak przytrzymać gwóźdź?

Równie poważnym problemem jest precyzyjne i w pełni bezpieczne przytrzymanie gwoździa w dłoni, szczególnie gdy mamy do czynienia z małymi elementami. W takiej sytuacji możemy uprzednio wbić gwóźdź w kawałek kartonu, a dopiero potem w dedykowaną powierzchnię. Możemy przytrzymać go także przy użyciu klamerki do wieszania ubrań, wsuwki do włosów, a nawet grzebienia.

Jak wbijać wykrzywiające się gwoździe?

Jeśli pracujemy z gwoździami, które mają wyjątkową tendencję do wykrzywiania się, możemy uprzednio wbić je w kawałek gumy lub korka po winie. Gwóźdź należy wówczas wbijać w powmłotek castoramaierzchnię razem z owym kawałkiem i odciąć go przy użyciu nożyka, kiedy mamy już pewność, że element nie ulegnie wygięciu. Można też kontynuować wbijanie aż do momentu, w którym guma lub korek same się wyłamią.

Jak wbijać gwoździe w twardy materiał?

Powyższe sposoby mogą okazać się niewystarczające, jeśli naszym zadaniem jest wbicie gwoździa w wyjątkowo twardy element, np. stare drewno. W takiej sytuacji pomóc może nam nasmarowanie go olejem, którego na co dzień używamy w kuchni. Gwóźdź powinien zagłębić się wtedy znacznie szybciej i prościej.

Jak wbijać gwoździe bez młotka?

Jeśli zdarza się, że jesteśmy wyposażeni w gwoździe, ale nie posiadamy młotka, do wbijania możemy użyć twardego przedmiotu, który mamy pod ręką. Wiele z nich możemy jednak uszkodzić, dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest zamrożenie gąbki. Aby to zrobić, powinniśmy mocno nasączyć gąbkę w wodzie, szczelnie zamknąć ją w foliowej torbie, a następnie umieścić w zamrażarce.

 

 

Data publikacji: 10.09.2015