Produkty

Ekspresowa budowa – dom z paneli

Ekspresowa budowa – dom z paneli

Minęły już czasy, kiedy budowa wymarzonego domu jednorodzinnego ciągnęła się latami. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii domy z paneli powstają już w 2 tygodnie. I wcale nie musimy się obawiać, że taki budynek będzie nietrwały. Warto przyjrzeć się bliżej temu systemowi, ponieważ stanowi on doskonałą alternatywę dla tradycyjnego budownictwa.

Gotowe domy są w naszym kraju tematem na tyle świeżym, że ciągle wzbudzają dużo emocji. Mamy przeświadczenie, że porządnego domu nie da się postawić w tydzień lub dwa. Obawiamy się, że takie budynki nie są trwałe, mogą być łatwopalne i nie przetrwają próby czasu. Z tego względu powinniśmy zagłębić się w temat, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Domy z paneli SIP

Dom z paneliŻyjemy w ciągłym biegu i praktycznie w każdym aspekcie życia zależy nam na oszczędności czasu. Jeżeli marzy nam się niewielki domek pod miastem, ale nie chcemy poświęcać czasu i energii na pilnowanie niekończącej się budowy, to idealnym rozwiązaniem jest wybór paneli SIP. Technologia budowania domów w tym systemie przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych – skrót SIP oznacza Structural Insulated Panels. Płyty warstwowe, bo również z taką nazwą możemy się spotkać, są materiałem kompozytowym. Środek stanowi izolacja – styropian, pianka poliuretanowa lub polistyren ekstrudowany. Okładzinami są natomiast twarde płyty, między innymi OSB, płyty magnezowe, cementowe czy włókno-cementowe. Izolację i płyty łączy się za pomocą wytrzymałego kleju poliuretanowego.

Jak się buduje domy z płyt warstwowych?

Panele SIP mogą pełnić jednocześnie funkcję konstrukcji budynku jak i izolacji ściany. Samo wznoszenie domu z tego materiału jest szybkie i przebiega bardzo sprawnie. Dzięki temu nie musimy się martwić o ochronę zgromadzonych materiałów budowlanych. Panele przygotowywane są na wymiar w fabrykach, natomiast na miejscu montuje się już duże elementy. Pracę można dodatkowo przyśpieszyć, łącząc je w gotowe moduły – w takim przypadku na budowie będzie potrzeby dźwig. Fachowa ekipa dom o dom z panelipowierzchni 150 m² jest w stanie postawić w 7 dni. Panele można ustawiać niezależnie od panujących warunków atmosferycznych, jednak betonowanie fundamentów powinno się odbywać w temperaturach dodatnich.

Zalety technologii SIP

Domy budowane z płyt warstwowych powstają w ekspresowym tempie. Jest to operacja prosta i szybka, a nasza działka nie zamienia się w wielki plac budowy, który musimy uprzątnąć i doprowadzić do ładu. Nie musimy się martwic o szczelność domów wykonanych technologią SIP – panele są wypełnione materiałem o dużym oporze cieplnym, dzięki czemu nie musimy się nawet martwić o dodatkową izolację. Podobnie jak w tradycyjnym budownictwie, także panele możemy wykańczać w dowolny sposób – tynkiem, cegłą klinkierową czy drewnem. Materiał na elewacji zewnętrznej ochroni dodatkowo płyty przed działaniem czynników atmosferycznych.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Montaż boazerii za pomocą klamer montażowych

Montaż boazerii za pomocą klamer montażowych
Boazeria, kojarząca się nieco z czasami PRL-u, ma również zastosowanie współcześnie – wcale nie musi być nieestetyczna. Dodaje ciepła i przytulnoś...
Czytaj więcej

Drewno i szkło w wykończeniu i wyposażeniu

Drewno i szkło w wykończeniu i wyposażeniu
Drewno i szkło to udany duet – świadczą o tym niezliczone aranżacje wnętrz, w których materiały te zostały ze sobą zestawione. Jak się okazuje, możemy...
Czytaj więcej

Powrót do przeszłości – wykończenia ścian, które wciąż inspirują

Powrót do przeszłości – wykończenia ścian, które wciąż inspirują
Każda moda ma tendencję do powracania – również ta, która dotyczy wystroju wnętrz. Pomimo coraz nowszych sposobów na wykończenie ścian, które są nieko...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Ekspresowa budowa – dom z paneli