Produkty

Drut spawalniczy – dostępne rodzaje i kryteria wyboru

Drut spawalniczy – dostępne rodzaje i kryteria wyboru

Drut spawalniczy jest elementem, bez którego spawanie metodą MIG/MAG będzie niemożliwe. Ma duży wpływ na jakość i trwałość wykonanej spoiny, jak również na komfort samego operatora spawarki. Zobaczmy, czym się kierować, wybierając drut spawalniczy.

Rodzaje drutów spawalniczych – podstawowy podział

SpawaniePrzygotowując się do spawania metodą MIG/MAG, najczęściej sięgamy po drut nawinięty na szpulę i bęben. Takie rozwiązanie jest przede wszystkim wygodne – nic nie utrudnia podawania go w czasie pracy. Do naszej dyspozycji jest również drut spawalniczy w tzw. beczkach, które cechują się zamkniętą konstrukcją, co odróżnia je od szpuli. Okazuje się, że wybór tego rozwiązania niesie ze sobą szereg korzyści. Najważniejsza z nich polega na tym, że w tej sytuacji drut jest całkowicie zakryty, co ochroni nas przed porażeniem prądem w czasie spawania. Nie możemy bowiem zapominać o tym, że w czasie spawania drut jest pod napięciem, dlatego też może stanowić zagrożenie.

Porada eksperta

Kupując drut do spawania, koniecznie sprawdźmy, czy został równo i precyzyjnie nawinięty. W ten sposób unikniemy trudności z późniejszym podawaniem go podczas pracy.

Grubość drutu do spawania – jaka najlepsza?

Wybierając drut o konkretnej grubości, zastanówmy się nad tym, do spawania jakiego materiału chcemy go stosować. Pamiętajmy koniecznie o tym, że im większa średnica drutu, tym grubszy materiał można nim spawać bez obawy o pogorszenie jakości spoiny. Zastosowanie cienkiego drutu umożliwi nam z kolei uzyskanie większej głębokości i gęstości wtopienia. Poniżej prezentujemy najczęściej wybierane druty spawalnicze wraz ze wskazaniem maksymalnej grubość materiału, który może być nimi spawany:

Prace spawalnicze- drut 0,8 mm – blacha o maksymalnej grubości 1 mm;

- drut 1,2 mm – blacha o grubości 2-8 mm;

- drut 1,6 mm – blacha o grubości 8-16 mm;

- drut 2 mm – blacha o grubości 16 mm i większej.

Druty o grubości 0,8 i 1,2 mm są najczęściej wykorzystywane w warsztatach samochodowych i zakładach ślusarskich. Doskonale nadają się bowiem do spawania drobnych konstrukcji stalowych – m.in. kutych ogrodzeń czy tłumików samochodowych.

Uwzględnijmy również to, w jakim stopniu grubość drutu wpływa na gęstość prądu, który płynie przez drut. Im grubszy drut, tym wyższa będzie ta wartość. Parametr ten wpłynie na sposób, w jaki metal jest przenoszony w łuku spawalniczym.

Drut spawalniczy CastoramaNa co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając drut spawalniczy?

Podczas kupowania drutu spawalniczego możemy także spotkać się oznaczeniami dotyczącymi ich gatunku, które przedstawiają się następująco: SG3 (G4SI1) i SG4 (G3SI1). Czym różnią się od siebie te dwa rodzaje? Pierwszy z nich posiada znacznie wyższą zawartość Si-Mn. Dzięki temu element charakteryzuje się większą wytrzymałością spoiwa, jest także mniej podatny na zanieczyszczanie powierzchni podczas spawania – zyskamy zatem idealną, czystą spoinę.

Koniecznie sprawdźmy, jakie inne akcesoria są niezbędne podczas spawania – przeczytamy o tym tutaj.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Przegląd metod spawania

Przegląd metod spawania
Spawanie jest procesem, w wyniku którego uzyskujemy fizyczne, trwałe połączenie materiałów (głównie metali lub tworzyw sztucznych) dzięki ich miejscow...
Czytaj więcej

Jak używać i pielęgnować lutownicę?

Jak używać i pielęgnować lutownicę?
Lutowanie pozwala nam połączyć ze sobą wiele metalowych elementów. Jest to zadanie, z którym bez problemu możemy poradzić sobie samodzielnie. Wystarcz...
Czytaj więcej

Jak wybrać lutownicę?

Jak wybrać lutownicę?
Lutownica to jak sama nazwa wskazuje urządzenie służące do lutowania, czyli trwałego łączenia elementów metalowych. Jest jednym z niezbędnych narzędzi...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Drut spawalniczy – dostępne rodzaje i kryteria wyboru