LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Drut spawalniczy – dostępne rodzaje i kryteria wyboru

Drut spawalniczy jest elementem, bez którego spawanie metodą MIG/MAG będzie niemożliwe. Ma duży wpływ na jakość i trwałość wykonanej spoiny, jak również na komfort samego operatora spawarki. Zobaczmy, czym się kierować, wybierając drut spawalniczy.

Rodzaje drutów spawalniczych – podstawowy podział

Przygotowując się do spawania metodą MIG/MAG, najczęściej sięgamy po drut nawinięty na szpulę i bęben. Takie rozwiązanie jest przede wszystkim wygodne – nic nie utrudnia podawania go w czasie pracy. Do naszej dyspozycji jest również drut spawalniczy w tzw. beczkach, które cechują się zamkniętą konstrukcją, co odróżnia je od szpuli. Okazuje się, że wybór tego rozwiązania niesie ze sobą szereg korzyści. Najważniejsza z nich polega na tym, że w tej sytuacji drut jest całkowicie zakryty, co ochroni nas przed porażeniem prądem w czasie spawania. Nie możemy bowiem zapominać o tym, że w czasie spawania drut jest pod napięciem, dlatego też może stanowić zagrożenie.

Porada eksperta

Kupując drut do spawania, koniecznie sprawdźmy, czy został równo i precyzyjnie nawinięty. W ten sposób unikniemy trudności z późniejszym podawaniem go podczas pracy.

Drut_spawalniczyDrut_spawalniczyDrut_spawalniczyDrut_spawalniczy

Grubość drutu do spawania – jaka najlepsza?

Wybierając drut o konkretnej grubości, zastanówmy się nad tym, do spawania jakiego materiału chcemy go stosować. Pamiętajmy koniecznie o tym, że im większa średnica drutu, tym grubszy materiał można nim spawać bez obawy o pogorszenie jakości spoiny. Zastosowanie cienkiego drutu umożliwi nam z kolei uzyskanie większej głębokości i gęstości wtopienia. Poniżej prezentujemy najczęściej wybierane druty spawalnicze wraz ze wskazaniem maksymalnej grubość materiału, który może być nimi spawany:

- drut 0,8 mm – blacha o maksymalnej grubości 1 mm;

- drut 1,2 mm – blacha o grubości 2-8 mm;

- drut 1,6 mm – blacha o grubości 8-16 mm;

- drut 2 mm – blacha o grubości 16 mm i większej.

Druty o grubości 0,8 i 1,2 mm są najczęściej wykorzystywane w warsztatach samochodowych i zakładach ślusarskich. Doskonale nadają się bowiem do spawania drobnych konstrukcji stalowych – m.in. kutych ogrodzeń czy tłumików samochodowych.

Uwzględnijmy również to, w jakim stopniu grubość drutu wpływa na gęstość prądu, który płynie przez drut. Im grubszy drut, tym wyższa będzie ta wartość. Parametr ten wpłynie na sposób, w jaki metal jest przenoszony w łuku spawalniczym.

Drut_spawalniczyDrut_spawalniczyDrut_spawalniczyDrut_spawalniczy

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając drut spawalniczy?

Podczas kupowania drutu spawalniczego możemy także spotkać się oznaczeniami dotyczącymi ich gatunku, które przedstawiają się następująco: SG3 (G4SI1) i SG4 (G3SI1). Czym różnią się od siebie te dwa rodzaje? Pierwszy z nich posiada znacznie wyższą zawartość Si-Mn. Dzięki temu element charakteryzuje się większą wytrzymałością spoiwa, jest także mniej podatny na zanieczyszczanie powierzchni podczas spawania – zyskamy zatem idealną, czystą spoinę.

Koniecznie sprawdźmy, jakie inne akcesoria są niezbędne podczas spawania – przeczytamy o tym tutaj.

Drut_spawalniczyDrut_spawalniczyDrut_spawalniczyDrut_spawalniczy