Domy w stylu góralskim

Charakterystyczna architektura, zapach drewna i niepowtarzalny klimat. Te wszystkie cechy są typowe dla domów w stylu góralskim. Tego rodzaju budynki cieszą się niesłabnącą popularnością nie tylko w terenach górzystych. Wykorzystywane są zarówno jako domki letniskowe jak i całoroczne siedziby.

wykonanie domu z drewnaDomki, które swoją architekturą i stylem wykończenia nawiązują do tradycji góralskiej, są niesamowicie klimatycznymi miejscami. Spowodowane jest to przez wiele czynników, które zebrane pod jednym dachem pozwalają poczuć się jak w góralskiej chacie na skraju lasu. I wcale to nie znaczy, że wnętrze takiego domu jest ubogie w luksusy. Domy w stylu góralskim to komfortowe, w pełni wyposażone budynki, które posiadają wszystkie udogodnienia potrzebne do komfortowego życia.

Naturalne materiały

Budynki wykonane w tym stylu znajdują wykorzystanie nie tylko jako domy mieszkalne. Bardzo często chaty w stylu góralskim to lokale użytkowe np. restauracje. Jednak budownictwo góralskie to przede wszystkim piękne domy. Najważniejszą ich cechą są materiały wykorzystane do ich budowy. Jest to oczywiście drewno i to ono właśnie zapewnia ten niepowtarzalny klimat. Drewniane bale użyte są zarówno do wykonania konstrukcji domu i stanowią podstawę jego wystroju. Nie musimy obawiać się o trwałość takich materiałów – tradycja stawiania domów drewnianych jest bardzo długa i konstrukcje takie sprawdzają się bardzo dobrze.

Aby w pełni poczuć klimat domku góralskiego, wystrój wnętrza powinien nawiązywać do elementów zdobniczych, które wykorzystane są na fasadzie domu. Są to najczęściej motywy folklorystyczne, wykonane oczywiście w drewnie. W typowym domku góralskim nie może zabraknąć drewnianych, rzeźbionych mebli, ludowych dodatków (takich jak haftowane serwetki) czy obrazków na ścianach, koniecznie w górskimi widokami. Domy góralskie nie posiadają typowej elewacji – zastępują ją drewniane bale, które nadają im niepowtarzalny charakter.

Powiew nowoczesności

Współczesne trendy architektoniczne przełamują tradycyjne sposoby wykańczania wnętrz za pomocą nowoczesnego designu. Nowoczesne domy w stylu góralskim, mimo że wykonane z tradycyjnych materiałów, w środku wcale nie muszą przypominać tych wznoszonych tradycyjnie. Możemy taki dom wykończyć z użyciem najróżniejszych elementów, tak aby uzyskać nowoczesny wygląd wnętrza.schody w domu góralskim

Domy w stylu góralskim to przede wszystkim niesamowity klimat. Tego rodzaju budynek nie musi wcale stać na zboczu góry ani w środku lasu, żeby czarował nas swoim niesamowitym wnętrzem. Góralskie domki, pięknie i solidnie wykonane to siedziby lub domki letniskowe na długie lata. Niezależnie od przeznaczenia, są to domy trwałe i bardzo wyjątkowe.

Data publikacji: 18.12.2014