Drewno do wykończenia ściany - plusy i minusy

Drewno jako materiał do wykończenia ścian wraca do łask. Sposoby jego użycia daleko wykraczają poza znaną wszystkim boazerię – ta, nawet jeśli jest kładziona, przybiera zupełnie inne formy. Z użyciem drewna wiążą się też niedogodności – o czym powinniśmy pamiętać, decydując się na pokrycie nim ścian?

drewno na budowęW przeciwieństwie do ubiegłych dekad, obecnie mamy o wiele więcej możliwości wyboru odpowiedniego materiału do pokrycia drewnem ścian. Nie musimy ograniczać się do wąskich desek czy listewek, które były głównym budulcem niegdysiejszych drewnianych lamperii. Mamy obecnie do wyboru nie tylko krajowe gatunki drewna i sklejkę, ale również gatunki egzotyczne oraz panele imitujące drewno z płyt MDF i LDF. Możemy położyć na ścianę też te same drewniane panele, które zdobią naszą posadzkę – tak zwany efekt przedłużonej podłogi może znacząco odmienić pomieszczenie i nadać mu optycznie przestrzeni.

Użycie drewna do wykończenia ścian – plusy

-   Drewno daje duże możliwości aranżacyjne. Nadaje wnętrzu ciepła i przytulności. Można pokryć nim nie tylko podłogi i ściany, ale również sufit czy obudować wannę w łazience. Zamiast boazeryjnych desek możemy użyć innych materiałów drewnianych lub drewnopochodnych, także takich, które z tej racji że są plastyczne, pozwalają wykończyć zaokrąglone powierzenie.

-  Kolor drewna i rysunek słojów sprawiają, że zwiększa się estetyka salonu czy pokoju. Tego typu kolorystyka i zdobienia, jakie pochodzą z naturalnego ukształtowania wnętrza drzewa, są możliwe do odtworzenia jedynie przez tapety.

- Drewno można bielić – tym sposobem uzyskamy efekt wnętrza w stylu skandynawskim. Przestrzeń wypełniona zabarwionym na biało drewnem zyska nowy wymiar przestrzenny – optycznie się powiększy.

- Możliwe jest łączenie wielu gatunków drewna, a co za tym idzie – wielu kolorów. Przemyślne wzory i kształty nadawane przez odmiennie ubarwione materiały drewniane to technika intarsji, niegdyś bardzo popularny sposób zdobienia.

- Drewno można pomalować na kolory dla tego materiału nienaturalne – jest to ryzykowny, ale niezwykle mocny w wyrazie sposób aranżacji.

Drewno na ścianach – minusy drewniane poddasze

- Nie wszystkie gatunki drewna nadają się jednakowo do ścian w różnych pomieszczeniach. W kuchni czy łazience sprawdzi się w pierwszej kolejności drewno egzotyczne. Jest ono mniej podatne na działanie wilgoci.

- Naturalny, ciepły odcień drewna i wyraźny rysunek słojów mają również materiały z drewna egzotycznego. Aby nadać gatunkom krajowym barwy zbliżonej do rozświetlonego brązu, potrzebne będzie olejowanie lub lakierowanie.

- Użycie drewna bez umiaru, pokrycie nim podłogi, ścian i sufitu, choć oczywiście jest możliwe, da efekt odwrotny do zamierzonego – przytłoczy optycznie przestrzeń mieszkania i je pomniejszy.

- Drewno z czasem ciemnieje, a my możemy jedynie spowolnić ten proces odpowiednią konserwacją. Aby przywrócić jego pierwotną warstwę, trzeba zeszlifować jego powierzchnię i odpowiednio zaimpregnować.

- Drewno jest materiałem łatwopalnym i jego użycie w okolicach kominka wymaga odpowiednich zabezpieczeń.

Data publikacji: 24.10.2014
Doradca Dział wykończenie
Dział Wykończenie
Produkty powiązane