Produkty

Euromale – pomoc w malowaniu

Euromale – pomoc w malowaniu

Malowanie to jedna z najczęściej wykonywanych prac remontowych. Jest szybkim sposobem na diametralną zmianę wystroju pomieszczenia i z powodzeniem wykonujemy je samodzielnie. Korzystamy przy tym zwykle z tradycyjnych narzędzi – pędzli lub wałków – jednak warto rozważyć także użycie euromali. Co to takiego?

malowanie ściany za pomocą euromaliCzym są euromale

Euromale to narzędzia, które na polskim rynku pojawiły się stosunkowo niedawno, bo kilka lat temu. Stanowią godną uwagi alternatywę dla klasycznych akcesoriów malarskich. Standardowe euromale mają kształt prostokąta, a posługujemy się nimi, trzymając je za uchwyt w kształcie litery D lub dłuższy trzonek. Element roboczy euromali – czyli ten, za pomocą którego aplikujemy farbę na ścianę – wykonany jest z gąbki poliestrowej o gęstych i krótkich włóknach. Ponieważ nie są one w stanie utrzymać dużej ilości farby, euromal wymaga częstszego moczenia niż inne narzędzia. Za jego pomocą równomiernie pokryjemy wybranym środkiem malowaną powierzchnię, jednak ze względu na to, że uzyskana warstwa będzie cienka, prawdopodobnie będziemy musieli czynność powtórzyć.

Kiedy warto sięgnąć po euromal

Narzędzie tego typu charakteryzuje się dużą chłonnością, co sprawia, że gwarantuje dokładne pokrycie ściany już podczas nakładania pierwszej warstwy farby. Co więcej, wpływa także na oszczędność preparatu oraz nie dopuszcza do jego chlapania podczas użycia. Euromal sprawdza się dobrze podczas malowania płaskich powierzchni, takich jak ściany czy sufity, pod warunkiem, że są pokryte gładzią tynkową lub zostały gładko wyszlifowane.

Euromali można używać do nakładania farb różnego typu: akrylowych, olejnych czy wodorozcieńczalnych. Dodatkowo sprawdzą się podczas lakierowania powierzchni drewnianych, gruntowania ścian i podłóg, bejcowania posadzek czy nakładania kleju do tapet. Możemy zastosować je także podczas odnawiania czy wykańczania elementów takich jak furtki, ramy okienne czy miejsca trudno dostępne.

Rodzaje euromali

Możliwości zastosowania euromali w tak różnorodnych sytuacjach wynikają z tego, że na rynku znajdziemy je w różnej postaci. Szczotki szerokie – prostokątne – nadają się pokrywania różnorodnymi preparatami dużych powierzchni – podłóg, ścian i sufitów. Pracę ułatwiają tutaj przedłużane trzonki, które możemy połączyć z samą gąbką.

Dzięki euromalom w kształcie trójkąta pomalujemy z kolei narożniki ścian, natomiast małe gąbki posłużą podczas pokrywania farbą ram okiennych i innych elementów wymagających precyzji, a także miejsc trudnodostępnych, np. za rurami czy kaloryferami.

W sklepach znajdziemy całe zestawy euromali, na które składają się końcówki robocze różnego typu, a także przedłużany trzonek i kuweta. Dzięki takiemu kompletowi możemy kompleksowo odnowić czy wykończyć niemal każdy element naszego domu czy podwórza wymagający malowania.

Przygotowanie do użytku i czyszczenie euromali

Zanim rozpoczniemy malowanie wybraną gąbką, należy usunąć z niej luźne włókna – zrobimy to, pocierając gąbkę ręką do momentu, aż przestaną one wypadać. paca do uromalaMożemy skorzystać także ze szczotki do ubrań, która usunie z powierzchni wkładu wszelkie zanieczyszczenia mogące mieć negatywny wpływ na efekt naszej pracy.

Po zakończonym malowaniu wkłady ściągamy z uchwytów i – w zależności od środka, którego używaliśmy podczas pracy – namaczamy włosie albo w wodzie, albo w rozpuszczalniku, a następnie myjemy w ciepłej wodzie. Informacje, w jaki sposób usuniemy z euromali resztki stosowanego preparatu, znajdziemy na opakowaniu farby czy lakieru, z którego korzystaliśmy.


Data publikacji: 05.07.2015
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby
Dopasowanie odpowiedniej farby to nie lada wyzwanie. Jeśli głowisz się, na jaki kolor pomalować przedpokój, możesz wybrać połączenie barw, kt&o...
Czytaj więcej

Sprytne sposoby na optyczną zmianę proporcji pokojów

Sprytne sposoby na optyczną zmianę proporcji pokojów
Z koniecznością optycznej zmiany proporcji pomieszczenia spotykają się przede wszystkim posiadacze pokojów małych bądź wąskich i wysokich. Jaki...
Czytaj więcej

Malowanie sufitu – kierunek ma znaczenie!

Malowanie sufitu – kierunek ma znaczenie!
Ze względu na swoje umiejscowienie powierzchnia sufitu jest trudniejsza do pomalowania niż pionowe ściany. Prace wykończeniowe na tym obszarze możesz ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Euromale – pomoc w malowaniu