Drzwi przesuwne do kabiny prysznicowej. Jak krok po kroku je zamontować?

Kabina prysznicowa to idealne rozwiązanie do małych i trudnych w adaptacji łazienek. Może być z brodzikiem lub bez, wykonana ze szkła, plastiku lub innego tworzywa. Zamontowanie drzwi przesuwnych do kabiny jest proste i możesz wykonać je sam. Od czego zacząć?

Drzwi przesuwne do kabiny prysznicowej – dlaczego warto?

Coraz popularniejszym trendem w aranżacjach mieszkań jest wybór przestrzeni prysznicowej bez brodzika i kabiny. Drzwi przesuwne do kabiny prysznicowej pomagają jednak w utrzymaniu czystości w łazience i ograniczają zmoczenie podłogi lub mebli. To sprawdzona metoda ochrony drewnianych elementów lub wrażliwych na bezpośrednie działanie wody łazienkowych dodatków.

Kabina, wykonana z mlecznego szkła lub nieprzeźroczystego tworzywa, daje nam poczucie większej intymności. Przydaje się to, gdy w jednym pomieszczeniu jest łazienka i toaleta lub gdy z łazienki korzysta jednocześnie kilku domowników. Drzwi przesuwne to dobry wybór, gdy masz niewielką przestrzeń w łazience. Tradycyjne otwierane drzwi zajmują po prostu znacznie więcej miejsca.

W minimalistycznych pomieszczeniach lepiej niż wanna sprawdza się kabina prysznicowa. Drzwi przesuwne pozwalają dodatkowo umieścić bardzo blisko kabiny szafkę lub stojak na kosmetyki i akcesoria. Nie będą one narażone na działanie wody, a jednocześnie pozostaną na wyciągnięcie ręki. W kabinie zamontujesz dodatkowe uchwyty pod prysznic dla osób starszych lub mających problemy z poruszaniem. Niski brodzik jest prostszy do pokonania, niż wysoki brzeg wanny.

Przygotowanie do pracy

Montaż drzwi przesuwnych

Zanim zamontujesz drzwi przesuwne do kabiny prysznicowejzmierz dokładnie wysokość i szerokość brodzika. Jeśli drzwi przesuwne wchodzą w skład całego zestawu, w którym zawiera się nowy brodzik, zadanie będzie stosunkowo proste. Jeżeli jednak łączysz drzwi z istniejącym brodzikiem, przed przystąpieniem do prac sprawdź jego szczelność i usuń ewentualne usterki. Upewnij się, czy na uszczelkach lub silikonie nie pojawiła się pleśń. Trudno będzie Ci usunąć ją po zamocowaniu drzwi. Sprawdź przy pomocy poziomicy, czy brodzik jest właściwie zamontowany.

Do osadzenia drzwi będą Ci potrzebne wiertarka, silikon, odpowiedni klej do montażu lub śruby i wkręty – wybór zależy od tego, na czym je mocujemy. Montaż drzwi do kabiny prysznicowej ułatwi wkrętarka lub śrubokręt.

Montaż drzwi przesuwnych do kabiny prysznicowej krok po kroku

Drzwi do kabiny prysznicowej

Drzwi przesuwne do kabiny prysznicowej montuj na odpowiednio przygotowanej i zabezpieczonej powierzchni. Sprawdź kompletność zestawu.

  • Pierwszym krokiem będzie przygotowanie ramy. Do górnej i dolnej szyny wsuń łączniki. W szczeliny łączników wsuń profile i przytwierdź wkrętami, zgodnie z instrukcją producenta. Montaż drzwi przesuwnych kontynuuj poprzez połączenie profili z górną ramą.
  • Kolejny etap to wstawienie w stelaż tafli z tworzywa lub szyby. Zamocuj i zabezpiecz je przy pomocy silikonu. Inną metodą jest wsunięcie szyby w szynę i staranne przykręcenie zaczepu. Uszczelki posmaruj płynem do mycia naczyń i załóż wzdłuż pionowej i poziomej ściany szyby. Ten sam schemat powtórz w przypadku górnej szyny. Zaczepy i mocowania zamaskuj zaślepkami – oto gotowa kabina prysznicowa. Drzwi przesuwne do kabiny prysznicowej wyregulujesz po osadzeniu konstrukcji na brodziku.
  • Ściany kabiny zamontuj na brodziku, przy wykorzystaniu metalowych profili i wkrętów. Montaż drzwi do kabiny prysznicowej kończy zamocowanie rolek do drzwi przesuwnych i ich właściwe wyregulowanie. Całość zabezpiecz silikonem. Gdy wyschnie, przetestuj dokładnie szczelność kabiny.

Kabina prysznicowa – drzwi przesuwne zamontowane. O czym musisz pamiętać?

Montaż drzwi przesuwnych prysznicowych jest wygodnym rozwiązaniem, jednak wymaga od użytkownika regularnego czyszczenia i konserwowania. W trudno dostępnych miejscach może pojawiać się pleśń i brud, który powinieneś natychmiast usuwać. Warto też systematycznie odkamieniać szklane lub plastikowe powierzchnie. Możesz użyć specjalnego płynu, którego użycie ogranicza osiadanie wody na szybach i ułatwia ich czyszczenie.  Tak zadbany prysznic stanowi prawdziwą ozdobę każdej łazienki!

Data publikacji: 11.02.2019