icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Emalie – czym są i do czego służą

Emalie to cała grupa produktów przeznaczonych do dekoracyjno-ochronnego malowania podłóż różnego typu. Jakie właściwości posiadają te preparaty i do czego można je stosować?

Różne rodzaje emalii

W marketach budowlanych znajdziemy preparaty zwane emaliami akrylowymi, alkilowymi, ftalowymi bądź chlorokauczukowymi. Emalie ftalowe i alkidowe to produkty takie same, ale występujące pod dwiema nazwami – zastosowanym w nich spoiwem są żywice alkidowe. W emaliach akrylowych spoiwo stanowi żywica akrylowa, w środkach Malowanie ogrodzeniachlorokauczukowych – żywice chlorokauczukowe. Emalie w zależności od rodzaju są wodorozcieńczalne bądź rozcieńczalnikowe – te pierwsze pozbawione są nieprzyjemnego zapachu. Od zwykłych farb różnią się tym, że w swoim składzie zawierają więcej żywic i stosuje się je jako ostateczne warstwy nawierzchniowe o bardzo dobrych parametrach. Tworzą elastyczną, trwałą oraz dobrze kryjącą powłokę. Emalie nadają się do zastosowania wewnątrz i zewnątrz budynków.

Emalie do różnych materiałów

Na rynku znajdziemy emalie przeznaczone do malowania drewna, materiałów drewnopochodnych, metalu oraz betonu. Dostępne są także specjalne preparaty przystosowane do pokrywania dachów oraz rynien, ścian i elementów wykonanych z tworzyw sztucznych. Dużą grupę produktów stanowią również emalie uniwersalne, które pozwalają na wykorzystanie ich na różnych powierzchniach. Najczęściej zetkniemy się z emaliami do drewna i metalu, drewna, metalu i PCV oraz do betonu i metalu. Emalie takie doskonale Emalianadają się do wykańczania lub odnawiania np. metalowych i drewnianych ogrodzeń, mebli, kwietników, zabawek czy elementów konstrukcyjnych. Zapewniają im ochronę przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych i przed niszczeniem. Co więcej, dostępne są w wielu różnych wersjach kolorystycznych i o ile nie zdecydujemy się na emalię w formie aerozolu, w większości można je nakładać za pomocą jednego z wybranych narzędzi – pędzla, wałka albo natrysku. Warto wspomnieć także o emaliach żaroodpornych, których zadaniem jest ochronna pokrytych nimi powierzchni przed działaniem bardzo wysokich – osiągających nawet kilkaset stopni Celsjusza – temperatur.

Emalie renowacyjne

Emalie renowacyjne stanowią osobną grupę tego typu produktów. Przygotowane są specjalnie z myślą o odnawianiu różnych powierzchni. Wśród nich znajdziemy produkty do drewna i metalu, a także gamę preparatów służących do renowacji mebli bądź płytek ceramicznych. Niektóre z nich nie wymagają nawet stosowania podkładu ani usuwania starych powłok lakierniczych. Po nałożeniu stają się odporne na uszkodzenia, nadając odnawianym obiektom i powierzchniom nowy kolor.

Data publikacji: 19.01.2016