Produkty

Ekologiczne i bezpieczne preparaty do czyszczenia wokół domu

Ekologiczne i bezpieczne preparaty do czyszczenia wokół domu

Chcąc oczyścić obejście naszego domu, do wyboru mamy wiele różnego rodzaju preparatów, jednak duża ich część ma działanie szkodliwe dla środowiska, a w skrajnych przypadkach także dla naszego zdrowia. Nie jesteśmy jednak na nie skazani, ponieważ wbrew pozorom skuteczne środki nie muszą być toksyczne. Możemy zaopatrzyć się w preparaty bezpieczne, które w równie dobrym stopniu pomogą nam usunąć brud wokół domu.

fragment elewacjiNajprostszym sposobem na oczyszczenie nawierzchni każdego rodzaju jest zastosowanie wody. W tym celu najlepiej użyć szczotki lub myjki wysokociśnieniowej, która powinna poradzić sobie z zabrudzeniami pochodzenia organicznego czy białymi wapiennymi wykwitami na kostce brukowej. W przypadku plam z oleju, tłuszczu czy farby zwykła woda może okazać się już niewystarczająca. Rozwiązaniem może być piaskowanie, jednak jest to metoda inwazyjna i dlatego lepiej zdecydować się na inne, mniej wymagające rozwiązania.

Kostka brukowa, asfalt, itp.

Nasza ogrodowa nawierzchnia jest narażona na zabrudzenia, zwłaszcza jeżeli jeździmy po niej samochodem. Przez lata użytkowania trudno bowiem uniknąć tłustych plam, które mogą się pojawić m.in. na kostce brukowej. Jednym ze sposobów na ich usunięcie jest zastosowanie wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń, który w niewielkich ilościach nie zagraża środowisku. Jednak jeżeli taka mieszanka okaże się nieskuteczna, musimy sięgnąć po preparaty specjalnie przeznaczone do takich celów.

Na rynku dostępne są środki, które niemal w całości ulegają biodegradacji, a przy tym nie zawierają związków aromatycznych i rozpuszczalników. Są bezpieczne również dla roślinności naszego ogrodu, ponieważ nie utleniają się i nie są żrące ani toksyczne. Ponadto są bezpieczne w kontakcie ze skórą, dlatego podczas stosowania tego typu preparatów nie musimy troszczyć się o dodatkowe środki ochrony. Wyjątek stanowią alergicy, jednak zwykle producenci informują o potencjalnych zagrożeniach i zabezpieczeniu.

Uwaga! Impregnacja kostki brukowej, dzięki dodatkowej powłoce skuteczniej chroni nawierzchnię przed zabrudzeniami i pozwala na łatwiejsze jej oczyszczenie.

Elewacja

W przypadku większości zabrudzeń skuteczne powinny okazać się środki przedstawione powyżej, jednak do usuwania np. starych powłok farb pomocny okaże się inny preparat – żel czyszczący. Nie zawiera rozpuszczalników, metanolu oraz substancji zasadowych i kwaśnych. Głęboko wnika w warstwy farby i zmiękcza je, co odróżnia go od środków chlorowanych. Żele czyszczące są również biodegradowalne, a tym samym bezpieczne dla środowiska.

 Meble ogrodowe i inne sprzęty

Na różnego rodzaju zabrudzenia narażone są również nasze ogrodowe sprzęty. W wielu przypadkach możemy zastosować domowe środki, jak ocet czy soda, które usuwają tłuste plamy, kamień, a także zapobiegają rdzewieniu. Dzięki nim jedynie w skrajnych przypadkach będziemy musieli sięgać po chemiczne substancje antykorozyjne, które najczęściej nie należą do grupy środków ekologicznych.środek czyszczący fasady budynków

Jak wybrać odpowiedni preparat?

Czyszczenie powierzchni wokół domu staje się coraz popularniejsze, dlatego na rynku pojawia się wiele produktów, które, choć reklamowane jako ekologiczne, często takimi nie są. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy dany preparat spełnia nasze wymagania, powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę, czy nie zawiera chloru, wodorotlenku sodu oraz innych kwaśnych i zasadowych substancji – żrących i szkodliwych dla środowiska i naszego zdrowia. Powinny być one odpowiednio oznakowane, dlatego warto zwrócić na nie szczególną uwagę.

Szkodliwe substancje najczęściej odbarwiają nawierzchnię, na której są stosowane, co pogarsza jej wygląd. Preparaty ekologiczne pozostawiają z kolei materiał w pierwotnym stanie, co również przemawia na korzyść tego typu środków.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak pielęgnować powierzchnie laminowane?

Jak pielęgnować powierzchnie laminowane?
Płyty laminowane to materiał często wykorzystywany w meblarstwie. Wykonane z niego moduły wykazują się sporą trwałością, ale przede wszystkim eleganck...
Czytaj więcej

Jak odnowić podłogę w łazience?

Jak odnowić podłogę w łazience?
Podłoga łazienkowa wymaga szczególnej dbałości w utrzymaniu na niej higienicznej czystości i spośród wszystkich posadzek w naszym domu – poddaje się t...
Czytaj więcej

Jak dbać o czystość i porządek w łazience – przegląd sposobów i akcesoriów

Jak dbać o czystość i porządek w łazience – przegląd sposobów i akcesoriów
Łazienka to miejsce, w którym szczególnie ważne jest zachowanie czystości i higieny. To też pomieszczenie, w którym może rozwijać się wiele szkodliwyc...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Ekologiczne i bezpieczne preparaty do czyszczenia wokół domu