Drzewo storczykowe

Oprócz kwiatów, charakterystyczne dla drzewa storczykowego są motylkowate liście, które zrzuca jesienią każdego roku. W Azji, skąd pochodzi, jest drzewem osiągającym nawet 12 m, w warunkach polskich to zaś krzew dorastający do wysokości 3 m. Roślinę można wysiewać przez cały rok. Preferuje gleby żyzne, piaszczyste, przepuszczalne i wzbogacone o perlit. Z racji nikłej odporności na mróz i silny wiatr, zalecane jest hodowanie drzewa w zamkniętych pomieszczeniach, w miejscach ciepłych i dobrze oświetlonych. Optymalna temperatura hodowli latem wynosi ok. 25 stopni Celsjusza, zimą zaś nie może być niższa niż 10 stopni Celsjusza.

Nasiona do wysiewu należy odpowiednio przygotować: najpierw delikatnie nakłuć, a następnie płukać w letniej wodzie od 24 do 48 h. Po upływie tego czasu należy je umieścić w pojemniku z ziemią na głębokości ok. 1 cm. W temperaturze ok. 25 stopni Celsjusza nasiona kiełkują już po ok. 2-3 tygodniach. Nieco dłużej należy poczekać na kwiaty, które pojawiają się po upływie ok. 3-4 lat, jednak ich olśniewający wygląd rekompensuje czas oczekiwania.

Jak pielęgnować drzewo storczykowe? Latem należy je regularnie podlewać niewielką ilością wody. Zimą można zmniejszyć częstotliwość podlewania, jednak należy uważać, by nie przesuszyć podłoża. Raz na miesiąc wskazane jest dokarmienie drzewa nawozem wieloskładnikowym. By pobudzić je do wzrostu, zalecane jest przeprowadzanie zabiegów przycinania.

Drzewo storczykowe to przede wszystkim roślina dekorująca wnętrza pomieszczeń. Ozdabia pokoje lub tarasy, może też być hodowana w szklarni. Oprócz dekoracyjnych walorów, posiada również właściwości odżywcze – kwiaty i liście rośliny po ugotowaniu nadają się do spożycia, oraz zdrowotne – korzenie służą jako antidotum na jad żmij, a kora leczy choroby żołądkowe i problemy skórne.