icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Ekspresowa budowa – dom z paneli

Minęły już czasy, kiedy budowa wymarzonego domu jednorodzinnego ciągnęła się latami. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii domy z paneli powstają już w 2 tygodnie. I wcale nie musimy się obawiać, że taki budynek będzie nietrwały. Warto przyjrzeć się bliżej temu systemowi, ponieważ stanowi on doskonałą alternatywę dla tradycyjnego budownictwa.

Gotowe domy są w naszym kraju tematem na tyle świeżym, że ciągle wzbudzają dużo emocji. Mamy przeświadczenie, że porządnego domu nie da się postawić w tydzień lub dwa. Obawiamy się, że takie budynki nie są trwałe, mogą być łatwopalne i nie przetrwają próby czasu. Z tego względu powinniśmy zagłębić się w temat, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Domy z paneli SIP

Żyjemy w ciągłym biegu i praktycznie w każdym aspekcie życia zależy nam na oszczędności czasu. Jeżeli marzy nam się niewielki domek pod miastem, ale nie chcemy poświęcać czasu i energii na pilnowanie niekończącej się budowy, to idealnym rozwiązaniem jest wybór paneli SIP. Technologia budowania domów w tym systemie przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych – skrót SIP oznacza Structural Insulated Panels. Płyty warstwowe, bo również z taką nazwą możemy się spotkać, są materiałem kompozytowym. Środek stanowi izolacja – styropian, pianka poliuretanowa lub polistyren ekstrudowany. Okładzinami są natomiast twarde płyty, między innymi OSB, płyty magnezowe, cementowe czy włókno-cementowe. Izolację i płyty łączy się za pomocą wytrzymałego kleju poliuretanowego.

panelepanelepanelepanele

Jak się buduje domy z płyt warstwowych?

Panele SIP mogą pełnić jednocześnie funkcję konstrukcji budynku jak i izolacji ściany. Samo wznoszenie domu z tego materiału jest szybkie i przebiega bardzo sprawnie. Dzięki temu nie musimy się martwić o ochronę zgromadzonych materiałów budowlanych. Panele przygotowywane są na wymiar w fabrykach, natomiast na miejscu montuje się już duże elementy. Pracę można dodatkowo przyśpieszyć, łącząc je w gotowe moduły – w takim przypadku na budowie będzie potrzeby dźwig. Fachowa ekipa dom o powierzchni 150 m² jest w stanie postawić w 7 dni. Panele można ustawiać niezależnie od panujących warunków atmosferycznych, jednak betonowanie fundamentów powinno się odbywać w temperaturach dodatnich.

Zalety technologii SIP

Domy budowane z płyt warstwowych powstają w ekspresowym tempie. Jest to operacja prosta i szybka, a nasza działka nie zamienia się w wielki plac budowy, który musimy uprzątnąć i doprowadzić do ładu. Nie musimy się martwic o szczelność domów wykonanych technologią SIP – panele są wypełnione materiałem o dużym oporze cieplnym, dzięki czemu nie musimy się nawet martwić o dodatkową izolację. Podobnie jak w tradycyjnym budownictwie, także panele możemy wykańczać w dowolny sposób – tynkiem, cegłą klinkierową czy drewnem. Materiał na elewacji zewnętrznej ochroni dodatkowo płyty przed działaniem czynników atmosferycznych.

sm_dom_z_panelism_dom_z_panelism_dom_z_panelism_dom_z_paneli